• 10.08.18, 10:49
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tallinn hakkab katsetama nutikat teekatet

Tallinn saab esimese Euroopa Liidu pealinnana võimaluse installerida nutikas teekate, mille töötasid välja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased koostöös Maanteeameti ekspertide ja Tallinna Tehnikakõrgkooli uurijatega.
Tallinn hakkab katsetama nutikat teekatet
  • Foto: Pille Kallas, TTÜ halduskorralduse eriala lõpetaja
Teekattesse on lisaks päikeseelektri tootmise võimekusele integreeritud lume ja jää sulatamine, libeduseandurid, liikumisandurid jt taristu juhtimist toetavad andurid ning vajaduspõhine tee ja objektide valgustus.Tallinna volikogu otsuse eelnõu kohaselt antakse linna kommunaalametile nõusolek osalemiseks Euroopa Regionaalarengu Fondi välisprojektis "Päikeseelektrit tootvate teekatendite arendamine ja kasutuselevõtt", projekti kogueelarve ulatub 775 000 euroni.Projekti raames viiakse läbi rakendusuuring, mille käigus luuakse tee infrastruktuuri elemente ja päikeseelektri tootmist ühendav tehnoloogiline lahendus, mis toodab enam elektrienergiat kui tarbib, on vastupidav ilmastikutingimustele ja liikluskoormusele, suutes sulatada sadavat lund ja jääd, on vastuvõetava hinnaga ja vastupidav võimalikule vandalismile.Projekt võimaldab viia tehnoloogilise lahenduse välikeskkonda installeeritud prototüübi tasemelt tootmiseelse prototüübi tasemele ning loob eeldused uute suure ekspordipotentsiaaliga toodete turule toomiseks.Tallinna Tehnikaülikool esitles nutikat teekatet mullu septembris.TTÜ teedeehituse ja geodeesia uurimisrühma liige Ain Kendra hinnangul on taastuvenergiat tootvatel teekatenditel suur potentsiaal võrreldes seniste monofunktsioonlahendustega.Varem on taolisi lahendusi katsetatud Prantsusmaal, Hollandis ja Ameerika Ühendriikides. Eestis välja töötatava lahenduse eripäraks on, et see peab toimima Põhjamaade kliimatingimustes.
Päikesepaneelidega e-katendi näidis paigaldati TTÜ Mektory maja ette 2017. aasta sügisel.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 22.10.24, 18:50
Hääbuvas külakeses tegutsev pereettevõte kihutab raskuste kiuste edurindel
Soomes asuvas Sievi jalatsitehases toodetakse iga päev umbes 5500 paari jalanõusid. Äritegevus toimib hästi, kuid ülemaailmse konkurentsiga silmitsi seistes peab pidevalt olema valmis uuendusteks. Mis on see, mis aitab kindlustada tootmise tuleviku?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele