22. juuni 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maa-ametil elektrooniline oksjonikeskkond

Maa-amet on avanud elektroonilise oksjonikeskkonna, kus esimeste elektroonsete enampakkumistega tulevad müüki peamiselt tiheasustusaladel paiknevad riigile kuuluvad kinnisasjad, teatab amet.

Elektroonilise oksjonikeskkonna kaudu hakatakse müüma Keskkonnaministeeriumi valitsemisel olevaid riigimaid. Esialgu on kavas elektroonselt müüa põhiliselt tiheasustusaladel paiknevaid kinnisasju, kuid ka neid, millele kirjalikult ei ole varasemal enampakkumisel pakkumisi tehtud.

Oksjonikeskkonda lisandub pidevalt uusi objekte.

“Kui seni toimunud kirjalikel pakkumistel sai esitada vaid ühe pakkumise, siis elektroonilises oksjonikeskkonnas saavad osalejad reaalajas jälgida müüdava objekti hinna kujunemist ning teha piiramatul arvul pakkumisi,” ütles keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. “Samuti saab iga osaleja tõsta automaatset pakkumist kuni tema enda määratud maksimumhinnani ja enampakkumise tulemused on teada kohe pärast enampakkumise lõppu. Nii et e-oksjon muudab toimingud lihtsamaks ja kiiremaks.”

Oksjonikeskkonnas on võimalik näha müüdavaid objekte ja alghindu kõigil soovijail ka ilma oksjonile registreerumata. Pakkujate arvu ja kujunenud hinna nägemiseks peab aga keskkonda sisse logima, kasutades kas ID kaarti või internetipanka.

Oksjonil osalemiseks tuleb tasuda tagatisraha, mis võitjal arvestatakse ostuhinna sisse ning teistele osalejatele tagastatakse. Tagatisraha annab õiguse teha pakkumisi ning näha teiste osalejate kodeeritud kasutajanimesid ning tehtud pakkumisi. Oksjonisüsteem genereerib osalejatele unikaalsed kasutajanimed. Osalejate isikud saavad enampakkumise korraldajale ja teistele osalejatele teatavaks alles pärast enampakkumise lõppu.

Maa-ameti oksjonikeskkonnas toimuvad enampakkumised on pikeneva lõpuga.

See tähendab, et kui 15 minuti jooksul enne tähtaja saabumist laekub uus pakkumine, loetakse selle laekumise hetk pikeneva lõpuperioodi uueks alguseks. Enampakkumine pikeneb 15 minuti võrra seni, kuni selle aja jooksul laekub uus pakkumine. Enampakkumine kuulutatakse lõppenuks, kui viimase 15 minuti jooksul ei ole laekunud ühtegi uut pakkumist.

Enampakkumise tulemused saavad oksjonisüsteemi kaudu teatavaks kõigile osalejatele kohe pärast enampakkumise lõppu.

Teave müüdavate kinnistute kohta avaldatakse ka elektroonilise enampakkumise korral vähemalt kaks nädalat enne pakkumiste esitamise tähtaja lõppu nii aadressil www.ametlikudteadaanded.ee kui ka vähemalt ühes üleriigilise levikuga ajalehes. Kõige operatiivsem teave müüdavate kinnisasjade ning enampakkumisel osalemise reeglite ja juhiste kohta on aga aadressil www.maaamet.ee.

Elektrooniline oksjonikeskkond asub aadressil www.maaamet.ee/maaoksjon

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785