(Sisuturundus) Mida arvestada energiasäästva välisseina valikul?

Fibo blokkidest maja ehitamine
Fibo blokkidest maja ehitamine

Energia kokkuhoid ja üha rangemaks muutuvad soojapidavuse nõuded esitavad suure väljakutse ka ehitusmaterjalidele. Uued nõuded panevad ehitusmaterjalide tootjad omakorda surve alla, sest hind ja kvaliteet mängivad endiselt olulist rolli.

Energiasäästlike hoonete välisseinte lahenduste valikul tuleb just lähtuda energia kokkuhoiust ja rangetest nõuetest, sest täna projekteeritud ja ehitatud hooned peavad vastama ka aastate pärast kehtivatele soojapidavuse normidele. Samas peaksid lahendused olema hinnalt mitte kallid, lihtsasti teostatavad ning püsima võimalikult väikeste ekspluatatsiooni kuludega aastakümneid.

Juuresoleval joonisel on välja toodud soojakaod läbi erinevate piirete ja konstruktsioonide. Selle joonise abil on hea näha ja lihtne aru saada, et sellest on vähe abi, kui teha majale hästi soojapidavad seinad, aga hoida kokku katuse soojustamiselt ja kasutada halva soojapidavusega aknaid - seega soojapidavuse seisukohast tuleb hoonet käsitleda kui tervikut.

Võttes vaatluse alla ainult välisseinad, siis selleks et saavutada soojapidavus U = 0,12-0,17 W/m²K, tuleb Fibo plokkidest laotud sein väljast  soojustada.  Kuna  Fibo plokid ei oma tootmisprotsessist jäänud niiskust ja ehituse käigus seina sattunud niiskus kuivab kiiresti välja,  võib seinte soojustamiseks kasutada nii mineraalvilla, kui ka vahtpolüstüreen plaate. Allolevates tabelites on välja toodud seina U-arvud lähtuvalt soojustusmaterjalist ja selle kihi paksusest, kui seina kandekonstruktsioon on laotud 200 mm laiusest Fibo 3 plokist.

Kuidas võrrelda seina terviklahenduse maksumusi?

Plokivaliku puhul on kindlasti olulise  tähtsusega seina terviklahenduse maksumus, milles tuleb arvesse võtta plokid, segud, soojustus- ja viimistlusmaterjalid ning paigaldus. Ainult plokivõrdlus ei anna tõest tulemust.

Eraehitajast kliendi seisukohast saab  kõige õigema võrdluspildi siis, kui võtta aluseks 150 m² üldpinnaga ühepereelamu materjalikomplekt ning teha hinnavõrdlus näiteks Fibo 3/200 mm + soojustus ja 500 mm laiustest poorbetoon plokkidest lahenduste vahel. Võttes arvesse kogu majakarbi (vundament, seinad, sillused, soojustus) materjalid selgub, et Fibo lahendus on ca 3 000 eurot  poorbetoon lahendusest soodsam.

Millest selline hinnavahe tuleb?

  • Fibo seina puhul saab ehitada poole kitsama vundamendi, sest vundament on vaja teha ainult seina kandva osa alla ja seega tuleb vundament laduda ainult 200-250 mm laiune. Ühekihilise poorbetoon seina puhul on vaja rajada vähemalt poole laiem vundament.
  • Fibomüüritises kasutatakse üle poole kitsamaid silluseid võtteldes poorbetooniga. Sillus on  kallis toode ja siit tuleb märgatav vahe.
  • Soojustusmaterjal on ca 40% soodsam kui kivi ja selle kulu on väiksem.

Paigalduse maksumust võrreldes on samuti Fibo plokkide ladumine soodsam, sest:

 

  • Fiboplokid on kaalult kergemad, näiteks Fibo 3/200 plokk on üle poole kergem500 mm poorbetoon plokist, vastavalt 12 kg/tk või 24,5 kg/tk ning kergeid plokke on lihtsam ja seega soodsam laduda. Kaaluvahe hakkab eriti tunda andma müüri kerkides ja pikemaajalisel ladumisel. Fibo plokkidele täiendava soojustuse paigaldamine ei ole töömahukas ja maksab raskete plokkide ladumisest oluliselt vähem.
  • Fiboplokkidel ei ole kahjustusi (plokid jõuavad objektile tervetena) ning seega ei teki materjali ülekulu ega täiendavat lisatööd katkiste plokkide parandamisel või asendamisel. Poorbetoonplokkide puhul tuleb sellise täiendava lisatöö ja materjali kuluga kindlasti arvestada, sest plokid on rabedad ning aluste tõstmisega saavad plokid tihti kahjustada.

 

Lisaks tuleb teada tõsiasja, et poorbetoon plokkides on tingituna tootmisprotsessist ca 30% autoklaavset niiskust ja 500 mm laiuse seina väljakuivamine võtab aega vähemalt 2-3 kütteperioodi ning senikaua ei vasta seina soojapidavus lubatud näitajatele.

Kõike eelpooltoodut arvesse võttes võime kindlalt väita, et meie kliimas on Fibo + soojustus suurepärane välisseina lahendus, millel on head ehitusfüüsikalised omadused ja parim hinna kvaliteedi suhe. Selle väite parimaks tõestuseks on juba aastaid rahulolevad kliendid ja Fibo plokkide jätkuv liidripositsioon ehitusturul.   

Galerii

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed