5. jaanuar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Rekordlumi koormab katused üle

Seoses viimaste nädalate rekordiliste lumeoludega ning seda eelkõige Tallinnas ja Ida-Virumaal, hoiatab Majandus-ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM) katuste ülekoormatuse eest.

Katused projekteeritakse reeglina vastavalt tavalisele lumekoormusele, mis ei arvesta ekstreemseid lumeolusid, räästas rippuvaid hiidpurikaid ning kaugele üle katuse serva ulatutavaid lumekarniise.

Suure lumekoormuse tõttu võib avariiohtlikeks pidada eelkõige nn kergeid teras- või puitkandjatel lame või väikese kaldega katuseid (tööstus- ja laohoonete, bensiinijaamade, spordihallide, estakaadide katused), kuhu lumi täies ulatuses peale jääb. Samuti on ohtlikud katused, mis külgnevad kõrgema ehitisega ja mille seina äärde tuul suured lumehunnikud kuhjab.

Lumekoormuse vähendamiseks tuleb üleliigne lumi katustelt ja jääpurikad räästastelt eemaldada, mille käigus on oluline silmas pidada:

• mehaanilisel eemaldamisel tuleb vältida katusekatte kahjustamist (külmaga muutub katusekate eriti rabedaks);

• lume sulatamisel tuleb vältida sellised keemilisi aineid ja tehnoloogiaid, mis võivad kahjustada katust, selle osasid või sadevete süsteeme;

• tuleb vältida äravoolulehtrite ja katuserennide ummistumist ja külmumist;

• lume katustelt eemaldamisel ja jääpurikate lõhkumisel tuleb tagada tööd teostavate (katused on libedad!) ja  kolmandate isikute turvalisus.

Vastavalt ehitusseadusele vastustab ehitise ohutuse eest omanik, kes on kohustatud koristama üleliigse lume katustelt ning eemaldama jääpurikad.

Võib eeldada, et tänaseks mahasadanud lumi raudbetoonkatuslagedega hoonete katusekonstruktsioone veel ei ohusta (sh tüüpsed korrusmajad), kuid karniisidel kogunev lumi ja jää võib kahjustada allpool olevaid rõdusid, inimesi ja vara.

Kuna ilmajaama teatel on oodata veel lumesadu ja torme, siis palume võtta kiiresti tarvitusele abinõud ohu vältimiseks.

Viimati olid suuremad varingud lume tõttu 1985. aastal, mil sisse kukkus sadu hoonete katuseid.

 

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785