25. september 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Foorum otsib lahendusi Narva vanalinna hruštšovkade alale

26.-27. septembril Narvas toimuv kivilinnafoorum otsib kodanikualgatusi, mis rikastaks Narva vanalinna hruštšovkade piirkonda.

Foorumile on kaasatud kohalikud elanikud ning valdkonna eksperdid nii Narvast kui ka mujalt Eestist, teatasid korraldajad. Hruštšovkaks kutsutavat tüüpprojekti on kasutatud peaaegu kõigis Eesti linnades. Palju on räägitud nende võimalikust asendamisest uute tänapäevasemate hoonetega, kuid arvestades ühekaupa erastatud kortereid ja nende turuväärtust, ei ole lammutamine enamasti otstarbekas ja hooned üldjuhul renoveeritakse.

Narva linnaarhitekt Peeter Tambu selgitas: “Narva vanalinna barokne hoonestus on teises maailmasõjas peaaegu täielikult hävinud. Narva vanalinna üldplaneering on kujundanud edasiseks arenguks üldised põhimõtted, püüdes arvestada nii rootsiaegse vanalinna, hruštšovkade kui avalike funktsioonidega hoonetega, mis kasvataks moodsa linna osakaalu“.

"Kivilinnafoorum otsib ideid, kuidas hoonete ja vaheruumi renoveerimise kaudu elukeskkonda lihtsal viisil paremaks muuta“, lisas Kivilinnafoorumi eestvedaja Toomas Paaver.

Foorumile kaasatakse kohalikke linnakodanikke, Narva vanalinna hruštšovkade elanikke, kodanikuliikumiste ja korteriühistuste esindajaid ning TÜ Narva Kolledzi tudengeid, et koos erinevates töögruppides ja aruteludes selgusele jõuda, mis on tänased peamised probleemid ning inimeste soovid, vajadused ja nägemus oma elukeskkonna tulevikust. Üheskoos arutletakse selle üle, kuidas kujundada ümber hruštšovkade vahelist avalikku ala, mis rikastaks nii kohalike elukeskkonda kui ka läbijalutajate kogemust Narva vanalinnast.

Samuti on kõne all see, mida saaksid inimesed ise ära teha, et oma elukeskkonda meeldivamaks ja mitmekesisemaks muuta. Laiemad aruteluküsimused on ka hruštšovkade energiasäästlikkuse tõstmine mõistlikul ja keskkonda rikastaval viisil, samuti see, millised hruštšovkade juures tehtavad arendused aitaksid muuta vanalinna tervikuna atraktiivsemaks ettevõtjatele ja turistidele.

Kivilinnafoorumeid, mis on osa linnafoorumite sarjast, veab Eesti Arhitektuurikeskus. Tänaseks on toimunud kaheksa linnafoorumit Tallinnas, Rakveres, Narvas, Tartus, Pärnus ja Viimsis.

Kivilinnafoorumite tulemusel loodetakse leida uudseid, loomingulisi ja samas elluviimiseks sobilikke lahendusi tüüpelamute renoveerimiseks ning elamute vahelise ruumi uuendamiseks ja tänapäeva vajadustele sobivamaks muutmiseks.

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785