(Sisuturundus) Fikseeri elektri hind 30 aastaks

Büroohoone Kiilis
Büroohoone Kiilis

Paljud ettevõtted on pärast elektrituru avamist ja elektrihinna märkimisväärset tõusu vähendanud enda sõltuvust avatud elektriturust, paigaldades oma hoonetele päikesepaneelid. Päikesepaneelide terviklahendusi pakkuv Energogen aitab ettevõtjatel fikseerida elektri hinna tervelt 30 aastaks, kindlustades ettevõtetele nii märkimisväärse säästu.

„Ettevõtetel on soov kasvav elektrihind ja sellega seotud ebamäärasus kontrolli alla võtta ning meie pakume neile võimalust fikseerida oma elektri hind 30 aastaks,“ selgitas üle 1 MW päikesepaneele paigaldanud turuliidri Energogen OÜ tegevjuht Martin Lall. Tema sõnul on päikeseenergial toodetud elektri omahind juba täna 50% odavam kui praegune turuhind, rääkimata sellest, kuhu see lähiaastatel küündida võib.

Juriidilise isiku jaoks on ülioluline päikeseelektrijaamale tehtud investeeringu tasuvusaeg. Üldiselt jääb tasuvusaeg 8 – 10 aasta vahele, mis tähendab, et pärast tasuvusaja lõppu toodab 30aastase elueaga paneel veel vähemalt 20 aastat puhast tulu, muutes investeeringu äärmiselt turvaliseks. Samuti võib aasta jooksul elektri pealt kokku hoitud summa kujuneda suuremaks kui seadme soetamisega kaasnev laenumakse aastas. „Kui võtta soodsa intressimääraga pikaajalist laenu, võib elektrijaamaga seotud rahavoog positiivne olla juba esimesel aastal,“ kinnitas Lall. 

Tehnoloogiliselt edumeelsed ettevõtted üle maailma eelistavad panustada kõrgtehnoloogilisse keskkonnasäästu, et olla eeskujuks ja suunanäitajaks oma sihtgrupile ning eristuda konkurentidest, sest nad teavad, et taastuva energia kasutamine tuleb otseselt kasuks nende mainele.  Näiteks Logistika Pluss toodab tänu päikesepaneelidele igal aastal tervelt 80 tonni CO2-e vähem kui varem.

Tihti kaheldakse, kas päikesepaneelid Eesti kliimas vastu peavad või siin piisavalt energiat toota suudavad. „Viimased uurimused näitavad, et Põhjamaises kliimas on päikesepaneeli eluiga isegi pikem kui soojemas kliimas, kuna välitemperatuuri ööpäevane kõikumine on väiksem,“ selgitas Lall. Usutakse, et päikest jätkub energia tootmiseks piisavalt näiteks Saksamaal, kus päikesepaneele kasutatakse väga laialdaselt, kuid mitte Eestis.

Tegelikult ei ole energia tootmiseks oluline päikesevalgus vaid üldine valgushulk, mis tähendab, et paneelid toodavad ka pilves ilmaga ning ammutavad energiat isegi lumelt tagasi peegelduvalt valguselt. Euroopa Komisjoni poolt koostatud päikeseenergia kalkulaatori PV-GIS andmetel toodeti näiteks Haapsalus 50. aasta keskmisena 5% enam päikeseenergiat kui Berliinis (vaata ka graafikut Haapsalu versus Berliin).

Kuid päikesepaneelid ei ole ammu enam üksnes energia tootmiseks. Uued ja nii Euroopas kui mujal laialdast kasutust leidvad päikesepaneelide lahendused moodustavad koos hoonega, millele nad paigutatakse, ühtse terviku. Teisalt on sellised fassaadi- või katusematerjali asendavad päikesepaneelid muutunud täna ka kokkuhoiu kohaks, kuna ühe tootega on võimalik toota nii energiat kui katta hoone seinu, katust või aknaid. Lisaks on kasutusel ka eritootena painduvad päikesepaneelid, mida on võimalik kinnitada otse paatidele või jahtidele. Tegemist on päikesepaneelidega, mis peavad väga hästi vastu ka pideval kokkupuutel soolase mereveega.

8-11. aprillini toimuval ehitusmessil Eesti ehitab 2015 esitleb Energogen esmakordselt Eestis päikesepaneelide tehnoloogilist tippu kogu maailmas. Tänaseks on SunPower päikesepaneele üle maailma paigaldatud juba tervelt 7 miljonit. „Kui keskmise või tavalise paneeli kasutegur jääb 15,5% juurde, siis SunPoweri kasutegur on 21,5%,“ rääkis Energogeni tegevjuht Martin Lall ning lisas, et ükski teine ettevõte täna Eestis sellisel tasemel päikesepaneeli ei paku. 

SunPowerit eristab varasematest päikesepaneelidest uudne, patenteeritud SunPower Maxeon päikese moodulite tehnoloogia. Päikesepaneel on vastupidavam kui tema eelkäijad tänu erilisele vasest aluspinnale, mis muudab selle mikropragudele ja korrosioonile ehk paneeli peamistele  tootmisvõimsuse röövijatele immuunseks.

25aastase perioodi jooksul suudab SunPower teiste paneelidega võrreldes toota 75% rohkem energiat ühe ruutmeetri kohta. SunPower päikesepaneel on mõeldud töötama vähemalt 30. aastat, kuid viimased uuringud on näidanud, nende tööiga ulatub  40 aastani. Tavapärasest pikem on ka paneeli garantiiperiood, mis ulatub 25 aastani. 

Galerii

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed