Video: Soome nutikaim maja hoiab oma asukatel silma peal

Tarkvarafirma Tieto Soome peakontor Helsingis Keilalahti piirkonnas on kaasaegsete lahendustega nutimaja, mis hoiab enam kui 6000 sensori abil endal ja oma asukail ise silma peal.

Varem tegutses arhitekt Pekka Helini kavandatud ja aastatel 1995 – 2000 ehitatud hoones Nokia peakontor. Alates 2015. aastast on hoone Tieto käsutuses ja läbis 2017. aasta algul põhjaliku uuenduskuuri.

Kaheksakorruselises 170 koosolekuruumiga hoones töötab igapäevaselt 1900 inimest.

Hoone kõige suuremaks eripäraks on asjaolu, et avatud lahendusega kontoris kehtib nn. tühja laua reegel: töötajatel ei ole kindlaid istekohti ega töölaudu. Selle asemel on hommikul tööle tulles töötajail võimalik valida töökoht või koosolekuruum sobival korrusel.

Kindlate töökohtde asemel kasutatakse seintel olevaid ekraane ja spetsiaalset veebiteenust, mis Bluetooth-seadme abil võimaldab töökaaslase kontorist üles leida.

Samuti aitab süsteem leida vaba laua ja koososolekuruumi. Tööalad on selle tarvis varustatud spetsiaalsete sensoritega. Sisestades inimese nime otsingusse, on võimalik reaalajas näha, kus ta hetkel asub. Isiklike asjade hoiustamiseks on kasutusel lukustatavad kapid.

Kaardilt on võimalik muuhulgas näha ka seda, millistes ruumides on hiljuti olnud koosolekud ning millistes ruumides on töötajaid korraga rohkem. Selle põhjalt on võimalik ka koristuspersonalil oma tööd mugavamalt planeerida. Kui printerist on lõppenud paber või ruum vajab koristamist, saab rakenduse abil hooldeametniku või puhastusteenindaja välja kutsuda.

Süsteemi on integreeritud ka õhukvaliteedi andmed. Seeläbi on võimalik ennustada, milline õhutemperatuur koosolekuruumides on: kui kuskil on just äsja koosolek lõppenud, näitab majakaart seda ala palavamana, seega on võimalik vajaduse korral valida ruum, mis on seisnud tühjana pikemalt. Valgust annavad hoones 80 000 LED-tulukest.

Tieto peakontor on võitnud ka Saksamaa disaininõukogu Iconic Awards 2017 konkursil parima interjööri auhinna. Hoonele on esimese hoonena Soomes oamistatud LEED Platinum sertifikaat.

Tieto peakontori nutilahendustest räägib 28. veebruaril toimuvad Ehitusuudised.ee korraldatud Ehituse tehnoloogiakonverentsil Tieto nutihoonete valdkonnajuht Reetta Ruusunen.

Pane ennast kirja SIIN. 

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed