Kommunismiohvrite memoriaali ideekonkursil võitis 10 000 eurot JVR

Foto: RKAS

Konkursi tingimustele vastanud kaheteistkümne kavandi hulgast tunnistati esikoha vääriliseks arhitektuuribüroo JVR OÜ ideelahendus märgusõnaga „Teekond“, mille autoriteks on Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann, Tiiu Truus, Martin Prommik ja Lidia Zarudnaja.

Võidutöö järgi rajatav memoriaal koosneb kahest osast, millest üks on „Teekond“ ja teine „Koduaed“. Selleks, et jõuda koduaeda, tuleb võtta ette teekond. Et asuda teekonnale, tuleb lahkuda koduaiast, teatas RKAS. 

Ohvitseride mälestusmärk koosneb pikast tumedast seinast, milles on ohvitseri figuur. Tumeda seina ääres seisev uhke ohvitser on jõuline, kuid sünge kujund, mis koos seina taga kulgeva teekonnaga moodustab mitmetähendusliku välja.

Ohvitseri figuuri kavandab kunstnik autoritööna eraldi tellimuse ja kavandi alusel. Figuuri jalamil on heledast betoonist alus, mis on mõeldud küünaldele ja pärgadele. 

Konkursi žürii andis välja preemia KOKO arhitektid OÜ poolt esitatud ideelahendusele „Laas“ (autorid: Raivo Kotov, Eleriin Tekko, Alo Sidorov, Jõnn Sooniste, Sirkka Johanna Siimso, Jelena Altmäe ja Tõnis Malkov).Samuti pälvis preemia At Home OÜ ideekavandi „Ajavaod“ eest (autorid: Diana Taalfeld, Taavi Kuningas ja Ülle Maiste).

Ideekonkursi preemiafond oli kokku 30 000 eurot, mis jaguneb järgmiselt: esikoht 10 000 eurot, mõlemad preemiad 6 000 eurot ja mõlema ergutuspreemia suurus 4 000 eurot.

Ehituseks kuni 4,45 miljonit eurot

Järgmisena korraldab Riigi Kinnisvara AS väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse projekteerimistööde tellimiseks ideekonkursi võitjalt. Projekteerimistööde eeldatav maksumus on 200 000 eurot. Summale lisandub käibemaks.

Kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärk rajatakse Tallinnasse Maarjamäele Kadrioru ja Pirita vahelisele Lasnamäe panganeemiku alumisele terrassile. Mälestuspaigas leiab äramärkimist kommunistliku režiimi tegevuse tõttu enam kui 20 000 elu kaotanud isikut, kellest suur osa suri kodumaast kaugel ja kelle matmiskoht on paljudel juhtudel teadmata.Kompleks saab olema ajas kestev, ilmastiku- ja vandaalikindel, kergesti hooldatav ja esinduslik, teatas RKAS.Memoriaali ehitusmaksumuseks on planeeritud kuni 4,45 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Memoriaali kavandamist rahastatakse Eesti Represseeritute Abistamise Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest. Ehitustöid rahastatakse riigieelarvelistest vahenditest.Ideekonkursi žüriisse kuulusid: Tunne Kelam, žürii esimees, Eesti saadik Euroopa Parlamendis,   Norman Aas, žürii aseesimees, Justiitsministeeriumi kantsler, Leo Õispuu, Eesti Memento Liidu esimees, Hindrek Piiber, Eesti Vabadusvõitlejate Liidu juhatuse liige, Triin Ojari, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite ühing, Eesti Arhitektuurimuuseumi juhataja, Urmas Kaldaru, Tallinna Linnaplaneerimise Amet, linnadisainer, Heino Prunsvelt, Eesti Kunstnike Liit, graafiline disainer, Karin Bachmann, maastikuarhitekt, Eesti Arhitektide Liit, Katrin Koov, arhitekt, Eesti Arhitektide Liit, Emil Urbel, arhitekt-ekspert, Eesti Arhitektide Liit, Maarja Kask, arhitekt, Eesti Arhitektide Liit. 

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785