Autorid: Urve Vilk, Urve Vilk, Ehitusuudiste kuukirja toimetaja • 26. märts 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Energiasäästlike majade järele väga suur nõudlus

Tiskres asuvas Lucca arenduses on kaheksast valmivast A-energiaklassi majast kuuel ostja juba enne hoone valmimist olemas.

Tiskres A-energiaklassi maju arendava Lucca Kodu OÜ juhatuse esimehe Kristjan-Thor Vähi sõnul oli ettevõtte soov tuua turule toode, mis pakuks terviklahendust kiire elutempoga inimesele, kellel pole aega ise ehitada. "Samas peaks terviklahendus olema kvaliteetne ning selle ülalpidamis- ja hoolduskulud minimaalsed. Nii sai oluliseks märksõnaks energiatõhusus," rääkis Vähi.

Vähi sõnul oli turul paar passiivmaja ideed ja paar energiatõhusa büroohoone ning kortermaja projekti, ent energiatõhus eramu oli millegipärast pigem igaühe enda asi. "Eks see on sellepärast nii, et kvaliteetse ja energiatõhusa eramu hind läheb paigast ära ja on äriprojektina raske," märkis Vähi.

Vähi sõnul ehitatakse iga maja nagu endale, kasutades parimat materjali, samas jäädes hinna mõttes mõistlikkuse piiresse. "Tahtsime teha energiasäästlikku ja kvaliteetset asja, aga eelarvestuse osas võitlesime nii-öelda aasta aega paberil, kuidas saada paketti kõik, mida soovime, samas hoides müügihinda sellisena, et turg selle vastu võtaks. Seetõttu on projekti riskiaste kõrge, sest ei tea, kas see üldse tasub ennast ära. Pead uskuma, et kliendid on nõus majade eest hiljem ka maksma," rääkis Vähi.

Tema sõnul ei suudeta ehitusettevõtetega hinna poolest konkureerida, küll aga parema ja läbimõelduma komplektlahendusega. "Ehitusfirma ehitab kindlasti ainult ruutmeetrihinda arvesse võttes odavamalt kui meie, kes me tellime omakorda ehitajalt," selgitas Vähi.

Uudsed lahendused. Lucca Kodu OÜ ehitusdirektor Toomas Kolk lisas, et eesmärgiks oli vaadata kastist väljapoole. "Üsna palju liigutakse mööda sama rada. Kui aga maailmas ringi vaadata, leidub häid ideid, mida meil pole kasutatud. Infot leidub, see tuleb lihtsalt üles leida," rääkis ta kasutatud ehituslahendustest.

Vähi sõnul on iga materjali puhul vaadatud kvaliteeti. Et asi kestaks aastaid ja oleks võimalikult hooldusvaba. Nii kasutatakse parema soojapidavusega aknaid, efektiivsemaid tehnosüsteeme, krohvist pikema elueaga fassaadimaterjali jne. "See on kõik üsna suur lisakulu. Teistmoodi ehitada oleks odavam, aga eesmärgiks on just energiatõhusus käsikäes kvaliteediga," selgitas ta. Askeetlikkusele pole rõhku pandud ka sisekujunduses.  

"Meil ei ole eesmärgiks mitte ainult energiasääst, vaid lisaks ka tervislik sisekliima,"selgitas Vähi. "Energiasäästlikud süsteemid pole kasutusel vaid selleks, et saada A-energiaklassi, vaid et majas oleks hea sisekliima ja et inimesed tehnilisi võimalusi tõesti ka kasutaksid ja naudiksid. Kõrged laed ja suured aknad pole tegelikult energiasäästliku maja tunnuseks, aga õige arhitektuurse ja tehnilise lahenduse korral on see võimalik." Tema sõnul peavad süsteemid, mis on inimese jaoks loodud, olema nii mugavad, et elanik tahaks neid kasutada. Lisaks peavad need olema madalate hooldus- ja kasutuskuludega.

Teistmoodi lähenemine muutis Vähi sõnul ehitajate leidmise keerulisemaks, ent koostöö Kerbera Ehitusega sujub hästi, kuna juba lepingu allkirjutamisel lepiti kokku, et tegu on tavapärasest erineva tööga. "Paljudele ehitajatele ei meeldi, kui tehakse midagi teistmoodi, nemad tahaksid teha seda , millega nad on harjunud ja mis on lihtne, aga ka ehitusmaailmas tehnoloogiad arenevad," märkis Vähi.       

Arvutuslik energiamärgis erineb tarbimise alusel väljastatavast

Termoproff OÜ juhataja Rainer Krünvaldi sõnul kui paljudes teistes riikides on tegu ainult arvutusliku energiamärgisega, siis meil on tegu lisaks sellele ka tarbimisliku energiamärgisega.

Ehk siis hoone projekteerimisel pannakse paika arvutuslik energiamärgis, saadakse ehitusluba, ehitatakse maja valmis ning alles hiljem selgub tarbimise järgi energiamärgis, mis sõltub sellest, kui hästi on hoone ehitatud ning millised on elanike kasutamisharjumused. "Kui ehitatakse nii, nagu projekt ette näeb, siis arvutuslik märgis muutuda ei saa. Küll aga on meie praktika siiamaani selline, et tarbimist arvesse võttev märgis muutub võrreldes arvutuslikuga kehvemaks," selgitas Krünvald. Nii on kokku puututud arvutuslikult B-energiaklassi majadega, mis tarbimise alusel märgise väljastamisel on saanud C- või D-klassi märgise. Kogemust B-klassi tarbimise alusel väljastatud märgisega Krünvaldid siiamaani polegi. "Nii et kui teha broneering majale, mida alles hakatakse ehitama, siis tegelikult ei saa kindel olla, millise märgise valmiv maja hiljem saab, isegi kui ehitaja kõik korralikult teeb, kuna energiakulu andmete alusel väljastatud märgis sõltub suurel määral elanike tarbimisharjumustest," kommenteeris Krünvald.

Krünvald rõhutab, et iseenesest pole siiski A-klassi maja ehitamine võimatu. "Kõik oleneb projekteerimisest, ehitamisest ning hilisemast tarbija käitumisest."

MIS ON MISTiskresse rajatav Lucca kodu koosneb kaheksast A-energiaklassi majast.. Sellega on saavutatud õhema välisseina korral suurem soojustatus. Maja välispiirded laotakse spetsiaalsest eriti madala soojusjuhtivusega polüstüreenplokkidest, millest laotud sein täidetakse betooniga. Tulemuseks on kahelt poolt soojustatud monoliitne raudbetoonist sein.Termoploki kasuks räägib lisaks ehituskiirusele ka see, et ehitusvead on võrreldes hiljem soojustamisega kergemini välditavad. Seega oht, et sisse jäävad külmasillad, on praktiliselt olematu. on kolmekordse klaaspaketiga, eesmärgiks on viia akna soojusjuhtivus alla 1,0 W/m²K. Puit-alumiiniumaknad on hooldusvabad. on kaetud saksa tootja Eternit AG valge tsement-läbimass-fassaadiplaatidega. Värvimata läbimassplaadid on ajas kestev lahendus, mis ei allu niiskusrežiimi muutustele, ei paisu ega  tõmbu kokku, kannatavad vajadusel pesemist., mis on kõrge energiatagastuse ja madala elektrienergiakuluga. Ventilatsiooni õhujaotussüsteem on uudne - ventilatsioonitorustikus on antibakteriaalse sisepinnaga plastikust paindkanalid. Torustik toimib kollektori printsiibil. Ventilatsioonisüsteem kindlustab, et inimestel on vähem muret süsteemi hooldusega,  õhk on puhtam ja õhu jaotuseks vajatakse vähem ruumi. ja sooja tarbevee saamiseks kasutatakse invertertüüpi õhk-vesi soojuspumpasid, mis on võimelised hoidma väljundvõimsust ka külmade välistemperatuuride juures. Küttesüsteemiks on põrandaküte. Kasutusel on ruumitermostaadid, mille abil saab ruumide temperatuure vastavalt vajadusele eraldi reguleerida. on Protan PVC katusekate. on võimalik valida lisaks elektrienergia tootmiseks PV päikesepaneelid. Samuti on võimalik valida ventilatsioonile niiskustagastusega-soojusvaheti, mis aitab täiendavalt parendada sisekliimat kütteperioodi kestel, vältides ruumide siseõhu liigset kuivamist ning pikendades samuti venitlatsiooniseadme külmakindlust.

