23. märts 2009
Jaga lugu:

Miks büroode turuülevaated erinevad?

Kohalike kinnisvaravahendajate pakutavad ülevaatet siinsest turust kohati erinevad. Miks?

Ehkki Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse esimees Jaanus Laugus soovitas veebruaris, et just nüüd on õigeim aeg kinnisvara soetamiseks, ei tasu BPE Kinnisvaraeksperdi spetsialistide teatel jutte põhja saavutamisest ja peatselt algavast hinnatõusust siiski väga tõsiselt võtta.

„Kuigi on ilmunud teateid selle kohta, et mõningates turusegmentides on hinnalangus peatunud või viidatakse lausa sellele, et turg on taas tõusule pööranud, siis kahjuks seda tõsiselt võtta pole põhjust,” teatas ettevõte. Ei saa välistada seda, et kuskil konkreetses piirkonnas on hinnad statistiliselt eelmise kuuga võrreldes ka pisut kerkinud, kuid see ei ole veel tunnistus selle kohta, et turul oleks üldine suundumus muutunud. Hinnalangus on olnud jätkuv ja eeldatavalt jätkub ka lähikuudel.

Negatiivsust lisab veelgi ka Domus kinnisvara, mille eksperdid ennustavad, et siinne turg jaheneb kevadel veelgi. Kuigi kevadkuud on tavaliselt olnud kõige aktiivsem periood, siis käesoleval aastal on majanduslanguse, töötuse kasvu ja ebakindla tuleviku tõttu oodata turu jätkuvat jahenemist.

Erinevate kinnisvarafirmade prognooside erinevus ja mõnikord lausa vastukäivus tulenevad Arco Vara Kinnisvarabüroo hindamisosakonna juhataja Tõnu  Lutsu kinnitusel vähesest kogemusest ning ebapiisavast pädevust prognooside koostamisel. Arco Vara koostab turuülevaateid, kus tehingustatistika ning makromajandust iseloomustavate näitajate põhjal kirjeldatakse üldisi trende kinnisvaraturul lähitulevikus.

Lutsu sõnul ei saa  kinnisvaraturgu prognoosida muust majandusest eraldi ning seetõttu polegi turg prognoositav.

„Tänases majandussituatsioonis ei ole võimalik koostada kinnisvaraturu prognoose, jättes arvestamata majandusolukorda suunavad sisendid. Aga ka majandusanalüütikud hoiduvad täna prognooside koostamisest või annavad mitu erinevat võimalikku arengustsenaariumi,“ rääkis Luts.

Reeglina võetakse kinnisvaraprognooside koostamise aluseks tehingustatistika ning makromajandust iseloomustavad näitajad nagu tööhõive, keskmised sissetulekud, intressimäärad jm. „Tarbija käitumise kohta annab infot tarbija kindlustunde indeks,“ lisas Luts, kelle sõnul tänases majandusolukorras on just aasta lõpus raske koostada usaldusväärset prognoosi kinnisvaraturu olukorra kohta.

Jaga lugu:
EHITUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad ehituse uudised igal nädalal enda postkasti.

Ehitusuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050eva@ehitusuudised.ee
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554sandra.malvik@aripaev.ee
Helen Paapsi
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785helen.paapsi@aripaev.ee