Pindi: kahe aasta eest tehinguid enam kui praegu

Pindi Indeks tõusis oktoobris 3,7% võrra, andes 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks 848 eurot. Indeksi tõus oli tingitud Tallinna korteriomandite tehingute keskmisest kõrgemast osakaalust, ent enamus linnades leidis aset siiski hinnalangus, märgib Pindi kuuülevaatest.

Möödunud kuul tehti Tallinnas kinnisvaratehinguid vähem kui kahe aasta eest. Kui septembris tehti antud linnades 883 korteriomandi tehingut, siis oktoobris aktiivsus langes, jäädes 813 tehinguni. Mullu oktoobris sooritati indeksilinnades kokku 836 tehingut.

Aasta algusest kiirelt kasvanud pakkumiste arv on viimaste kuude jooksul stabiliseerunud. Trend on põhjendatav asjaoluga, et üleüldisest turul aset leidvast pessimismist tingitult tühistavad uue kodu soetamisest loobunud isikud ka olemasolevate varade müügikorraldused või ei soovi isegi koduvahetusplaani edasilükkamise tõttu olemasolevat vara müüki paisata. Tarbijate kindlustunne langes kolmandat kuud järjest. 

Stabiilne kinnisvarahind ja suurenev palk hoiab ostujõudu kõrgel. Keskmist palka teeniv tallinlane saab olemasolevatel finantseerimistingimustel soetada endale Tallinna keskmist elamispinda maksimaalselt 73 ruutmeetrit, tartlaste ja pärnakate ostuvõimekus on vastavalt 77 ja 87 ruutmeetrit. Tuleb siiski ära märkida, et reaalpalk on üleüldise elukalliduse tõusu tõttu jätkuvalt languses.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi kaheksa aastase ajaloo.

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

september 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed