Autorid: Ehitusuudised , ehitusuudised.ee • 14. mai 2018

TTÜ avab liginullenergiahooneks renoveeritud üliõpilaskodu

Autor: Pille Kallas, TTÜ halduskorralduse eriala lõpetaja
TTÜ avab teisipäeval Eesti esimese liginullenergia tasemele renoveeritud ühiselamu, mis on ühtlasi ka Eesti kõige energiatõhusam renoveeritud korterelamu. Akadeemia tee 5a ühiselamus on lisaks eeskujulikule energiatõhususele ka väga hea sisekliima, teatas ülikool.

Hoone renoveeriti põhimõtteliselt erinevalt praegusest parimast praktikast – tavaliselt ehitusplatsil tehtav töö viidi nii suures osas kui võimalik tehasesse. Tehases valmistati välisseinu ja katust katvad lisasoojustuselemendid, seinaelementidesse paigaldati ka ventilatsioonitorustikud.

Renoveerimisprotsessi ja selle ettevalmistusse ning järeluuringutesse on kaasatud palju tehnikaülikooli doktorante ja teadlasi. Renoveerimiseks välja töötatud uudsel tehnoloogial on suur kasutuspotentsiaal korterelamute renoveerimisel.

Eestis ootab renoveerimist kokku ligi 13 000 korterelamut ning oskustööjõu piisavus ja kõrge maksumus on renoveerimise pudelikaelaks, mille TTÜ-s välja töötatud tehnoloogiaga saab lahendada. Akadeemia tee 5a hoone on tüüpne paneelmaja, mida leiab Mustamäelt, Õismäelt ning Lasnamäelt, aga ka mujalt.

„Renoveerimise käigus saime palju kasulikku teavet, kuidas praegust lahendust edasi arendada, paigaldusprotsessi kiirendada ning niiskusturvalisust parandada. Juba on tuntud huvi, kuidas saaks sellist renoveerimislahendust kasutada teiste korterelamute ning äri- ja avalike hoonete juures,” märkis teaduslikku renoveerimist juhtinud tehnikaülikooli inseneriteaduskonna professor Targo Kalamees.

Kui elanikud on pereühiselamusse sisse kolinud, jätkub teadusprojekt uues etapis: majja paigutatud tehnilised lahendusi ja nende reaalne energiatõhusus pannakse proovile päris elus ja saadud andmeid analüüsitakse. 

Renoveerimise peatöövõtja oli OMA Ehitaja. Rekonstrueerimisprojekti koostaja oli projekteerimisbüroo Sirkel & Mall. Maja soojustati Matek AS tehases valmistatud puitpaneelidega.

TTÜ ja Matek AS pärjati Akadeemia tee 5a projekti elluviimise eest ka „Aasta Energiateo“ auhinnaga. Hoone sai konkursil Aasta tehasemaja 2018 energiatõhusaima hoone eripreemia.

Loe üliõpilaskodu kohta ka SIIT ja SIIT.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785