9 juuni 2015

Ruukki päikeseenergia fassaadilahendused sulanduvad arhitektuuri

Edela-Kymenlaakso Kutsekeskkool  Foto: Ruukki

Elektritootmiseks kasutatavad päikesepaneelid ei pea tegema hoonete fassaade koledaks. Päikesepaneelide valikutesse lisandub hoogsalt lahendusi, mida saab arhitektuurselt ära kasutada ning seeläbi ka maja keskkonnasõbralikumaks muuta.

Ränikristallist fotoelementidega päikesepaneelid (photovoltaic- PV) on üks loodussõbralikemaid viise elektri tootmiseks.

Võrguühendusega PV-paneelidega elektritootmine ei tekita negatiivset keskkonnamõju, kuna räni, millest toodetakse suurem osa paneele, on laialt kättesaadav kõikjal maakeral. Erinevalt kõigist teistest elektritootmise viisidest ei ole fotoelementidega päikesepaneelidel liikuvaid osi ja seega on PV- paneelidel pikk kasutusiga ja PV-paneelid ei tee töötades häält ega erita loodusesse kahjulikke aineid.

Päikesele saab kindel olla, sest ta tõuseb iga päev. Päikeseenergia kasutamine on lihtsaim ja töökindlaim võimalus, eriti linnakeskkonnas, hoonepõhiselt taastuvenergiat toota.

Elektrit tootvate PV-paneelide suurim eelis on see, et neist saab kergesti kombineerida omale vajaduspõhise elektrijaama.

Eestis on päiksekiirguse hulk 1000-1100 kWh/m2a, olles tänu väiksemale pilvitusele mõnevõrra suurem Lääne-Eestis ja rannikualadel ning väiksem sisemaal. Ruukki PV-paneelide päikeseenergia kasutusefektiivsus on16,1%. Tagasimakse aeg on alati suhteline ja seda osatakse meil arvutada kalli auto ostul, kuid ka PV-paneelid on tulus investeering. Kõiki paneelides kasutatavaid materjale saab ka taaskasutada. 

Tootmise viisi järgi jagunevd päikesepaneelid peamiselt kaheks: suurema kasuteguriga monokristallilised päikesepaneelid ja väiksema kasuteguriga polükristallilised päikesepaneelid.

Monokristallilised päikese­paneelid (Monocrystal solar panels) on kõige efektiivsemad ja ka kallimad, kui polükristallilised päikesepaneelid.

Monokristallsetes päikese­paneelides kasutatakse kristallilist räni, mis on toodetud suurte tahvlitena. Hiljem lõigatakse need päikesepaneeli suurusteks ning valmib üks suur element. Metallribadest elektrijuhid laotatakse üle elemendi, et püüda elemendist vabanevaid elektrone. Polükristallilistes päikesepaneelides kasutatakse mitmeid väiksemaid elemente, mis on omavahel ühendatud.

Keskkonda säästvate päikesepaneelidega saab fassaadi muuta praktiliselt hooldusvabaks ja nägusaks

Iga hoone väljendab selle kasutaja väärtusi.

• Mõlema välimus on hästi läbimõeldud ja toetab väärtusi, mille eest teie hoone seisab.

• Ruuki on loonud kaks erisugust süsteemi ja lähenemist eri tüüpi hooneprojektidele, et tagada tasakaal hoone ja lahenduse vahel.• Lihtne projekteerimine uutele ja olemasolevatele hoonetele: kujundusvabadus, täistarne, lihtne paigaldamine ja madalad hoolduskulud.

Ruukki toodab kaht tüüpi PV-paneelide lahendust. Monteeritav süsteem ja integreeritud Ruukki Liberta™ Solar fassaadilahendus. Monteeritavat süsteemi saab lisada olemasolevale seinale ja integreeritud fassaadilahendust saab kasutada uue hoone fassaadi osana, või renoveerida olemasolevaid fassaade. Lisaks saab SOLAR fassaadiga teenida hoonele täiendavaid Leed ja Breeam punkte.

Monteeritav PV-paneelide lahendust on lihtne monteerida olemasolevale seinale.

Ruukki® seinale paigaldatav päikesepaneel on tulus lisandmooduliga süsteem diskreetselt üksikasjalike suurte fotoelektriliste väljadega fassaadpindade esiletõstmiseks. See sobib eriti hästi uutele ja olemasolevatele hallidele ning muudele pika fassaadiga hoonetele.

Ruukki® seinale paigaldatav päikesepaneel sisaldab standardse suurusega kvaliteetseid fotoelektrilisi mooduleid ja spetsiifilise disainiga alumiiniumkarkassi.

 

PV-paneelidel on 25 aastane garanteeritud töövõimsus 80% , st. 25 aasta pärast on paneeli töövõimsus garanteeritud 80% ulatuses.

PV-mooduli mõõdud on 1612mm x 983mm x 4mmVõimsus: 164Wp/m2 (255Wp/moodul)Mooduleid võib monteerida nii horisontaalselt, kui ka vertikaalselt. Paigalduskomplekt sisaldab kõike materjale monteerimiseks ja võrgu ühendamiseks.Komplekti kuulub:• PV-paneelid• spetsiaalsed alumiinium raamid• kaablid• inverter

Foto: Ruukki

Integreeritud Ruukki Liberta™ Solar fassaadilahendus on visuaalselt ja arhitektuuriliselt sobiv klaasist fassaad, mis toodab päikese energiat.

PV-elementidel ei ole nähtavaid kinniteid ja on võimalik lahendada terviklik hoone fassaad, nii uuel kui ka renoveeritaval hoonel, kuna sobib kokku Ruukki Liberta™ elementidega ning väga hästi näiteks ostukeskustele ja kontorihoonetele.

Liberta™ päikesepaneel on kõrge kvaliteediga säästva energia sobiv lahendus nii uutele kui ka renoveeritud hoonetele.

PV-paneelidel on 25 aastane garanteeritud töövõimsus 80% , st. 25 aasta pärast on paneeli töövõimsus garanteeritud 80% ulatuses. PV-elemendi mõõdud on 790mm x 1190mm x 39mm, võimsus: 120Wp/m2 (125Wp/moodul).

Paigalduskomplekt sisaldab kõike materjale monteerimiseks ja võrgu ühendamiseks.

Komplekti kuulub:• PV-elemendid• alusroov• kaablid• inverter

Ruukki ehituslahendused: https://goo.gl/oapxUw

Integreeritud Ruukki Liberta™ Solar fassaadilahendus on Edela-Kymenlaakso Kutsekeskkoolil

Edela-Kymenlaakso Kutsekeskkooli uus hoone valmis 2014. aastal. Uue kolmekorruselise hoone projekteeris arhitekt Ulla Hovi. Lõunapoolse külje klaasfassaadi ülemine osa on kaetud Ruukki Liberta™ Solar elementide (64 elemnti), mis muudavad päikesevalguse elektriks. Fassaad toodab kõige enam elektrit kevadel ja sügisel. Pilvise päevaga oktoobris tootis fassaad umbes 7 kWh elektrit.

Autor: Indrek Meri Ruukki Products AS projektiarenduse müügijuht

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785