*Majad on termoplokkidest

* Avatäited

* Fassaad

* Kasutatakse Passiivmaja Instituudi sertifikaati omavat ventilatsioonisüsteemi

* Majade kütteks

* Katusekattematerjaliks

* Eco paketis

Allikas: Lucca Kodu OÜ

KOMMENTAAR

Indrek Peedo, LVM Kinnisvara Tallinna kontori juhataja:

Mida soojemaks ilmad lähevad, seda suurem on huvi Lucca majade vastu. Projekt on hästi vastu võetud. Põhjuseid on mitu. Majad on esiteks praegust turuolukorda arvestades ainulaadsed. Turul pole korralikke kivimaju, millel on kaasaegsene küttesüsteem, mis on energiasäästlikud ja paiknevad heas asukohas. Kui tahetakse osta kahesajaruutmeetrist maja, siis valikut pole. Värskeid ehitisi tänapäevaste süsteemidega pole, meie portfellis on praegu küll üle 200 maja, aga neid pole võimalik uutega võrrelda, nii et turg on tühi. Kui tahad kaasaegset maja ja pole ise ehitaja, pole kursis seina paksuse ja muu vajalikuga, läheb raskeks.Majade arendusi on Eestis üldse vähe, sest arvatakse, et eestlane on suur ehitaja-rahvas ja ehitatakse ise. Aga maja ostnud inimesed ei ole ükski tegelikult ehitamise kui sellisega seotud inimesed.Majade hind võib esialgu kõrgevõitu tunduda, see pole väike summa, aga hind tuleb lahti seletada. Praegu saab sellise raha eest kesklinnas näiteks sajaruutmeetrise korteri vanas majas, vanade süsteemidega. Luccas aga on kaks korda suurem pind ja kaasaegsed tehnoloogiad. See on hea, kui ostja süveneb rohkem ostuprotsessi.Majaarenduste viga on ka see, et majad ehitatakse piirkondadesse, kus puudub igasugune infrastruktuur. Tiskres läheb aga buss sealtsmast. Kui peres on lapsed, siis keegi ei taha pidevalt neile autojuhti mängida, neil peaks olema võimalus ise liigelda. Peetri küla või Murastega võrreldes on Lucca seetõttu väga mugav asukoht. Piirkondades, kus puudub ühistransport, puudub ka müügiedu.    

KOMMENTAAR Kerbera Ehitus OÜ Martin Raud:Koostöö OÜga Lucca Kodu on olnud meeldiv ja konstruktiivne. Lahendused ja otsused on tulnud kiirelt. Enamus kasutavaid lahendusi on meie jaoks tavapärased. Uudne on Reiden Termoplok Silver 320 kasutamine välisseinte ehitamisel. See plokk tuleb kokku laduda nagu lego. Eraldi on olemas nurgaplokid ja reaplokid, suuremate avade jaoks on sillusplokid, mida tuleb alt prussidega toestada. Ära jääb ajamahukas silluse raketise ehitamine. Avade moodustamiseks on olemas eraldi avaprofiilid. Seinte ladumine on kiire. Tulemuseks on mõlemalt poolt soojustatud sein, millele tootja ise annab U arvu väärtuseks  0,13 W/m² K. Antud toode annab efekti eritii juhul, kui on plaanis välisfassaadi krohvida, kuna soojustustööd on juba teostatud, nii võidab nii ajas kui tööjõukulus.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785