Autor: Ehitusuudised • 26. veebruar 2021

Ekspert soovitab: esitage riigihangete kohta rohkem küsimusi

Riigihangetele esitatavad nõuded on läinud järjest detailsemaks ning viimasel ajal on kujunenud oluliseks probleemiks võtmeisikute eelnev kogemus.
R<strong >iigihangete ekspert ja Äripäeva riigihanke teabevara peatoimetaja Tuulikki Laesson</strong>

Ei ole harv, et hankija nõuab võtmeisikutelt kogemust erinevates valdkondades, kusjuures varem võis mitme valdkonna asemel piirduda ühega, ehk see oli nn. emb-kumb lahendus.

Seega muutub pakkumuse vastavuse hindamisel määravaks, kas pakkuja suudab üheselt aru saada, millist kompetentsi ja kogemust hankija võtmeisikutelt täpselt eeldas.

Probleemi lahendusena soovitab riigihangete ekspert ja Äripäeva riigihanke teabevara peatoimetaja Tuulikki Laesson esitada hankijale rohkem küsimusi ning teha seda õigel ajal. „Hankega tuleks tegeleda kohe, kui hange on välja kuulutatud,“ rõhutab Laesson.

Kõige rohkem vaidlustataksegi tema sõnul teise pakkuja nõuetele vastavust, nii referentside olemasolu kui ka võtmespetsialistide osas.

Päris palju on tulnud kohtulahendeid, mis muudavad oluliselt riigihangete tegemise nõudeid ja Laessoni sõnul on selliseid kohtulahendeid veelgi tulemas.

Näitena toob ta Riigikohtu eelmise sügise otsuse tehnilise kirjelduse üksikasjalikkuse kohta, kus leiti, et hankija võib esitada väga detailseid nõudeid, kui ta suudab põhjendada, miks on vaja just neid nõudeid täita.

Täpsemalt saab riigihangetel osalemise kohta nõuandeid Äripäeva riigihanke teabevarast.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785