Isa ja poja ehitusfirma võitis Gaselli TOPi

TÜ Riivas juht Sergei Rudnitski auhinnagalal
TÜ Riivas juht Sergei Rudnitski auhinnagalal

Narva ehitusfirma TÜ Riivas on ere näide edukast pereärist. Selle ettevõtte kindel vundament, mis tugineb isa ja poja vastastikusel usaldusel, loodi 15 aastat tagasi. Tänavu jõudis ettevõte Gaselli TOPis esikohale.

Üks kahest täisühingu Riivas omanikest Sergei Rudnitski selgitas, et kui nad koos isa Aleksandriga firma lõid, polnud neil lihtsalt võimalusi osamaksu kapitali üle kanda osaühingu loomiseks, seetõttu valisidki nad sellise juriidilise vormi nagu täisühing ehk täieliku vastutusega ühing. "Aga hiljem vajadust firma vormi muuta justkui ei tekkinud. Töötasime ja töötasime… Vastupidi, partnerid leidsid sellises vormis isegi usaldusväärsuse märgi," lisas Sergei.

Enne pereäri asutamist töötas isa ehitusettevõttes ja ühel hetkel tekkis tal soov luua omaenda firma. Sergei alles lõpetas siis ülikooli ja sai juristi diplomi. " Alustati väikeste objektidega ja pikapeale saavutati kohalikul ehitusturul usaldusväärse ettevõtte maine," rääkis Sergei Rudnitski. Riivas spetsialiseerub üldehitusele ja pakub oma teenuseid peaasjalikult Ida-Virumaa turul.

Partnerid vedasid alt

Sergei Rudnitski sõnul pole ehitusturul kunagi kerge olnud, ei enne kriisi ega ka nüüd. Kuid alati aitab perekondlik vastastikune väljaaitamine ja täielik usaldus tema ja isa vahel. "Vahetult enne kriisi otsustasime laiendada oma äri ja asutasime partneritega Narva betoonitehase. Lõppes see asi aga üpris kurvalt: tehas tuli ära müüa, maa kaotasime samuti, sest partnerid vedasid alt…Oli laenatud väga palju vahendeid ja tehtud võlgu. Teisest küljest - see kogemus karastas ja tõendas veelkord, et loota tuleb ainult iseendale, aga partnerlusse tuleb suhtuda väga läbimõeldult", meenutas Rudnitski ja lisas, et vaid tugevad perekondlikud suhted aitasid rasketest aegadest üle saada.

"Meie vahel pole kunagi olnud tõsist tüli, mille järel keegi oleks ukse enda järelt kinni löönud ja lahkunud. Muidugi esineb töös situatsioone, kus tuleb häält tõsta - ei ilma selleta saa… Kuid isaga on meil sajaprotsendiline vastastikune usaldus - nii finantsküsimustes kui ka tööasjus. Me ei veereta teineteise kaela probleemi lahendamist, teeme kõike üheskoos," avas Sergei Rudnitski pereäri toimimise tagamaid. Ta lisas, et hea tandem on neil ka professionaalses plaanis: pojal on juriidiline, isal aga ehitusalane haridus, ja koos täiendatakse teineteist suurepäraselt. Kuigi nüüd jagab ka Sergei ehituse peensusi juba hästi. Muidugi aitas juriidiline haridus teda töös palju, kuid et ehituse spetsiifikas selgusele jõuda, tuleb õppida: Sergei Rudnitski tegi läbi mitmesugused koolitused, seminarid ja luges vastavat kirjandust. "Siiani püüan osaleda kõigis kvalifikatsioonitõstmise kursustes. Tuleb muutustega kursis olla, nii ehitusturul kui ehitusalases seadusandluses," märkis Rudnitski.

Kokkuhoiumeetmed päästsid firma

Sergei Rudnitski meenutab, et kriisi ajal tuli kõik väljaminekud nii minimaalseks viia kui võimalik. "Me koondasime töötajad pea sajaprotsendiliselt - sel hetkel töötas meil ligi 15 inimest. Edasi jäid firmasse vaid mina, isa ja raamatupidaja." Lisaks vähendati ka kontorikulutusi. Pärast kriisi valiti tööle juba uusi inimesi, kuna muudeti lähenemist personalivalikule.

"Raske perioodi eel aitas teatud mõttes ka intuitsioon ja rahulik lähenemine: nähes, et tellijad ja partnerid lakkasid maksmast, alustasime sujuvalt väljaminekute vähendamist ja võtsime ette vaid need projektid, mida võisime realiseerida ja mille eest meile garanteeritult raha makstakse," meenutas Sergei Rudnitski.

Alati tasemel

Ligi 95% Riivase ehitusobjektidest tellivad ärikliendid ja vaid 5% erakliendid. "Töötasime kaua Eesti Energiaga, tegime koostööd VKG ja Lastekaitse Liiduga," rääkis Rudnitski.

Viimastest suurtest objektidest toob ta näiteks Narva-Jõesuu rannaäärse promenaadi. "See projekt venis rohkem kui pool aastat, sellesse maeti palju higi ja vaeva. Nii meie kui ka tellija jäid tulemusega väga rahule. Ka kohalikud elanikud jalutavad nüüd meeleldi mööda uut promenaadi, mille üle oleme väga uhked. Muidugi tekkisid vahel tehnilist laadi probleemid, kuid tänu headele partneritele - tellijale ning tehnilisele järelevalvele - lahendati kõik küsimused kiiresti, kompetentselt ja korrektselt," mainis Sergei Rudnitski.

Sergei Rudnitski märgib, et praegu tõstab Ida-Virumaal pead järjekordne langus. "Kui veel aasta tagasi osales konkursil 3-4 firmat, siis nüüd juba 10-15 ettevõtet. See räägib sellest, et turul on nüüd vähem tööd." Ta tunnistas ka seda, et vastutavaid töötajaid pole kerge leida. "Aga meil isaga on mitu partnerfirmat, kelle kui alltöövõtjate poole vajadusel pöördume. See on juba järeleproovitud töö ja me teame, et nad meid alt ei vea," on Rudnitski kindel.

Osale arutelus

  • Olga Zvjagnitseva

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed