Autor: Metsamajandusuudised.ee • 5. märts 2020

Algatus Hybrid City kutsub üles esitama innovaatilisi ideid modulaarehitusest

Ehitusinsenere ja -ettevõtteid kutsutakse ühinema algatusega, et avastada paremad viisid jätkusuutlikumate, modulaarsemate ja praktilisemate ehitusmeetodite välja töötamiseks. Konkursi võitja saab auhinnaks 10 000 eurot, teise ja kolmanda koha saajad kumbki 5000 eurot.
Algatus Hybrid City kutsub üles esitama innovaatilisi ideid modulaarehitusest.
Foto: Metsä Wood

Puidutööstusettevõtte Metsä Wood algatus Hybrid City (eesti keeles hübriidlinn) otsib viise, kuidas muuta praeguste meetoditega ehitamine jätkusuutlikumaks, samal ajal tõhususes järele andmata.

Ehitustööstuses domineerivad betoon ja teras. Ehitustööstus üksi kasutab poole maailma ressurssidest ja tekitab 30% kogu CO2-heitmest. Vastutustundlikud ehitusettevõtted tunnevad survet vastata üha kasvavale nõudlusele jätkusuutlikuma ehitustöö järgi. Et seda ilma tõhususes järeleandmisi tegemata saavutada, peame pöörama pilgu hübriidehituse poole: see tähendab ehitamist moodulitest, kombineerides puitu nutikalt teiste ehitusmaterjalidega.

„Ehituse jätkusuutlikkuse suurendamise muudab keeruliseks see, et ehitusettevõtetelt nõutakse korraga nii materjalide kui ka meetodite muutmist. Nii lähenedes pole tulemused eriti head,“ ütleb Metsä Woodi äriarendusvaldkonna vanemasepresident Mikko Saavalainen. „Selle asemel peame otsima viise, kuidas ehitusettevõtteid aidata, arendades jätkusuutlikke ehituselemente, mis sobivad praeguste ehitusviisidega. Hübriid ongi selline lahendus.“

Kõigil ehitusmaterjalidel on omad eelised, kuid puit on ainus materjal, mis seob süsinikku. Arhitekt Tao Gofers, kelle tuntuim töö on Sydneys asuv Siriuse kortermaja, ütleb, et ehitust saab muuta jätkusuutlikumaks, asendades taastumatud materjalid töödeldud puidust toodetega.

Arhitekt Tao Gofers, kelle tuntuim töö on Sydneys asuv Siriuse kortermaja.
Foto: Metsä Wood

„Paljudel juhtudel saaks kuni neljandiku teistest materjalidest lihtsasti näiteks Kerto LVL-iga asendada. Lõpptulemus oleks nii kaunis kui ka jätkusuutlikum, kuna puit on ühtaegu nii tõhus kui esteetiline materjal. Usun, et puitelemendid muutuvad paremate tulevikulinnade – hübriidlinnade – lahutamatuks osaks,“ leiab Gofers.

Kõige uuenduslikum hübriidkonstruktsiooni idee saab auhinnaks 10 000 eurot

Metsä Wood kutsub ehitusinsenere ja -ettevõtteid ühinema algatusega, et avastada koos paremad lahendused tõhusamate, jätkusuutlikumate, modulaarsemate ja praktilisemate ehitusmeetodite väljatöötamiseks.

Hybrid City väljakutsele pääseb ligi platvormi Open Souce Wood kaudu. Osalejatel tuleb välja valida olemasolev mitmekorruseline hoone, mis pole ehitatud puitmaterjalidest, valida hoones kasutatud element ja kujundada see ümber, kasutades põhimaterjalina Kerto LVL-i.

Töid saab esitada kuni 31. maini 2020 ning võitjad valib välja Open Source Woodi kogukonna ekspertgrupp. Kõige uuenduslikum lahendus võidab peaauhinna – 10 000 eurot. Teine ja kolmas koht saavad kumbki 5000 eurot.

Loe algatusest lähemalt: Plaan B: Hybrid City väljakutse.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785