(Sisuturundus)10 nõuannet, kuidas leida koju sobiv värvitoon!

Mis on sisuturundus? >

Eluruumide värvimiseks poodi värve valima minnes võib valikust esmalt silme eest kirjuks minna, kuid kuidas valida õiget värvi ja mida silmas pidada, annab nõu Värvikeskuse kujundusosakonna juhataja Eve-Lii Sandre.

Alati on lihtsam otsustada, kui võtta arvesse olemasolevaid elemente toas, näiteks põranda või mööbli toon. Inspiratsiooni internetist või ajakirjadest otsides pea meeles, et värvitooni mõju sõltub ka ümbritsevatest toonidest ega pruugi sinu kodus sobida kokku detailidega. Kui valid toone värvikaardi abil, on soovitatav võtta võrdluseks valge paber, et saada aru intensiivsusest ja alatoonist, kuid tooni mõjutavad ka ruumi suurus ning langev valgus.

Valitud toonis kahtlemise korral osta poest kaasa proovikogus ning värvi kodus sellega vähemalt ruutmeetrine ala kaks korda. Seda võiks teha puhtal kipsitükil või siis värvida sein eelnevalt kruntvärviga valgeks, et vana toon uut mõjutama ei hakkaks.

Värvikogus arvesta vähemalt kahe kihi jaoks

Valitud toonis kahtlemise korral osta poest kaasa proovikogus ning värvi kodus sellega vähemalt ruutmeetrine ala kaks korda.

Poodides on saadaval ka erinevaid kruntvärve (primer), mille kasutamine ei ole vajalik, kui sein on eelnevalt värvitud sama tüüpi värviga. Läikiva aluspinna korral aga tagab spetsiaalne kruntvärv parema nakke. Kui aluspind on väga erksa tooniga, tasuks see eelnevalt alusvärviga üle käia uue värvi kokkuhoitu mõttes. Alusvärvi on hea kasutada ka siis, kui aluspinda on pahteldatud ja tegemist kipsplaadiga: see aitab ühtlustada nii pinda kui ka kattevärvi. Kindlasti on oluline aluspind (lihvimis)tolmust hoolikalt puhastada, muidu ei aita ka kõige tugevama nakkega kruntvärv ja hiljem saad värvi tapeedina suurte tükkidena seinalt eemaldada.

Lõplikku värvi ostma hakates arvesta vähemalt kahe kihiga, sest üks ei kata seina ühtlaselt ning värv saavutab tugevuse alates topeltkihist. Kui tunned, et värvist jääb puudu, lõpeta värvimine seina täispikkuses või -laiuses. Uus värv sega kokku juba olemasolevaga ning jätka värvimist uues seinas või kihina, kuna toonierinevus võib muidu jääda näha keset seina.

Seinte värvimisel üritatakse sageli olla liialt korrektsed: värvimisel korraks silmi puhates märgatakse viimistlust vajavat kohta, kuid parandustööd tehes tuleks siiski oodata värvi lõpliku kuivamiseni, kuna vastasel juhul jääb sein krobeliseks. Ebatasasused kaovad seinalt tihtipeale ka aja jooksul. Värvi katvuse parendamiseks vali õige vahendid. Pintsel sobib väiksemate detailide jaoks, kuhu rulliga hästi ligi ei pääse, ent rull vali suuremate siledate pindade viimistlemiseks. Seinte puhul eelista ca 12–13 mm karvaga rulle, kuid mööbli või keraamiliste plaatide värvimise korral madalakarvalist veluur- või fliisrulli.

Juhul kui oled allergik, jälgi värvi valikul märgistust. Näiteks Bindo värvide sarjal on Eesti Allergialiidu sertifikaat. Keskkonnasõbralikkust näitab purgil põhjamaine luigemärk, mida leiab juba väga paljude värvipurkide pealt.

Esikusse eelista pestavat, magamistoas ära pelga tumedat värvi

Eluruumide värvimisel tuleks jälgida vastas asuva seina tooni. Kui kaht seina kontrastselt värvida, siis pigem nurkapidi ühinevas seinas. Sageli valitakse liiga väikese erinevusega toone, ent näiteks tumelilla kõrval annab parema efekti näiteks beežikas hele toon, mitte helelilla.

Võimalus puhastada värvitud pinda on oluline nii esikus kui ka köögis. Müügil on nii matte (Glamour, Extramat) kui ka poolmatte pestavaid värve (Bindo 12; 20), kuid esimese puhul tekitatakse poorsem pind, kuhu mustus kergemini nakkub. Mattvärvi puhul jäävad paremini näha ka töövahendite jäljed.

Köögis tööpinna taguses seinas võiks eelistada isetasanduvat mööblivärvi või miks mitte põrandalakiga lakitud tapeeti. Samuti tuleb enne värvima asumist seinad kindlasti rasvast puhtaks pesta ning kasutada tavalise kodukeemia asemel spetsiaalseid puhastusvahendeid (Cleaner), mis tihti ka pisut aluspinda juba matistavad. Toonide valikul mängib suurt rolli köögimööbel, mis peaks eelnevalt kindlasti välja valitud/mõeldud olema.

Elu- ja magamistoas mõjutab värvide valikut enim põrand, juhul kui tegu pole neutraalse valge põrandaliistuga – valge sobib kõikide toonidega kokku, liist eraldab mitte nii head toonikooslused ja paneb need sobima. Eriti ettevaatlik tasuks olla erinevate hallide või beežide kasutamisel ning alati värvitoone koos olemasolevate detailidega valida. Kui aga leida värvitoonile õiged kaaslased, on iga värvitoon ilus.

Kuigi värvivalik on paljuski subjektiivne, ei tasuks ka magamistoas karta tumedaid toone, ent läikivaid pindu vältida. Mattvärvid, sametised ja mati pinnaga tapeedid mõjuvad soojalt ja rahustavalt.

Säravaid ja jõulisi toone eelistades tuleks neid kasutada pigem selja taga, mitte teleritaguses seinas, kus need võivad silmi väsitada. Tumedamat efektseina tehes ära vali värvikaardilt kaht kõrvuti asetsevat tooni, vaid pigem jäta nende vahele 1–2 värvitooni. Veendumaks, et toonid on piisavalt erinevad, võib värvikaarte kaupluses nurkapidi kokku asetada.

Siseruumides peaks vältima välistingimustesse mõeldud fungitsiide sisaldavaid puidukaitsevahendeid või värve – tagajärjeks võib olla allergiline reaktsioon. Samuti ei tasu laevärvi seintel kasutada (see on väga matt, määrdub, ega ole puhastatav) või ka põrandavärvi laes jne.

Rahustavad toonid vali lastetuppa

Lastetubades on oluline, et pinnad ei määrduks ja oleks lihtsalt puhastatavad. Heledate toonide puhul soovitan poolmatti Bindo 20, tumedamate puhul, mis mustust nii palju ei reeda, võiks kasutada matti Bindo 7 või Glamouri, mida tunnustab ka Eesti Allergialiit. See on puhastamise kõrval sama oluline faktor.

Värvitoonide puhul ei tasu värvidega liialdada ega ka sama tooni liigselt korrata seintel, mööblil, tekstiilidel. Väiksematel lastel on palju kirevaid mänguasju, suuremad soovivad ehk oma seinu ilmestada erinevate plakatitega, mistõttu tasub foon hoida pigem tagasihoidlik. Loomulikult ei pea värve vältima, kuid las jääb siis selleks värviks säravate toonidega tapeet ühes seinas. Samuti kasutada murtud mahedaid või sügavaid toone, mida tasakaalustada piisava hulga neutraalse ja heleda tooniga. Head efekti ei anna ka kõiki seinu erinevate pastelsete toonidega värvimine. Kui aga pastelseid toone kasutada soovitakse, tuleks paigutada need pigem ühele seinale geomeetrilise mustrina (triibud, ruudud jms).

Taas kord võiks hoiduda matist heledast värvist, mis kiiresti määrdub, teravatipulisest struktuurvärvist ning kireva mustriga tapeedist kõigis seintes.

Keraamilisi plaate saab ka üle värvida

Vannitoas loovad valge sankeraamika juures kontrasti kõik toonis, kuid näiteks dušinurga puhul tuleks arvestada, et tumedate plaatide valimisel jäävad kergemini näha nii vee- kui ka seebijäljed. Puhastus- ja plekiprobleemid võivad ilmneda ka mattide värvide kasutamisel, sest niiskus ladestub seinale. Kindlasti vali poolmatid või -läikivad värvid.

Eelkõige mängib siin rolli aluspindade õige viimistlus. Kui pinnad puutuvad veega otseselt kokku, kasuta spetsiaalseid antibakteriaalseid aineid sisaldavat vannitoavärvi (nt Vatrum).

Juhul kui peaks tekkima vajadus värvida üle keraamilisi plaate, tuleb enne kasutada erivahendeid, mitte kodukeemiat. Seejärel kruntkiht spetsiaalse värviga (Bindo Base, Master Base) ning värvida üle kas vannitoavärvi või universaalse ilmastikukindla mööblivärviga (nt Master Novus), millest viimase pind jääb ühtlasem. Värvimiseks kasuta spetsiaalset madalakarvalist veluur- või fliisrulli. Vajadusel võib kasutada pehmet kunstnikupintslit vuugivahede viimistlemiseks enne rulliga värvima hakkamist.

Nüansse kodu siseviimistlusel värvidega on rohkelt, kuid kui varasemaid kokkupuuteid vähe, tasub nõu küsida spetsialiseerunud värvikauplustest.

Seinte värvimisel üritatakse sageli olla liialt korrektsed: värvimisel korraks silmi puhates märgatakse viimistlust vajavat kohta, kuid parandustööd tehes tuleks siiski oodata värvi lõpliku kuivamiseni, kuna vastasel juhul jääb sein krobeliseks.

Juba 19 aastat kliente teenindanud Sadolini Värvikeskus on viimistlusmaterjalide müügile spetsialiseerunud firma. Sadolini Värvikeskuse kliendid on ehitus- ja viimistlusfirmad, mööblitootjad, arhitektid ning sisekujundajad, eratarbijad ja teised piirkonna kauplused. Klientidele pakutakse laia valikut hea kvaliteediga viimistlusmaterjale: värvid, lakid, pahtlid, liimid, vuugitäited, sinna juurde kuuluvaid siduskaupu, näiteks maalritarbed, teibid, tööriistad ja muud abivahendid. Lisaks ka puitliiste, tapeete, šabloone, hobivärve ja efektitööriistu. Värvikeskusel on Eestis neli kauplust: Tallinnas Peterburi tee 52a ja Kadaka tee 32, Tartus Ringtee 4 ja Pärnus Papiniidu 19.

Galerii

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Osale arutelus Saada sõbrale Prindi

Osale arutelus

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Seotud lood

Kuva rohkem

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed