5. mai 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Rakvere elamurajooni planeerimise ideevõistluse võitjad selgunud

Eile kuulutati välja Rakvere linnametsa elamurajooni ruumilise planeerimise ideevõistluse võitjate pingerida ning kavandite autorid. Üheksa konkursitöö hulgast valis rahvusvaheline žürii I preemia vääriliseks Taani arhitekti Peter Sand'i töö.

Rakvere linn soovis ideevõistlusega leida innovatiivset lahendust reaalsele uuele elukeskkonnale Rakvere linnametsas. Tulevikus arendatav ala peab kujunema looduslähedaseks, energia- ja ressursisäästlikuks ja innovaatiliseks elamupiirkonnaks ning kvaliteetseks elamiskeskkonnaks.

Võistlejatelt oodati üldplaneeringus ettenähtud alale sisulise kontseptsiooni ja ruumilise ideelahenduse pakkumist koos uushoonestuse ja ühiskasutuses olevate alade äranäitamisega. Kokku esitati noortelt arhitektidelt konkursile 9 võistlustööd.

I preemia (1300 eurot) pälvis töö märgusõnaga "Where City and Forest Merge Together", mille autoriks on arhitekt Peter Sand (Taani). Žürii hinnangul on võidutöö hästi läbimõeldud kontseptsiooniga, selge ja arusaadav. Linnast metsa kulgevad rohekoridorid ja tugev avaliku ala idee väärtustavad ka juba tänast naabrust.

Planeeringuga püütakse vähendada autodest tingitud müra ning luua meeldiv atmosfäär nii uue piirkonna elanikele kui jalutajatele linnast. Elu-ja puhkealad on pakutud töödest kõige tugevama struktuuriga ja tihedamad, samas võimaldavad piirkondi etapiti arendada ning vajadusel hoonete mahtusid vähendada või hooneid ümber paigutada.  Välja on pakutud ka meeldiv lahendus seni kasutuseta kitsale ojaäärsele alale.

II preemia (900 eurot) vääriliseks tunnistati kavand märgusõnaga "Mets maja sees", mille autoriteks Sille Pihlak ja Alvin Järving. Kavandis esitatud planeeringuga säilitatakse uues elurajoonis olemasolevale linnahoonestusele sarnanev ja sellega harmoniseeruv struktuur. Pakutud kiviaedade ja munakivisillutisega teede idee looks piirkonnale tugeva identiteedi, olles metsakeskkonnas siiski piisavalt abstraktne ja loomulik. Idee tugevuseks on säilitada elukeskkonnas võimalikult palju metsa, mõjudes kõige „eestilikumalt“.

III preemia (700 eurot) vääriliseks tunnistati kavand märgusõnaga "Iva", töö autoriks Martin Noorväli. Kavandis pakutud idee säilitab tänase tänavavaate, metsaäär jääb puutumatuks ning uus hoonestus peidetakse metsa sisse. Säiliksid ka piirkonnas leiduvate väärtuslike lehispuude rühmad.  Väljapakutud punkthoonestus säilitab võimalikult palju metsast ilmet. Kitsas ojaäärne piirkond on kenasti lahendatud kesklinnaga ühendava rohekoridorina.

Lisaks kolmele võidutööle otsustas žürii tunnustada kavandeid "Aed-linna-mets" (autor Alvin Järving) ja "Metsaelu" (autor Ott Alver).

Rahvusvahelise žürii töös osalesid Rakvere linna peaarhitekt Raul Järg, IFHP( International Federation for Housing and Planning) esindaja Regitze Marianne Hess, KredExi esindaja Mirja Adler ja Eesti Arhitektide Liidu arhitektid Jan Skolimowski ning Lembit-Kaur Stöör.

Töödega on võimalik tutvuda veel kuni 8. maini Projektiruumis März , Olevimägi 7.  

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785