Äripäev koostas Eesti otsustajate edetabeli, mis mõõdab reaalset kokkupuudet otsuste langetamise ja nende suurusega. Ehitussektorist jõudis tänavu TOP200 hulka 16 otsustajat ja eelmise aasta tuntud tegija tõukas troonilt avalikkuses pigem varju hoidev, kuid omas valdkonnas tuntud juht.

- dirigendikepp, dirigendi käed
- Foto: Meeli Küttim
Otsustajate TOPist tulevad välja isikud, kes peale vaatamisel ei tundugi nii mõjukad. Edetabeli kaalu määrab ära juhtimisorganite arv (ettevõtete arv), kus osaletakse, ja isikute arv, kellega ollakse nõukogu tasemel seotud. Viimane on “ühise kuriteo” printsiip: otsustes ollakse koos ja seega tegelikult tugevalt seotud läbi ühise tegevuse. Kaalu lisavad veel organisatsiooni mõjukus ja isiku mõjukus juhtorganis.
Äripäeva koostatud Otsustajate TOPi esimese 200 hulgas on 16 ehitussektori otsustajat (eelmisel aastal 14).
Kaks aastat esimese koha hõivanud, kuid tänavu Nordeconi juhi kohalt lahkunud Gerd Mülleri, tõukas troonilt eelmisel aastal teisel kohal olnud ja avalikkusele pigem varju hoidev Andres Piiber, kes on ehitusfirma AS Maru üks omanik. Lisaks on ta veel mitme Maru firma nõukogus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Piiber oli kaks aastat tagasi ehitussektori otsustajate seas neljas ja siis ütles ta napisõnaliselt
Äripäevale, et ta ei oska öelda, kes võiks ehituses olla suurim otsustaja, kuid lisas, et tublidest juhtidest on alati puudus. Ta kommenteeris ka 2022. aastal, et praegu mõjutab ehitust enim teadmatus. “Hinnad kerkivad … langevad … ei tea, mis tuleb homme.” See kaks aastat tagasi öeldud kommentaar kõlab ka täna ehitusturu kohta usutavalt.
Kolmandalt kohalt leiame aastaid ehituse esikkümnesse jõudnud Raivo Ranna, kes on 2021.aastal öelnud, et kuigi otsustajaid on ehitussektoris palju, pole ühte sellist inimest, kes mägesid liigutab. “Ehitussektori käekäiku mõjutavad kollektiivselt firmade juhid, kes teevad alampakkumisi, ning kahtlemata omab väga suurt kaalu rahandusministeerium riigihangete poliitika kujundamisega.” Ka selles osas ei ole kahe aastaga eriti palju muutunud.
Juba kolmandat aastat ei mahtunud aga esimese kahesaja sisse Merko suuromanik Toomas Annus, kuid Nordeconi suuromanik Toomas Luman jõudis tänavu üldtabelis 31. ja ehitusvaldkonnas 2. kohale. Seda seetõttu, et tal on enam seoseid ettevõtete ja otsuseid langetavate isikutega.
Samas on otsustajate TOPi pingerivis on veel mitmeid nimesid, kes on laiema avalikkuse jaoks tundmatud, enda valdkonnas väga tuntud tegijad.
Vaata kõiki ehitusevaldkonnast Äripäeva otsustajate TOP200 hulka jõudnuid siit:
Vaata kõigi valdkondade mõjuisikute täispikka tabelit
Äripäevast.Metoodika
Edetabel on koostatud eesmärgiga luua ülevaade Eesti äriilma kõige mõjukamatest isikutest ja nende lähikondsetest. Omavahel seotud mõjugruppide kirjeldamine muudab ärikeskkonna läbipaistvamaks ja aitab kaasa võrdsema konkurentsi kujunemisele.
Edetabel on koostatud kõigi Eesti äriliidrite omavahelisi nn board-room-kontakte analüüsides. Kokku on loetud ettevõtete tippjuhtide, nõukogu liikmete ja eraisikust omanike unikaalsete ärikontaktide võrgustik, kaalutud on iga seost, lähtudes isiku positsioonist ja ettevõtte iseloomust.
Edetabel ei pretendeeri absoluutsele tõele, kuid annab parima võimaliku ülevaate isikutest, kes veedavad kõige enam oma ajast erinevatel nõukogu koosolekutel ja kes teevad Eesti äri kõige suuremaid otsuseid.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kevadel hooldame niidukeid ja õlitame terrasse, aga puitfassaadi hooldamine ei tule sageli mõttessegi ning ega see polegi iga-aastane töö. Ent kui fassaadihooldus jääb pikalt tegemata, võib peagi ees oodata voodrilaudade vahetus, mis on suur ja kulukas ettevõtmine ka siis, kui otsustad seda oma jõududega teha.