3. november 2009
Jaga lugu:

Ober-Haus: tänini arvati, et kinnisvara hind saab vaid tõusta

Ober-Haus Kinnisvara tegevdirektor Tarmo Kase kirjutab, et Eestis kahjuks puudub tavakodanikul põhjaliku majanduslanguse kogemus.

Valdav enamik kaasmaalasi on tänaseni olnud arusaamisel, et kinnisvara hind saab ainult tõusta ning Eesti on välismaalastele kinnisvara poolest väga ahvatlev.

Kui paljudele oma riske valesti hinnanud kodanikele ja ettevõtetele on kinnisvarahindade langus õudusunenägu, siis ometi leidub tänase nn masu ajal ka kogu meie arenevale ühiskonnale ja kinnisvaraturule positiivne sõnum.Esiteks on igas segmendis kinnisvara valik oluliselt laienenud ja klient (ostja) muutumas taas kuningaks. Ei ole vaja enam osta virtuaalset maja või korterit paberi peal vaid saab ise ostetavat käega katsuda.

Paljudele noortele peredele on nö oma esimene päris kodu muutunud taas kättesaadavamaks mõistliku laenuperioodi jooksul kuna hinnad on langenud ca 50% ja pangad leevendavad järjest laenutingimusi. Ei ole vaja enam 40 a pikkuse laenuga 1 - 2 toalist korterit koos lisatagatisega osta vaid saab sama raha eest palju rohkem.

Seoses ebakindlusega majanduses on eluasemete üüriturg muutunud järjest aktiivsemaks, seega

tõenäoliselt tekib Eestis lähimate aastate perspektiivis normaalse tootlusega ja sarnase õigusruumiga üüriturg nagu näiteks Skandinaavias.

Läbi alanud kinnisvara- ja ehitussektori pankrottide peaks kinnisvaraturg muutuma ausamaks ja läbipaistvamaks. Turult kaovad ebapädevad suhtlemisoskuseta maaklerid, jokk-skeemidele rajatud kinnisvaraarendused ja sossseppadest ehitajad. Turule jäävad klientide vajadusi tõeliselt tundavad kogemustega spetsialistid.

Buumi ajal kinnisvara arendusriske valesti hinnanud arendajad loodetavasti õpivad oma vigadest ega raja näiteks uuselamurajoone ilma infrastruktuurita põllule.

Professionaalsetele kinnisvarainvestoritele on algamas tõeline kullapalavik kuna pankrotipesadest ja sundmüükidelt võib leida tõelisi kalliskive.

Kokkuvõtteks on langevad kinnisvarahinnad heaks õppetunniks kogu ühiskonnale ja heaks võimaluseks paljudele kodanikele ja firmadele.

 

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050eva@ehitusuudised.ee
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554sandra.malvik@aripaev.ee
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785helen.paapsi@aripaev.ee