• 21.01.10, 08:48
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Jaanuarist kehtivad pottsepatööle uued nõuded

Unibuild OÜ meister Raivo Koppel kirjutab, et standard määrab kindlaks kahhel- ja tellisahju parameetrid ja see Euroopa standard hakkas Eestis kehtima jaanuaris 2010.
Standard määrab kindlaks  ahju minimaalse kasuteguri 78%, CO emissiooni 1500mg/m3, NO2  225mg/m3, orgaaniliselt seotud süsiniku 120 mg/m3, samuti tolmu 90mg/ m3.
Standard sisaldab arvutusi ahju parameetrite määramiseks, mille aluseks on nimisoojusvõimsus, mida valmistaja/pottsepp esitab. Seejuures on tegemist tellija poolt tellitud ja käsitööna valmistatud ahjudega. Pottsepana ei näe mingeid negatiivselt mõjuvaid piiranguid käsitööna valmivate ahju projekteerimisel.
Eelnevatel aastatel vähest kasutust leidnud puuküttega küttekollete üheks piiravaks teguriks oli just nende poolt tekitatud ülemäärased saastekogused ja uued normatiivid on rakendatud eelkõige selleks, et  ka edaspidi oleks võimalik seda traditsioonilist ja taastuvat energiat edukalt kasutada.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Erinevates riikides on puukütte osakaal erinev, kuid enamuses  Euroopa piirkondades  ja ka Põhja-Ameerikas on see  kasvav. Soodustavaks teguriks pean avatud ruumi planeeringut  ja  soojustuse paranemise levikut, mis võimaldab ehitada kogu hoone põhiütteks  ühe massiivahju. Selline ahi on meeldivalt madala pinnatemperatuuriga ja  ühtlase  energialoovutusega kogu ööpäeva jooksul.
Mõõdukate talveilmade korral piisab vaid 3 korda nädalas kütmisest ja selleks kulub igakordselt vaid 5-10 min. Kui ehitada samasse  kompleksi kaminahjuga veel  pliit , küpsetusahi, soojapink, saab tõeliselt sooja südame oma kodule. Selline kompleks kaalub kuni 6 tonni ja tema küttevõimsuseks on kuni 6 kWh.
Põõrdudes tagasi normatiivide juurde soovin, et need saaksid tuntuks ja tunnustatud nii ehitajate kui tellijate hulgas . Seni ei ole EVS Standardikeskus neid suurele töökoormusele viidates jõudnud  eesti keelde tõlkida aga kehtivad nad sellest  hoolimata ja loodan, et ka tunnustatakse .  Meie oleme need oma tööde projekteerimisel võtnud  seaduseks  ja tagame kliendile  ahju jätkuva probleemideta kasutuse  ka peale nõudliku ehitusjärelvalve  kontrollimise.
 
 

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.07.25, 10:46
Kuidas muudab uus isolatsiooniplaat fassaadi paigaldamise kiiremaks ja säästlikumaks?"
PAROC® toob ehitusturule uue toote – PAROC Linio 10cc. Tegemist on kaasaegse kivivilla soojusisolatsiooniplaadiga fassaadide jaoks (ETICS), mille mõlemad pooled on juba tehases kruntvärviga kaetud. See lahendus aitab ehitusplatsil tööd tõhusamalt korraldada, säästes paigaldusaega ja vähendades liimikulu.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele