(Sisuturundus) CM: töökäte soodsaim kindlustus on õiged töökindad

Statistika järgi juhtub üle poolte registreeritud tööõnnetustest kätega, millest võib eeldada, et väiksemaid käevigastusi esineb töökohtadel palju rohkem.

Lisaks lihtsamatele ohuteguritele nagu mustus, niiskus ja vibratsioon ohustavad käsi olenevalt töö iseloomust ka lõikehaavad, muljumine, veresoonte- ja närvikahjustused, liigne kuumus ja külm, kemikaalid , elektrostaatilised laengud, radioaktiivne kiirgus ja bioloogilised faktorid.

„Puutume oma igapäevaste tegemiste käigus väga tihti tööõnnetustega kokku, seetõttu teame käevigastustesse tõsisemalt suhtuda ja oskame soovitada parimat kaitset kätele, mille juures pole väheoluline ka kinda kasutusmugavus. Tamrexi töökinnaste arendamisel mängivadki võrdselt tähtsat rolli nii uusimad tehnoloogilised saavutused ja reaalsed praktilised kogemused. Pakume laia valikut töökindaid iga ülesande ja töökeskkonna jaoks ning seda erinevates hinnaklassides,“ tutvustab Tamrexi kommunikatsioonijuht Diana Karmo.

Töökinnaste valimine nõuab veidi kaasamõtlemist ja süvenemist. Tihti ei osata hinnata riske  või alahinnatakse töökinnaste kasutamise vajadust. Meeles tasuks pidada seda, et pole olemas seda ühte ja ideaalset töökinnast, mis peaks igavesti vastu torgetele, lõigetele, ekstreemsetele temperatuuridele, kõikidele teadaolevatele kemikaalidele ning sobiks samas valatult kätte. Siin kehtib ütlus: „See, mis sobib kõigeks, ei sobi tegelikult mitte millekski!“ Tamrexi asjatundlikud klienditeenindajad aitavad teil välja valida teie tööd silmas pidades kõige sobivamad töökindad.

„Kui kindad põhjustavad sügelust, käte paistetust või muudatusi nahal, kontakteeruge oma töötervishoiukonsultandi või meditsiinitöötajaga,“ toonitab  Diana Karmo. „Ka higi ja niiskus ei ole lihtsalt ebameeldivad nähtused. Kui töötate sageli niiskete kätega, muutuvad käed kaitsekinnaste all higiseks ning bakterid ja seeninfektsioonid võivad viia nahaprobleemideni. Seetõttu on väga oluline hoida käed võimalikult kuivad. Üheks meetmeks on puuvillaste aluskinnaste kasutamine. Aluskindad on õhukesed, õhku läbilaskvad, nahasõbralikud ja mugavad kanda nii eraldi näiteks kergematel paigaldustöödel kui ka teiste kinnaste sees.“
 
Ta lisab, et ka õige suurus on kinnaste valimise tähtis osa,. kaitsekinnas ei tohi vigastuste riski suurendada. Kui kinnas on liiga pikk, võib see jääda mõne seadme liikuvate osade vahele ning käe masina vahele tõmmata. Liiga väikesed kindad takistavad vereringet ning suured õmblused võivad kätt hõõruda mõjutades nii selle liikuvust kui ka peenmotoorikat. Vabadus sõrmi, eriti pöialt, liigutada on turvalisuse seisukohast väga oluline, täpselt nagu hea liikumisulatus on oluline haarde tugevusele. Samuti ei tohi nahale survet avaldada kinda servad või elastsed randmeosad.

„Tähelepanelik tasub olla kinnaste kasutamisel kõrgendatud temperatuuri ja kulumise tingimustes. Garanteerida ei saa ka kinnaste vastupidavust nende kasutamisel enam kui 8 tunni jooksul ega nende korduvkasutusel pärast töö lõpetamist. Vastavalt standardile peab kinnaste materjali vastupidavust testima 8 tunni vältel, mis tuleneb omakorda tööpäeva pikkusest,“ selgitab Diana Karmo.

Kui kaitsekindad on mõeldud korduvalt kasutamiseks, tuleb need üle kontrollida ning veenduda, et kindad on terved, puhtad (ka seestpoolt) ega ole kaotanud oma kaitseomadusi. Kui kindaid on kasutatud tööks ohtlike kemikaalidega, tuleks need tööpäeva lõpus ära visata.

Kuidas valida õiged töökindaid?

Kinnaste valikul on olulised viis tingimust: kaitseomadused, mugavus ja sobivus käega, puutetundlikkus, vastupidavus ning õige suurus. Kaitseomadused, puutetundlikkuse ja vastupidavuse määrab suuresti kinda materjal.

Töö- ja kaitsekindad on kasutusotstarbelt jaotatud kolme kategooriasse:
I kategooria kindad on minimaalsete riskide puhuks mõeldud lihtsad kaitsevahendid, mida kasutatakse enamike üldtööde tegemisel (aia- ja majapidamistöödel, ehitusel, laotöödel, pakkimisel jne). Toode peab vastama kaitsekinnaste üldnõuetele (EN 420 standardile) ning olema varustatud CE-märgistusega.
II kategooriasse kuuluvad näiteks kindad, millele kehtivad nõuded mehaanilise vastupidavuse osas (kaitsevad sisselõike-vigastuste eest). CE-märgistust kandvad kindad on testitud volitatud laboris ning tähistatud piktogrammiga, mis näitab erinevate testide tulemusi. Siia kategooriasse kuuluvad suurem osa sünteetiliste ja looduslike materjalidega kaetud kindaid.
III kategooria kaitsekindaid kasutatakse kõrge, sealhulgas surmava ja tervist kahjustava riskiga töödel. Kindad kaitsevad kuumuse (üle +100?C) või külma (alla -50C) eest, nende hulgas on vibratsiooni-, lõike-, torkekindlad kindad ning kindad enamiku kemikaalide käsitlemiseks. Lisaks nõuetele, et kindaid tuleb testida volitatud laboris ja need peab heaks kiitma teavitatud asutus, on üks nõue veel tootmisprotsessi ja kinnaste inspekteerimine õige kvaliteedi tagamiseks. Teavitatud asutuse neljakohaline identifitseerimisnumber peab olema kirjas CE-märgistuse kõrval, nt CE 0123.

Kinnaste kaitseomaduste puhul on määravad materjal ja tootmismeetod

Nahkkinnaste tootmisel kasutatakse põhiliselt sea-, looma-, härja-, lamba- ja kitsenahka ning ka sünteetilist nahka.
* Pehme ja õhuke, samas vastupidav ja elastne kitsenahk on kindatööstuses hinnatuim materjal. Oma tiheduse tõttu on kitsenahast kindad ka vettpidavamad ning neid sobib kasutada nii rasketööstuses kui ka suurt puutetundlikkust vajavatel töödel.
* Pooride tõttu hingav, elastne ja mugav seanahk on töökinnaste levinuim materjal.
* Looma- ja veisenahk on väga vastupidav ja talub niiskust. Loomanaha selja ja turjaosa on eriti tugev, küljenahk aga pehmem. Kuumuskindel alusnahk ehk pööratud nahk on karedama pinnaga kui pealisnahk. Härjanahk (pühvlinahk) on tavaliselt natuke kvaliteetsem ja paksem kui loomanahk. Sellest valmistatud kindad on hea valik eriti vastupidavust nõudvateks töödeks.
* Sünteetilisest nahast kindad on omadustelt ja tundlikkuselt sarnased kitse- või seanahksete kinnastega. Nende eeliseks on pestavus ning see, et need on kroomivabad, kuid pole veekindlad.
* Polüuretaan (PU) kattega töökinnaste puhul kasutatakse alusmaterjalina nailonit või polüamiidi. Polüamiidkindad on hinnatasemelt natukene odavamad, samas nailonkindad on mugavamad ja elastsemad ning nailon on parema kulumiskindlusega. Polüuretaankate võib olla kindal peopesal või ainult näpuotstel. Viimast kasutatakse palju elektroonikatööstustes, kus on oluline hea tundlikkus, kuid samas ka näpuotste vastupidavus.
* Latekskattega kinnaste puhul kasutatakse alusmaterjalina nailonit või puuvillasest kangast kootud kinnast. Lateksi heaks omaduseks on tema veekindlus, väga hea haardekindlus ning suur kulumiskindlus.
* Nitriilkattega kinnaste puhul kasutatakse alusmaterjalina nailonit või puuvilla. Nitriili headeks omaduseks on tema veekindlus, vastupidavus paljudele kemikalidele, õlidele, kütustele, väga hea haardekindlus ning suur kulumiskindlus.
* PVC-kattega kinnaste eeliseks on tema odavus ning hea vastupidavus, miinusteks aga jäikus ning temperatuurikartlikkus.
* Microthan on sünteetiline materjal, mis koosneb polüuretaankihist kootud nailonalusel. Materjali kasutatakse eelkõige liinitöö-kinnaste valmistamiseks, kuna see on õhuke, elastne ja vastupidav. Microthani põhiomaduseks on suurepärane haare.
* Macrothan sobib suurepäraselt nii töökinnaste kui liinitöökinnaste valmistamiseks. Selle materjali iseloomulikuks omaduseks on suurepärane hingavus ja elastsus. Macrothan on vastupidav, ei sisalda kroomi ning koosneb pehmetest polüuretaani ja nailoni mikrokiududest. Materjali on saadaval mitme erineva paksusega.
* Tekstiilkinnaste puhul kasutatakse näiteks puuvilla, spandexit, polüestrit, nailonit, britexi jt. Need on mõeldud erinevate lihtsamate tööde tegemiseks, aga ka näiteks aluskinnasteks ühekordsete- või korduvkasututavate kummikinnaste alla, et vältida käte higistamist ja ärritusi.

Selle artikli ilmumist toetas Tamrex Ohutuse OÜ.

 

 

Galerii

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed