Vana kaevanduse kohale ehitatud majad jätkavad vajumist

Foto: TJA

Tehnilise Järelevalve Ameti tellimusel valminud kolme Kohtla-Järve Järve linnaosas asuvate kortermajade erakorraline audit tuvastas, et altkaevandatud aladel paiknevad majad on saanud pinnasekihtide liikumise tõttu kahjustusi ja nende seisukord vajab edasisi uuringuid.

Auditi eesmärgiks oli kontrollida altkaevandatud aladele ehitatud kortermajade seisukorda ja kahjustusi, mis on tekkinud pikaajaliste vajumiste tõttu. Audit viidi läbi ajavahemikul november 2017 kuni veebruar 2018. Auditi tulemusi ja edasisi tegevusi tutvustasid TJA ja Eesti Geoloogiateenistus täna Kohtla-Järve linnale ja elanikele.

Auditi objektideks olid Katse tn 7, Sinivoore tn 7 ja Sinivoore tn 13 kortermajad. Need hooned on rajatud altkaevandatud alale eksperimentaalkorras eriprojektide järgi ja erilahendusi kasutades. Hoonete ehitamisel arvestati nende vajumisega tulevikus.

Audit tuvastas hoonetel kahjustusi, mis on osaliselt põhjustatud sügavamate pinnasekihtide liikumisest. Kõige paremas seisukorras on auditeeritud hoonetest Katse tn 7 kortermaja. Sinivoore tn 7 ja Sinivoore tn 13 korterelamutel täheldati väliste ja keskmiste pikikandeseinte erinevad vajumised ning sellest tulenevad ja eelkõige trepikodades avalduvad praod. Auditi käigus tuvastati, et hoonete vajumine jätkub vähesel määral.

Hoonete olukord vajab edasisi uuringuid. Kuna pragude tekkimine on osaliselt põhjustatud sügavamate pinnasekihtide liikumisest, on eelkõige vajalik selgitada välja maa-alune olukord. Selleks viib Eesti Geoloogiateenistus 2018. aastal läbi kõnealuses piirkonnas georadari uuringu endise kaevanduse katendi rikutuse tuvastamiseks. Georadari uuringu tulemustest lähtuvalt puuritakse ühe auditeeritud hoone ümbrusesse puuraugud maa-aluste uuringute läbiviimiseks ning lisaks kaevatakse lahti sama hoone vundament selle seisukorra hindamiseks. Paralleelselt jätkab TJA hoonete seisukorra ja vajumiste jälgimist.

Kohtla-Järve Järve linnaosa Outokumpu piirkond asub endise Kukruse kaevanduse kohal ehk tegemist on altkaevandatud piirkonnaga. Kukruse kaevandus tegutses aastatel 1916-1968 ning eelpool nimetatud piirkonnas tehti kaevandustöid aastatel 1949-1951. Eksperimentaalkorras korterelamute ehitamist samale alale alustati aastal 1963 ning viimased korterelamud valmisid 1975.

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785