Kinnisvaraturg pole praegu prognoositav

Arco Vara Kinnisvarabüroo hindamisosakonna juhataja Tõnu Lutsu sõnul ei saa  kinnisvaraturgu prognoosida muust majandusest eraldi ning seetõttu polegi turg prognoositav.

„Tänases majandussituatsioonis ei ole võimalik koostada kinnisvaraturu prognoose, jättes arvestamata majandusolukorda suunavad sisendid. Aga ka majandusanalüütikud hoiduvad täna prognooside koostamisest või annavad mitu erinevat võimalikku arengustsenaariumi,“ rääkis Luts.

Reeglina võetakse kinnisvaraprognooside koostamise aluseks tehingustatistika ning makromajandust iseloomustavad näitajad nagu tööhõive, keskmised sissetulekud, intressimäärad jm. „Tarbija käitumise kohta annab infot tarbija kindlustunde indeks,“ lisas Luts, kelle sõnul tänases majandusolukorras on just aasta lõpus raske koostada usaldusväärset prognoosi kinnisvaraturu olukorra kohta.

Erinevate kinnisvarafirmade prognooside erinevus ja mõnikord lausa vastukäivus tulenevad Lutsu kinnitusel vähesest kogemusest ning ebapiisavast pädevust prognooside koostamisel.
 
Arco Vara koostab turuülevaateid, kus tehingustatistikast ning makromajandust iseloomustavatest näitajatest lähtudes kirjeldatakse üldisi tendentse kinnisvaraturul lähitulevikus. Arco Vara turuülevaateid kasutavad tagasiside põhjal teised kinnisvara valdkonnas tegutsevad ettevõtted ning meediaväljaanded.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed