Lao sääst algab ehitusprojektist

Ehitusfirma Conviso OÜ projektijuhi Rauno Šanini sõnul eeldab energiasäästlik ladu tarka projekti.

Oluline on tagada seintes õhu liikumatus, et lao seest ei pääseks seina sisse niiskus ja väljast vesi. Nii soojustus kui tuuletõke olgu seintes pidevad - külm ei tule sisse mitte soojustuse kaudu, vaid kõrval olevast august.

Enne seinte soojustuse ja muude materjalide maksumuse arevstamist tuleb tellijal koos projekteerijaga detailideni oma soovid ja tulevase lao eripärad läbi arutada nii projekteerimise, ehitamise kui hoone vastuvõtmise staadiumis. See puudutab nii ventilatsiooni, soojustust seintes, lagedes kui ka laohoone paiknemist krundil, samuti laohoone enda ja laohoone juurde sissesõitude vahelist asetust.

Oluline on vältida laos tuuletõmmet: kui see on, siis muutub kogu jutt soojustamisest ja materjalide valikust  ning kulude arvestamsest mõttetuks. Samuti ei tasu tahta 12m kõrgusele laole täiskõrgeid uksi  - siis on soojakaod väga suured. Siinjuures tasub pilk heita nõukogudeaegsetele ladudele, millel küll seinasoojustus vilets, kuid optimaalse kõrgusega ustega hoitakse soojakadusid tagasi...

Näiteks on Eestis vähemalt üks enam kui 20 000 ruutmeetrilise pindalaga energiasäästlik ladu, mille sisetemperatuur püsib ka praeguste talveilmadega +20 kraadi juures ning seda ei köeta.  See on Via 3L Logistika Rae vallas äsja valminud laokompleks, mis valmis tellija ja projekteerija tihedas koostöös.

Osale arutelus

  • Siim Sultson

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed