Ehitusplatsidel on suvehooajal rohkesti tööd ning seetõttu kaasatud ka abistavat tööjõudu, kellel ei pruugi olla ohutuks töötamiseks vajalikke oskusi ja kogemusi. Hea juhendamine ja väljaõpe tagab, et töötajad oskavad kasutada ohtutuid töövõtteid ja käsitleda õigesti tööks vajalikke masinaid ja seadmeid, ennetades õnnetusjuhtumeid.
Ajutised abikäed ehitusplatsil vajavad juhendamist
  • Foto: Raul Mee
Äärmiselt oluline on tähtsustada ettevõttes vähese staažiga töötajate juhendamist ja väljaõpet, sealhugas jätmata tähelepanuta töötajaid, kes on tööl tähtaegselt, paneb Sotsiaalministeerium südamele.
Tööandja juures esimesel töötamise aastal juhtunud tööõnnetuste osakaal moodustab kogu tööõnnetustest ligi 30 protsenti – üle kahe korra rohkem kui teisel töötamise aastal. Kõige sagedamini juhtub esimesel töötamise aastal tööõnnetusi kuni 25aastaste meessoost töötajatega.
Seadmestikke, mehhanisme ja töövahendeid, kaasa arvatud käsitööriistu ja elektrilisi või muu energia jõul töötavaid töövahendeid, tohib kasutada ainult asjakohase juhendamise ja väljaõppe saanud töötaja.
Kui töötaja kasutab ohtlikke töövõtteid, siis on vaja talle korraldada täiendjuhendamine ja väljaõpe. Tõsteseadmeid tohib käsitseda ainult eriväljaõppe saanud töötaja, kes on vähemalt 18aastane.
Pädevustunnistust peavad käitajad omama järgmiste masinate puhul:
kabiinist juhitav sild-, pukk- ja konsoolkraana;väljaspool kraanat asuvast juhtpuldist juhitav sild-, pukk- ja pöörd- või liikuv konsoolkraana tõstevõimega alates viiest tonnist;tornkraana ja statsionaarne noolkraana tõstevõimega üle ühe tonni;portaalkraana;liikurnoolkraana;raudteekraana.
Kui ehitusplatsil on piiratud juurdepääsuga ohualad, tuleb need märgistada ning rakendada abinõusid, et sinna ei pääseks kõrvalised isikud. Ohualas võib töötada ainult vastava eriväljaõppe saanud inimene. Väljaõppega seotud dokumentatsioon peab olema kirjalik.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.26, 11:24
Bauroc plaanib viia materjalide tootmise jalajälje negatiivseks
Eesti perefirma Bauroc, mis on Põhja-Euroopa suurim poorbetoontoodete valmistaja, tuli eelmisel aastal välja uue tooteperega, mille süsiniku jalajälg on raudbetoonpaneelist 10 korda väiksem, kuid ettevõttel on veelgi ambitsioonikam plaan jõuda CO2-neutraalsete või lausa negatiivse jalajäljega materjalide tootmiseni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele