Marek Hergauk: 4D mudel on tänane reaalsus

Marek Hergauk
Marek Hergauk

Merko Ehitus Eesti AS-i värske üldehitusdivisjoni juht Marek Hergauk ütleb, et kuigi ehitatakse ikka jooniste, mitte mudeli põhjal, aitavad ehituse infomudelid kõvasti raiskamist ära hoida. Merkos on ühe pilootprojekti puhul juba kasutusel 4D mudel, kus sees on ka ajagraafik.

„Mudelit oleme aktiivselt kasutama hakanud just seetõttu, et torude ja teiste kommunikatsioonide paigaldamise kitsaskohad ja vead enne üles leida kui objektil nende paigaldamiseks läheb. Oleme huvitatud, et töö saaks korralikult tehtud ning näeme, et mudeli kasutamine on aina enam selle lahutamatu osa,” kinnitab Merko värske üldehitusdivisjoni juht Marek Hergauk.

Enne üldehitusdivisjoni juhi koha üle võtmist oli Marek Hergauk kuni 2016. aasta lõpuni Maakri kõrghoone ehituse projektijuht. Maakri kõrghoone projekti puhul on Hergauki kinnitusel pandud mudelisse nii ehitus kui eriosad.

Tema sõnul käib töö mudeliga põhimõttel, et kuna selle kaudu tulevad võimalikud kitsaskohad projektis kergelt esile, siis regulaarsetel mudelikoosolekutel vaadatakse need üle, fikseeritakse ära ning nii selguvad projekteerijale kerge vaevaga ülesanded, mida järgmiseks korraks parandada.

„Mudeli järgi me ei ehita, ehitame ikka jooniste põhjal, aga mudel aitab kõvasti raiskamist ära hoida ja võimalikke konflikte leida,” selgitab Marel Hergauk.

Hergauk ütleb, et Maakri projektimeeskonnas viiakse läbi mudeli koolitusi ning eesmärk on jõuda sinna, et ka objektijuhtide ja töödejuhataja tasemel asutaks aktiivselt mudelit kasutama.

„Merko peamajas on ametis kaks vaid sellele spetsialiseerunud spetsialisti ning meil ettevõttes ühes pilootprojektis ka juba 4D mudel, kus ka ajagraafik sees. Selline on tegelikult juba tänane reaalsus,” kinnitab Hergauk.

Loe täispikkuses artiklit Maakri kõrghoone ehitusest SIIT.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed