Järelevalve tulemusel on kõrghoonete elektriohutus märkimisväärselt paranenud

Tehnilise Järelevalve Amet (TJA) on kahel viimasel aastal kontrollinud kõrghoonete (9-korruselised ja kõrgemad hooned) elektripaigaldiste nõuetele vastavust. Kontrolli eesmärgiks on saada põhjalik ülevaade nende hoonete elektripaigaldistest, tõsta paigaldiste omanike teadlikkust kehtivatest nõuetest ning parendada hoonete elektriohutusalast olukorda tervikuna. Kaheaastase järelevalve kampaania tulemusena on kontrollitud hoonete elektripaigaldiste nõuetele vastavus tõusnud märkimisväärselt.

Järelevalve kampaania käigus kontrolliti 750 hoonet, nii äri- ja büroohoonet kui ka korterelamut, millest enamus asus Tallinnas, Tartus ja Ida-Virumaal. Kampaania alguses olid korras alla poolte selliste hoonete elektripaigaldistest, nõutav audit oli aga tegemata kolmandikul elektripaigaldistest. Ülejäänud hoonete puhul oli auditi käigus tuvastatud puuduseid või oli teostatud audit juba aegunud. Praeguse seisuga on audit tehtud ja elektripaigaldis korras 90%-l kümne ja enama korrusega hoonetest. 9-korruseliste hoonete elektripaigaldistest on korras 60%. Piirkonniti on paremas olukorras kõrghoonete elektripaigaldised Tartus, Jõhvis ja Tallinnas Õismäe linnaosas (nõuetele vastavaid elektripaigaldisi ca 70%). Halvem on olukord Maardus, Kohtla-Järvel, Sillamäel ja Põhja-Tallinnas, kus korras elektripaigaldiste osakaal on alla 50%.

Kampaania jätkub 2018. aasta sügisel, mil jätkatakse nende korterelamute kontrolliga, kus ei ole ikka nõutavat auditit teostanud.

Elektripaigaldise ohutuse tagamiseks tuleb:

•teostada perioodiliselt audit, et veenduda ohutuses ja nõuetele vastavuses - kuni 2000. aastani ehitatud elektripaigaldises iga 5 aasta järel, uuemates iga 10 aasta järel

•määrata ohtlikul või suurel elektripaigaldisel (peakaitsme nimivool üle 100 ampri) kompetentne kasutamise järelevaataja

•omada elektripaigaldise projekti või jooniseid ja skeeme

Foto: Raul Mee
Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785