Väheste kogemustega ehitustöö tellijal tuleks eelkõige tutvuda majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel koostatud ehituse töövõtulepingute üldtingimuste ja lepingunäidistega, mis lähtuvad heast tavast.
„Kindlasti ei tohiks neid näidistingimusi kasutada automaatpiloodil ning arvestada tuleks konkreetse objekti eripärasid ning tingimusi vastavalt kohendada ja muuta,“ rääkis advokaadibüroo Entsik & Partners vandeadvokaat Marko Mehilane.
Ta liigitab ehituslepingud kahte gruppi: lepingud, kus tööde teostamine toimub tellija antud projekti alusel ning lepingud, kus ehitaja teeb nii projekti kui ehitustööd. "Lõpptulemus ja tähtajad on selgemad, kui hinnapakkumiste esitamise ja lepingu sõlmimise ajaks oleks ehitusprojekt olemas,“ märkis Mehilane.
Advokaadibüroo Hedman Partners advokaadi Liisa Linna sõnul on tavaliselt ehitamise aluseks tööprojekt, ent tuleb ette ka tööde alustamist eelprojekti alusel. „Projektile lisaks võib tellijal olla lisasoove või soovib ta projektist mööda minna. Näiteks soovitakse projektis ette nähtud vannitoa asemele ehitada magamistuba ning see uue ehitusloa taotlemist ei eelda. Sellisel juhul tuleks kindlasti kirja panna tellijapoolne lähteülesanne,“ rääkis Linna.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ehituse töövõtulepingus tuleb täpselt ära määrata nii tööde sisu ja maht, teostamise ja maksmise tähtajad, aga ka kvaliteedinõuded, garantiitingimused, võimalikud sanktsioonid. Samuti soovitab Linna lepingusse kirja panna lepped, mis puudutavad ehitusprotsessi: näiteks mürarohkete tööde teostamine, alltöövõtjate kasutamine, ehitusprahi koristamine.
21 soovitust ehituslepingu sõlmimiseks loe tänase Äripäeva ehituse rubriigist. Päevapileti selleks saad soetada SIIN . Seotud lood
PAROC® toob ehitusturule uue toote – PAROC
Linio 10cc. Tegemist on kaasaegse kivivilla soojusisolatsiooniplaadiga fassaadide jaoks (ETICS), mille mõlemad pooled on juba tehases kruntvärviga kaetud. See lahendus aitab ehitusplatsil tööd tõhusamalt korraldada, säästes paigaldusaega ja vähendades liimikulu.