Statistika: soodne intressimäär võimaldab laenukoormuse kasvamist

Nüüdseks juba kaks aastat allpool 3 protsendi piiri püsinud eluasemelaenude intressimäär hoiab kinnisvaraturu katla all palavat tuld. Madala euribori toel ülisoodne intressimäär avab kodusostjate võimalusi eluaseme soetamisel. Aprillikuine eluasemelaenude keskmine intressimäär oli Eesti Panga andmetel 2,6%.

Euribor on samuti ligi kaks aastat 0,3-0,4% läheduses. Negatiivseks muutunud Euroopa Keskpanaga intressimäär lubab arvata, et euribor lähitulevikus väga jõudsalt kasvama ei hakka. Nii jääb ainuüksi raha hinna poole pealt vaadatuna laenuvõtmine ja kodu soetamine endiselt vägagi soodsaks.

Soodne intressimäär on juba aastaid kasvatanud laenukäibeid. Aprillikuine uute eluasemelaenude käive kasvas aasta baasil 24%, kuu varem oli kasvunumbriks koguni 44%. Eks kerkinud kinnisvarahinnad nõuavad koduostjatelt järjest suuremate laenude võtmist.

Kasvavad laenukäibed suurendavad eluasemelaenude jääki, mis käesoleval aastal on aasta baasil kasvanud tempoga 1,8-2,0%.

Kui kogu eraisikulaenude jääk sisemajanduse koguprodukti suhtel jõudis majanduskriisi põhja-aastatel 53-54 protsendini, siis tänaseks on see langenud. 2014 I kvartali seisuga moodustavad eraisikulaenud sisemajanduse kogutoodangust 37,2%, mis näitab, et laenupotentsiaali veel on.

Eluasemelaenu intressimäär, euribor, laenumarginaal, %

Eluaseme- ja eraisikulaenude käibe ja jäägi juurdekasv võrreldes eelmise aasta sama kuuga

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785