Autor: Ehitusuudised • 8. märts 2019
Autor: Visionplus Eesti

7 nõuannet edukaks koostööks ehitajaga

Enamikele uue kodu otsijatele on kõige keerulisem vastata küsimusele kust leida head ehitajat? Minu kogemus näitab, et edukas ehitusprojekt saab põhineda vastastikkusel aususel ja kommunikatsioonil. Tellija peab enda jaoks läbi mõtlema, mida soovib ehitajalt saada ning samas ka usaldama ehitajat, kui professionaali. Olen kirja pannud 8 nõuannet, kuidas ka Sina saad enda ehitusprojekti muuta edukamaks.

1. Ära alusta ehitaja otsimist liiga vara

Enne, kui krunt ostetud, on tavaliselt suur tuhin hakata kohe ehitajat otsima, et planeerida ehituseks mõeldud kulusid. Minu soovitus on aga enne ehitajatega ühenduse võtmist projekt hoolikalt läbi mõelda. Mida täpsema plaani suudab tellija esitada, seda täpsema hinna saan ka mina anda.

Ehitaja käest tasub hinnapakkumisi küsida siis, kui maja projekt on juba valmis ja kinnitatud. See võimaldab ennetada täiendavaid kulusid, mis võivad planeerimise või projekteerimise faasis esile kerkida.

2. Mõtle läbi objekti maht

Enne ehitaja otsimist mõtle, mis stiilis maja ja millises mahus Sa endale soovid. Suurtele korterelamutele spetsialiseerinud ettevõtted peavad olema äärmiselt organiseeritud, omama suurt tagatuba raamatupidajatest, projektijuhtidest ja objektijuhtidest, kes suudavad suurprojekte hallata. See aga tähendab reeglina ka suuremat kulu tellijale.

Telje teises otsas on ühe mehe ehitusettevõtted, kes töötavad üksinda. Nad on küll kõvasti soodsamad, kuid nende puhul peab arvestama võimalikke tõrkeid, mis võivad suhtluses tekkida.

Kui on plaan ehitada ühe/kahe pere eramut, siis tasub vaadata väiksemate ehitusettevõtete poole, nagu Visionplus Eesti, kellel on nii kogemust, kui ka ressurssi, et mõistliku hinnaga projekti teostada.

3. Ole täpne

Suhtluses ehitajaga tasub lähtuda mõttest, et midagi ei ole kokku lepitud enne, kui kõik on kokku lepitud. Mida täpsemad juhised saad anda ehitajale, seda ladusamalt läheb ka Sinu kodu valmimine. Võtame näiteks kas või kõige lihtsamad enesest mõistetavad asjad nagu materjalid. Kes hangib materjalid? Kes ostab värvid? Kui objektil saavad kruvid otsa, kes neid juurde toob? Mida rohkem sarnaseid detaile suudad läbi mõelda, seda täpsema hinnangu saab ka ehitaja objekti maksumuseks öelda.

4. Üks vastutaja

Tellijal võib tekkida kiusatus teatud eri tööd ise tellida selle asemel, et üldehitajal lasta allhanget korraldada lootes saavutada hinnavõitu. Kuigi on tõsi, et üldehitajad võtavad allhankijatelt tasu, on see seda väärt. Erinevate allhankijate manageerimine objektil nõuab kogemusi ja erisokusi, mille puudumisel võib projekt jääda venima ja loodetud kasu asemel või projekt isegi kallimaks minna.

Kui lased ehitajal hallata allhanke korras palgatud spetsialiste, omab projekti juht selget ülevaadet, kes teeb milliseid töid ja millises järjekorras. Tellija jaoks on üks vastutaja, kes hoolitseb, et projektis lubatu saab teoks õigeks ajaks ja kokku lepitud hinnaga.

5. Las ehitaja juhib projekti

Kuigi projektijuht ei ole kogu aeg objektil, tasub kõik mured ja probleemid rääkida ainult projektijuhile. Kui vaadates mõne seina valmimist tekib idee midagi muuta, on kiusatus suur see kohe ehitajale ära rääkida, et töö kiiresti tehtud saaks. Igal valitud lahendusel on põhjus ja pealt näha väike muudatus materjalis, värvis või muus võib tunduvalt muuta üldist projektiplaani ja valmimistähtaegu. Aruta enda mõtted projektijuhiga koos läbi ja siis jõuate koos parima lahenduseni.

6. Saa aru lepingu tähtsusest

Ehitusleping on lihtsustatult kokkulepe, kus ehitaja nõustub ehitama ning tellija nõustub selle eest maksma. Lepinguga pannakse paika projekti maht, tööde hulk ja valmimis tähtajad. Lisaks lepitakse kokku ka tasumises. Millal tasutakse ettemaksu ja mis tingimustel erinevate tööde eest.

Oluline on lepinguga paika panna ka “mis siis kui” juhtumid nagu mis juhtub, kui ehituse käigus muudetakse projekti?

Peale lepingu sõlmimist lepingut tavaliselt enam ei vaadata, kuid kui leping on paigas, on nii tellijal kui ka ehitajal kindlam projektiga edasi minna.

7. Koosta üks lõplik ülevaatuse nimekiri

Kui ehitus on hooga käima läinud, on kõikidel tavaliselt hea meel. Probleemid tekivad aga tavaliselt viimistlustööde käigus, kus mängu tulevad rohkem meeldivuse küsimused.

On oluline mõista, et siseviimistluses tehtud parandused on kulukad ja nõuavad palju aega. Ühe lisa pistiku panemine võib tähendada kuni nädalast lisa, kuna seinu peab uuesti pahteldama ja värvima.

Mõelge koos ehitajaga välja, millistes etappides vaatate valminud tööd üle, et saaks ühe etapi lõpetada ja tööd üle anda.

Kui need punktid oled enda jaoks läbi mõelnud, siis võta ühendust Visionplus Eesti-ga. Vaatame projekti koos üle ja leiame sobivaimad lahendused.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785