• 25.05.11, 10:03
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

FIDIC lepingud jätkavad pealetungi

FIDIC lepinguid on saatnud märkimisväärne edu eri riikides üle maailma ning nende kasutamine on jätkuvas tõusutrendis ka Eestis, eelkõige infrastruktuuri ja ühisveevärgi riigihangetes. FIDIC lepingute levikut mõjutavad ka mitmed finantseerimisasutused, näiteks Maailmapank ja EBRD, kes eelistavad FIDIC lepinguvormide kasutamist ehitusprojektide rahastamisel.
Rumeenias näiteks on jõutud koguni sinnani, et siseriikliku õigusaktiga on FIDIC punase, kollase ja rohelise raamatu kasutamine tellijatele riigihangetes kohustuslikuks muudetud. 
Tegemist on Insener-konsultantide Rahvusvahelise Föderatsiooni (FIDIC) väljatöötatud ehitus- ja projekteerimisvaldkonna töövõtulepingute standardtingimustega. Neist enimkasutatav - nn „punane raamat“ - nägi esmakordselt ilmavalgust juba 1957.aastal. Loomulikult on nii seda kui teisi FIDIC lepinguid aastate jooksul pidevalt kaasajastatud.
FIDIC lepingu olulise pooltargumendina tuuakse tihti esile selle mõistlikku tasakaalu lepingupoolte õiguste ja kohustuste vahel. Tõsi on ka see, et oma kindel roll nende lepingute laiemal levikul on Maailmapangal ja teistel finantseerimisasutustel, kes projektide rahastamisel on soosinud just FIDIC´ut.

Artikkel jätkub pärast reklaami

FIDIC lepingute lai kandepind ei tähenda kaugeltki seda, et lepingutingimused oleksid ideaalsed ning nende kohaldamine probleemitu. Rääkides kahest olulisemast FIDIC´ust - kollane ja punane raamat - siis tegu on eelkõige suurte projektide tarbeks väljatöötatud lepinguformaadiga. Sellele viitab kasvõi lepingute aukartustäratav lehekülgede maht. Orienteeritus suurprojektidele tähendab paratamatult ka seda, et regulatsioonid on kohati liialt kohmakad ja koormavad.  
Kitsaskohaks mahukus ja keerukas sõnastus
Kitsaskohana tuleb esile tuua ka lepingute keerukat sõnastust ja seal kasutatud viitetehnikat, mis teevad tingimuste jälgimise ning tõlgendamise parajalt komplitseerituks. Eeltoodu kehtib enamgi lepingute tõlkeversioonide puhul. Et tegu on rahvusvaheliste lepingutega, mis arvestavad erinevate õigussüsteemide lahendusi (sh inglise õigust), võivad FIDIC regulatsioonid kohaliku praktika kontekstis kohati üsna raskesti mõistetavaks osutuda. 
FIDIC lepingute edukas kasutamine eeldab tellijalt ja tema projektimeeskonnalt häid teadmisi ning eelnevaid kogemusi selle lepinguformaadiga töötamisel. Seda nii lepingu Eritingimuste koostamisel, millel on lepingu toimimisel ja õnnestumisel määrav tähendus kui ka hilisemas lepingu täitmise faasis. Lepingu täitmisprotsessis on eriline roll ka Inseneril, kellele on FIDIC lepingutes antud nii tellija huvide esindaja, tehnilise eksperdi, lepingu haldaja kui sõltumatu vahemehe vastuolulised rollid.
Väiksema või keskmise suurusega ehitushangete puhul on tellijal soovitav tõsiselt kaaluda, kas FIDIC punase või kollase raamatu kasutamine on projekti mahtu ning osapoolte pädevust arvestades ikkagi mõistlik ja otstarbekas. Alternatiiviks on siin nii varem äraproovitud lepinguteksti, ETÜ või ka FIDIC lühiformaadi („roheline raamat“) kasutamine.
MIS ON MIS?
Enimkasutatavad FIDIC ehitusala standardlepingud
Punane raamat -  s.o klassikaline ehitustöövõtuleping, kus ehitatakse tellija antud projekti alusel - s.o projekteerimis- ja ehitustöövõtuleping, kus töövõtja teostab nii projekteerimise kui ehitamise - ehitustöövõtulepingu lühiformaat väiksematele objektidele

Artikkel jätkub pärast reklaami

(„Conditions of Contract for Building and Engineering Works, Designed by the Employer“)Kollane raamat
(Conditions of Contract for Electrical and Mechanical Plant and for Building and Engineering Works, Designed by the Contractor“) Roheline raamat
(„The Short Form of Contract: Agreement, General Conditions, Rules for Adjucation and Notes for Guidance“).  FIDIC soovitab seda objektidele maksumusega kuni 500 000 USD.  
Täiendavalt on FIDIC väljatöötanud spetsiifilisemad ehitusala lepingud (Hõbedane raamat, Kuldne raamat jt).
Eestis kasutatakse FIDIC lepinguid kõige sagedamini infrastruktuuri ja veevärgi riigihangetes. Eesti on FIDIC saavutanud laiema kandepinna just riigihangetes, erasektori lepingutes rakendatakse harvem. Kasutamist on leidnud ka tellija konsultatsiooniteenuse näidistingimused ehk FIDIC Valge raamat.
FIDIC tingimustega n.ö konkureerivaks Eesti dokumendiks võib pidada majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel koostatud Ehituse Töövõtulepingute Üldtingimusi (ETÜ 2005).
FIDIC lepingute levikul Euroopas on oma roll EBRD´l (European Bank for Reconstruction and Development), Maailmapangal ja teistel finantseerimisasutustel, kes eelistavad ehitusprojektide rahastamisel FIDIC kasutamist. Ka Eesti riigihangetes on lepingute kasutamise puhul olulist tähendust omanud finantseerimisasutuste FIDIC´u soosing. FIDIC´ut kasutatakse ehitushangetes ka Lätis ja Leedus, samuti endistes idabloki riikides nagu Poola, Ukraina jt. 

Artikkel jätkub pärast reklaami

Artikli autor on Marko Mehilane, advokaadibüroo Entsik & Partners vandeadvokaat ja partner 
 
 
 
 
 
 
Autor: Advokaadibüroo ENTSIK & PARTNERID ehitusõiguse blogi

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 25.06.25, 14:49
Volvo Construction Equipment esitleb uue põlvkonna rataslaadureid, mis tõhustavad tootlikkust
Volvo Construction Equipment (Volvo CE) jätkab murrangulist tootearenduse aastat, lansseerides uue põlvkonna rataslaadurid – masinad, mis on toodetud maksimaalse tootlikkuse, operaatori mugavuse ja ohutuse tagamiseks.

Hetkel kuum

Siia võrsub linnak. Pealinna esindusliku piirkonna miljöö paneb arendajale, arhitektile ja ehitajale eriti suure vastutuse.
Uudised
  • 25.06.25, 06:45
4 võimast GALERIID: Metro Capital ja EBS panid haridus- ja ettevõtluslinnakule nurgakivi
Võimsad visuaalide ja fotode galeriid näitavad, mis sinna tuleb ning mis nurgakivipanekul toimus ja kes kõik seal olid - uuri lähemalt!
Arhitektuurse lahenduse on loonud HG Arhitektuur OÜ.
Uudised
  • 30.06.25, 13:26
EKE alustab Hipodroomil suurt ehitusprojekti
Maa- ja Ruumiameti digiteenuste teenistuse direktor Taavi Jakobson ja Kliimaministeeriumi ehituse ja elukeskkonna osakonna juhataja arhitekt Kaja Pae.
Saated
  • 24.06.25, 14:00
E-ehituse platvorm toob utoopia lähedamale, kui oskad oodata
Evecon OÜ uus tegevjuht Karl-Joonatan Kvell.
Uudised
  • 26.06.25, 10:04
Evecon sai uue juhi
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Uudised
  • 27.06.25, 11:41
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Mapri Ehituse järelteeninduse juht Ero Tragel: See, mis Lubja tänaval juhtus, on ainulaadne nii meie praktikas kui ka kogu Eesti ehitussektoris.
Esimesed korterid peaksid valmima 2026. aasta kevadeks.
Uudised
  • 25.06.25, 09:00
Aviaator tähistas sarikapidu – vaata uhket galeriid!
Sinna kerkib tulevikus rohkem kui 600 kaasaegset kodu
Eesti ehitajatel on Soomega eriline, ent kohati keeruline ja vastuoluline suhe.
Uudised
  • 27.06.25, 06:45
Soome ehitusturg on suvel selgelt aktiveerunud
Kvaliteetne tööjõud on väga nõutud, ent selle leidmine on endiselt väga keeruline
Haapsalu Uksetehas alustas paarikümne inimesega. Täna toimetab majas enam kui 170 töötajat.
  • ST
Sisuturundus
  • 03.06.25, 10:20
Haapsalu Uksetehase teekond kirstudest, mänguasjadest ja pildiraamidest tuletõkke- ning helikindlate usteni

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele