27. september 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Bauroci kergplokkide kasutuskohad karkasshoonetes

Foto: Oleg Hartšenko
Bauroci kergplokke kasutatakse karkasshoonete kaabli-, toru- ja liftišahtide seinte, mittekandvate välisseinte ja kortermajades korterivaheliste seinte ning samuti niiskete ruumidega piirnevate seinte ehitamisel. Lisaks saab kasutada bauroci plokke hoonete katustel parapeti väljaehitamisel, kus see aitab vähendada külmasilla riske.

Karkasshooned

Nii nagu enamik ühiskondlikke ja elukondlikke hooneid on tänapäeval karkasshooned, on karkasshooneteks ka Noblessneri kortermajad ja T1 ostukeskus. Karkasshoonete üks oluline eelis ja laia leviku põhjus on see, et kandva karkassi ehitamise kiirus on suur ja samas ei sea karkassmaja hoone ruumiplaanile olulisi piiranguid.

Karkasshoonete ehitamisel kasutatakse kandva konstruktsioonina peamiselt metallist või raudbetoonist detaile – poste, silluseid, paneele – või tehakse hoone karkass monoliitsest raudbetoonist. Kuid ülejäänud osa hoone karbist ehk mittekandvad sise- ja välisseinad vajavad samuti lahendamist.

Kerge kaaluga mittekandvad vaheseinad ja välisseinad.

Kergplokid karkasshoonetes

Karkasshoonetes on mittekandvate seinte ehitamisel järjest enam hakatud kasutama bauroci kergplokke.

Milliseid bauroci kergplokkidest seinalahendusi karkasshoonetes kasutatakse? Seda uurisime ASi Merko Ehitus Eesti objektijuhtidelt kahte ehitusjärgus objekti külastades. Objektide kiire töötempo nõuab läbimõeldud töökorraldust ja nii oli mõlemal objektil ametis lausa 4 objektijuhti, mis võimaldab valdkonniti või hooneosade kaupa töid efektiivsemalt korraldada.

Helikindel mitmekihiline kerge plokksein.

Kortermaja projekt "Noblessner Kodusadam"

Noblessneri Kodusadama objektijuht Relica Virunurm viib meid Staapli 4 kortermaja ülemistele korrustele, kus oli lõpetatud mittekandvate seinte ladumine ning tööfaasis sise- ja viimistlustööd.

"Oleme sellel objektil kasutanud bauroc ELEMENT kergplokke kaabli- ja torušahtide seinte ladumisel," tõi Virunurm välja esimese kasutuskoha. Šahtide puhul on oluline tulekindlus, näiteks juba ELEMENT 100 mm plokkseina puhul on tagatud EI 120.

"Uudse lahendusena on kasutatud hoones nii korterivaheliste kui ka korterite- ja koridoridevahelise mittekandva seinana bauroci plokkidest mitmekihilist seinalahendust," jätkas Virunurm. Nendes konstruktsioonides on kasutatud  suurema tihedusega bauroc ACOUSTIC plokke, mille abil on saavutatud nõutud helipidavus. Sellistes mitmekihilistes seinakonstruktsioonides kasutatakse bauroc ACOUSTIC või ELEMENT 100 ja 150 mm plokke, mis on laotud kahe eraldiseisva seinaosana, mille vahel on 30 mm mineraalvillisolatsioon ning õhkvahe 20 mm.

Rääkides Noblessneri konstruktiivse osa projekteerijaga, Inseneribüroo PLUSS OÜ ehitusinseneri Ülar Vihuliga  bauroci mitmekihiliste korterivaheliste seinte valikust, täpsustab Vihul: "Tegemist on uue seinalahendusega, mille märksõnad on kerge kaal ja ACOUSTICu seinaplokk. Seintele tehakse veel helipidavuse mõõtmisi, kuid kui  viimistlustööd on lõpetatud, saab praktikas loodetavasti seinte toimivuses veenduda."

Niiskete ruumide (vannitoad, duširuumid) seinad.

Tavapäraste kasutuskohtadena toob objektijuht Virunurm välja veel vannitubade ja saunaruumi seinad, kus kasutatakse ELEMENT kergplokke, mille puhul ruutmeetri seina ehitamiseks kulub vaid 4,2 plokki ja mistõttu on seinte rajamiskiirus suur. Varem ka niisketes ruumides levinud kipsseinad on järjest enam asendumas kiviseintega, mis peavad veekahjustustele paremini vastu.

Noblessneri Kodusadama objektil hakkas silma, et igale korrusele olid varakult valmis tõstetud bauroci plokialused. "See on tavapärane praktika, kus eelnevalt arvutatakse täpselt välja vajalikud materjalikogused ning tellitakse materjal õigel ajal objektile, et selle saaks kohe ilma vaheladustamiseta vahelaele õigesse tööpiirkonda tõsta," selgitas Virunurm. Selline töökorraldus aitab kiirendada ehitusprotsessi.

Lisaks on kasutatud Noblessneri objektil hoonete I esimesel korrusel, nn ärikorrusel, kus korruse kõrgus ulatub üle 5 m, bauroc CLASSIC plokkidest laotud sise- ja välisseina lõike.

Kommunikatsioonišahtide tulekindlad EI 120 – EI 240 seinad.

T1 Mall of Tallinn – kaubandus- ja meelelahutuskeskus

T1 projekti mastaapsus avaldab muljet, hoone pürgib kõrgustesse, mis seni Eestis ostukeskuste puhul veel väga levinud ei ole. Hoonesse sisenedes tõmbab tähelepanu avarus, mis on saavutatud ligi 7 m korruse kõrgusega ning hoone sektsioone vertikaalselt läbivate ringikujuliste aatriumitega, mida kroonivad 23,5 m läbimõõduga sõrestikkonstruktsioonis klaaskuplid. 

T1 objektil tutvustas bauroci kergplokkide kasutamist ASi Merko Ehitus Eesti objektijuht Ando Valk.

Objektil on objektijuhi sõnul kasutatud bauroci plokke peamiselt tule- ja suitsutõkkesektsioone eraldavate seinte ehitamisel ning kaabli- ja torušahtide seintes. "Kokku tuleb hoonekompleksi peale ligikaudu 8000 m2 CLASSIC plokist ja 6000 m2 ELEMENT plokist seinapinda, millest umbes 75% on juba laotud," selgitas Valk.

Küsimusele, kas selliste kõrgete plokkseinte ladumisega on ilmnenud ka probleeme, vastas objektijuht: "Seni pole müüritööde teostamisel kvaliteediprobleeme esinenud."

"Projektis ei olnud algselt konkreetset plokkseina materjalivalikut määratud ja valik sai tehtud bauroci plokkide kasuks sobivuse tõttu suitsutõkkesektsioonide nõuete täitmisel," täpsustas Ando Valk.

Objektil võis näha lõpetamisjärgus olevaid plokkseinu, kus tule- ja suitsukindlaks tehti plokkseina ja lae piirjoon, mille käigus paigaldati vill ja nurkrauad, millega fikseeriti ja jäigastati ligi 6,8 meetrini kõrguvad plokkseinad vahelae paneelide külge.

Paavo Pikand projekteerimisbüroost Civen OÜ toob T1 projekti puhul välja kaks põhjust, miks otsustati bauroci seinte kasuks – need on bauroci plokkseina head tuletõkkenäitajad ning kergem kaal. Sellise hoone karkassi puhul, kus silded on suured, on väiksem seinte lisakoormus väga oluline. Lisaks täidab bauroci sein vajalikud tuleohutuse nõuded juba ilma viimistluskihita.

Objektid üle vaadatud, võtan ühendust ka Bauroc ASi inseneri Esko Ungaga, et uurida, kas on veel võimalikke bauroci plokkide kasutuskohti, mis karkasshoonetele sobiks. Unga võtab kokku levinumad kasutuskohad: "Bauroci kergplokke kasutatakse karkasshoonete kaabli-, toru- ja liftišahtide seinte, mittekandvate välisseinte ja kortermajades korterivahelised seinte ning samuti niiskete ruumidega piirnevate seinte ehitamisel. Lisaks saab kasutada bauroci plokke ka hoonete katustel parapeti väljaehitamisel, kus see aitab vähendada külmasilla riske."

Valikut, kus karkasshoonetes bauroci plokitooteid kasutada, kokkuvõttes jagub.

 www.bauroc.ee

Autor: Eno Pappel, www.majaehitaja.ee

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785