Statistika: Eluasemelaenude madal intressimäär läheb kinnisvarahindadesse

Eluasemelaenude turul on endiselt positiivseid trende loomas madal intressimäär. Laenukäibed kerkivad, laenude jääk tammub endiselt samal tasemel, kus viimased kolm aastat.

2013. aasta juunis oli uute eluasemelaenude keskmine intressimäär Eesti Panga andmetel 2,5%. Tegemist on endiselt intressimäära ülimadala tasemega, mida meil nüüdseks on tänu madalalae euriborile olnud võimalik nautida juba viimased aasta-poolteist.

Kindlasti on just ülimadal intressimäär üks tegur, mis on avardanud laenuvõtjate ringi. Eluasemelaenude käive oli 2013 II kvartalis 179 miljonit eurot, mis on aastatagusest 19% kõrgemal. Tõsi - juuni kuu troopiline soojus tõi laenukäibes kaasa küll mõningaid tagasilööke, kui eks need tegemata tehingud tehakse ära hiljem.

Jõudsalt kerkiv laenukäive ja selle tulemusena kasvanud nõudlus on selgelt üks tegur, miks elamispindade hinnad on kiiresti kerkinud. 2013 II kvartali Tallinna korteritehingute keskmine hind oli aastatagusest 11% kõrgemal, Tartus 10%. Eesti keskmine korteritehingute hinnatõus oli samal ajal koguni 12,4%.

Eluasemelaenu intressimäär, euribor, laenumarginaal, %

Eluasemelaenu intressimäär, euribor, laenumarginaal, %

Eluasemelaenude jääk ja käive kvartalite lõikes, mln €

Eluasemelaenude jääk ja käive kvartalite lõikes, mln €

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed