Rootsi uusarenduste broneeringuid öeldakse järjest üles, müügimahud kärbunud
Rootsi pered loobuvad üha enam uusarendustes kodu ostmiseks tehtud broneeringutest, kuna eluasemeturg on kiiresti jahtunud ja nõudlus uusarenduste järele kahaneb.
Stockolm. Müügimahud on aastatagusest kärbunud kuni viiendikuni.
Foto: Andras Kralla/Äripäev
Umbes 65% uute elamute broneeringutest tühistati viimase kuue kuu jooksul, kuna ostjad otsustasid langeval turul ostude tegemise asemel pigem tühistamise kulud enda kanda võtta, näitavad Rootsi riigile kuuluv laenuandja SBAB täna avaldatud andmed.
Teises kvartalis Soomes väljastati 5 378 ehitusluba, mis on tervelt 62% vähem, kui möödunud aasta samal perioodil. Elamuarendus langeb suure hooga, märgib sealne statistikaamet Kauppalehti vahendusel.
Paari kuu eest Tamsalu tehase sulgema pidanud E-Betoonelemendi juhtkond andis lootust, et see on vaid ajutine ning peagi avatakse tehas uuesti. Sel aastal siiski majandusseis selleks võimalust ei paku ja koondatud töötad seisavad silmitsi küsimus, kas nad leiavad piirkonnas uue töö või tuleb neil Tamsalust ära kolida.
Moodulmajade turul pole veel olulist nõudluse taastumist märgata. Majatootja Harmet hoiab varsti juba teist kuud Pärnu tehase töötajaid miinimumpalgaga kodus ja loodab, et tellimused tulevad enne, kui tuleb hakata raskeid otsuseid tegema.
Saaremaa ettevõte OÜ Feizerton, mille kaubamärk Feirol on Eestis juba tuttav nii professionaalidele kui ka tavakasutajatele, on tegelenud enam kui 20 aastat kaablitoodete ja elektritarvikute arenduse, tootmise ja müügiga. Ettevõtte juhi Jüri Lemberi sõnul on neil turul omas nišis tugev positsioon, kuid samas on soov üha enam jõuda otse nii ehitusobjektidele kui ka lõpptarbijateni.
Selle hoone ehitust alustati 1936. aastal, esimene tööpäev oli majas 5. märtsil 1938. Toonastest hoonesisestest ehitustöödest tegid suurema osa Võru tööstuskooli õpilased.