Autorid: Ehitusuudised , ehitusuudised.ee • 26. mai 2017

Muinsuskaitsjad tunnustasid parimaid ehitajaid

Autor: Wikimapia

Tallinna Linnaplaneerimise Amet andis 2016. aastal eeskujulikult restaureeritud hoonete omanikele, projekteerijatele ja ehitajatele tunnustused kätte Kadrioru pargi ääres asuvas restoranis „Mon Repos“, mis on samuti muinsuskaitse all ning ühtlasi üks auhinnatuist.

„Tallinna linn jätkab aastatepikkust traditsiooni ja tunnustab eeskujulikult restaureeritud mälestiste, muinsuskaitsealal paiknevate hoonete ning miljööaladel paiknevate hoonetega seotud isikuid, kes on väärikalt taastanud väärtusliku hoone või päästnud need hävimisest,“ ütles TLPA juhataja Anu Hallik-Jürgenstein.

„Restaureerimine väärib tähelepanu ja tunnustust, sest nõuab kannatlikkust, teadmisi ning olulist rahalist panust. Muinsuskaitse all olevat pärandit on Eestis vähe ja seda tuleb kaitsta, hoida ja hooldada võimalikult hästi, et säilitada see tulevastele põlvedele.“

Villa Mon Repos aadressil Narva mnt 92 tunnistati parimaks restaureeritud mälestiseks, mille eest tunnustatakse omanikku osaühing Villa MR-i ning restaureerimisprojekti autorit Tiina Linnat ja sisearhitekt Külli Salumit.

Osaühing Bluebird Capital pälvis tunnustuse vanalinnas asuva Sauna tn 8 esimese korruse interjööri taastamise eest. Parimaks restaureeritud fassaadidega hooneks miljööalal tunnistati Kadriorus asuv Köleri tn 4, mille eest tunnustatakse korteriühistut Johann ja restaureerijat Säästvad Ehituslahendused OÜ.

Vabaduse väljak 8 asuva Tallinna Kunstihoone peafassaadi korrastamise eest tunnustati Eesti Kunstnike Liitu ja selle sihtasutust Tallinna Kunstihoone Fondi. Oma väärtusliku maja restaureerimiseks otsustas Kunstnike Liit paremiku Kunstihoone Fondi maalikogust Eesti Kunstimuuseumile müüa.

Linnaplaneerimise Amet tunnustas mälestiste restaureerimise eest ka riigiameteid. Kaitseministeerium restaureeris eelmisel aastal Miinisadama aku- ja torpeedokoja ning Riigikontroll ja Riigi Kinnisvara Aktsiaselts ühiselt Toompeal asuva mälestise Kiriku tn 2/4.

Eesti Rahvusringhäälingut tunnustati vana raadiomaja, Fr. R. Kreutzwaldi tn 14 hoone eeskujuliku korrastamise eest. Heal tasemel terrassiitkrohv-viimistluse restaureerimise eest tunnustatakse osaühingut Aruna Ehitus ja selle meistreid Arunas Bugat ja Viktor Kutšmad. Aruna Ehitus restaureeris ka Kunstihoone fassaadid.

Eelduseks läbimõeldud projekt

Muinsuskaitse tähelepanu pälvisid ka ettevõtted, kes on võtnud vaevaks väärtuslike komplekside restaureerimise ja pühendunud hoonete miljöötundlikule korrastamisele. Aktsiaseltsi Mainor Ülemiste tunnustatakse Ülemiste ärilinnakus asuva Valukoja tn 10 fassaadide restaureerimise eest, osaühingut Perton Ehitus Kadrioru miljööalal paikneva J. Kunderi tn 25 korrastamise eest, osaühinguid Koidu Arendus ja Koidu Ehitus Uue-Maailma miljööalal paikneva Koidu tn 59 ning osaühinguid Romantos ja Estlander Grupp Pelgulinnas asuva Rohu tn 6 (8b) taastamise eest.

Edukas restaureerimine saab põhineda vaid läbimõeldud projektil ning oma ala parimate spetsialistide hoolsal järelevalvel. Seepärast tunnustas Linnaplaneerimise Amet projekteerijaid osaühingut Pin Arhitektid (Arsenali keskus), Apex Arhitektuuribürood (Rohu tn 6), Rene Sauemäge (osaühing DAS Arhitektid, J. Kunderi tn 25) ning omanikujärelevalvet Deivy Paavot ja muinsuskaitse järelevalvet Monika Eensalu-Pihelit (Rotermanni elevaatorihoone).

Pikaaegse panuse eest Tallinna muinsuskaitses pälvisid postuumselt tunnustuse kirglikud muinsuskaitsjad Arne-Innar Sommer (1940–2016), Henno Adrikorn (1940–2017) ja Hardi Tooming (1966–2016).

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785
Hannes RummReklaamimüügi projektijuhtTel: 518 4688