10 soovitust ehituse alltöövõtjale, kuidas mitte rahata jääda

Soovitused ehituse alltöövõtjale, kuidas vähendada probleemide tekkimise tõenäosust.

Äripäeva ehitusuudised.ee teemaveeb korraldab juba homme konverentsi, kuidas muuta Eesti riigihankesüsteemi. Kohal on ligi 70 Eesti ehitusvaldkonna otsustajat nii era- kui ka avalikust sektorist.

1. Sõlmi peatöövõtjaga kirjalik leping. Suulise lepingu korral on alltöövõtjal väga raske oma õigusi kaitsta.

2. Võimalusel konsulteeri enne lepingu sõlmimist juristiga lepingu juriidilise sõnastuse asjus.

3. Mitte sõlmida lepingut, mille täitmise tähtaeg on ebareaalne, milles sisalduvate tööde hind on liiga madal või mis sisaldab muid ebamõistlikke tingimusi. Parem jätta selline leping sõlmimata.

4. Hangi infot. Kui ei ole varem oldud konkreetse peatöövõtjaga lepingulistes suhetes, hangi enne alltöövõtulepingu sõlmimist peatöövõtja kohta võimalikult palju infot. Ei tasu sõlmida lepingut peatöövõtufirmaga, mille tausta ja varasemat maksekäitumist ei tea, millel on makseraskused, millel sisuliselt puudub omakapital või mille kohta on kuulda, et firma ei ole täitnud oma kohustusi teiste alltöövõtjate ees.

5. Täida ise kõik alltöövõtulepinguga võetud kohustused nõuetekohaselt.

6. Fikseeri kirjalikult kõik alltöövõtulepingu muudatused ja lisatöökokkulepped. Kui peatöövõtjal on lepingulisi kohustusi, mida ta ei täida, fikseeri kirjalikult nende täitmata jätmine ja selle mõju alltöövõtutööde tegemisele.

7. Kui peatöövõtja ei tasu tehtud töö eest õigel ajal, küsi võimalusel peatöövõtjalt tasumata summadele tagatisi. Kui neid ei anta, kaalu, millise rahasummaga oled valmis selle lepingu täitmisel riskima. Kui sa alltöövõtjana pead seda otstarbekaks ning leping seda võimaldab, katkestada teenuse osutamine kuni makse laekumiseni.

8. Tasub olla eriti ettevaatlik, kui peatöövõtja hakkab tööde käigus põhjendamatult tegema märkusi tööde kvaliteedi, ajagraafiku järgimise, kolmandatele isikutele põhjustatud kahju jmt suhtes. Sageli viitab see peatöövõtja kavatsusele jätta alltöövõtu eest tasumata.

9. Kui ilmnevad probleemid, mida läbirääkimiste käigus ei suudeta lahendada, küsi nõu juristilt. Vajadusel pöördu oma õiguste kaitseks kohtusse.

10. Kõige parem, kui suudetakse õppida teiste alltöövõtjate kogemustest ja vigadest. Äärmisel juhul tuleb õppida omaenda kogemustest ja vigadest. Kui ka see ei õnnestu, tasub ala vahetada.

ALLIKAS: Sven Pertens, Lemminkäinen Eesti ASi juhatuse esimees.

Vaata lisaks:
29. jaanuaril toimub Ehitusuudised.ee Hangete konverents 2015, kus tuleb juttu uutest suundadest hangetel. Lisainfo SIIT

Lugege pikemalt edasi tänasest Äripäevast!

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed