Usesoft korraldas ehitusinfo modelleerimise seminari

Usesoft AS korraldas 4. märtsil Tallinnas, Swiss?tel Tallinna's BIM (Building Information Modeling -Ehitusinformatsiooni modelleerimine) metoodikat tutvustava seminari ehitusvaldkonna ettevõtetele.

Kohal oli üle saja Eesti ettevõtte esindaja - projekteerimisettevõtted, ehitajad ja arendjad ning ka õppeasutused.

Arenenud tööstusriikides rakendatakse ehitise andmete kirjeldamisel ja haldamisel üha enam standardina BIM’i ning BIM-i andmevahetuse standardina IFC'd (Industrial Foundation Classes). Seda tingivad trendid nagu projekteerimise mahud ja kiirus, globaliseerumine, piiratud ressursid ning vajadus eemaldada kogu materjali- ja energiakasutuse ebaefektiivsus ning raiskamine, kõikidest hoone ehituse ja tegevuse faasidest.
BIM-tehnoloogia asendab CAD-joonestamise modelleerimisega, mis loob võimaluse, et ehitise virtuaalne infomudel jõuab projekteerijatelt (arhitektid, mõõdistajad, insenerid jt.) ehitaja ja alltöövõtjateni ning lõpuks haldajani. BIM tehnoloogia võimaldab arvutil kontrollida eri osapoolte koostöö kvaliteeti, mille puudulikkus täna on tihti projekteerijale märkamatu.

Seminaril tõi Hans Olav Michelsen Autodesk'ist ettevõtte Põhja-Euroopa klientide kogemuste põhjal välja BIM'i rakendamise põhilised eelised ning Tapio Vesiluoma, Autodesk 'ist rääkis Soome kogemustest Senaatti Kiinteistöt näite põhjal. Soome on BIM juurutamisel üks edukamatest maadest, kus 2007. aastal teostati 22% projekteerimistööde mahust BIM-ga, kuid osakaal plaanitakse tõsta kuni 85%-ni.

Kaido Hanikat, Conviso OÜ seletas täpsemalt lahti, mida BIM endast kujutab ning kui kaugel ollakse maailmas ja Eestis selle juurutamisest. USA-s läbi viidud uuringu kohaselt kaotati seal ebapiisava koostöö lisakuludena sealses ehitustööstuses 2002. aastal üle 15,8 miljardi dollari ning täna on USA jätkamas riigi tasemel jõupingutusi BIM-tehnoloogia järjest ulatuslikumaks rakendamiseks ehitustööstuses, samuti toimivad ka mitmed teised maailma juhtivad tööstusriigid. Näiteks rahastatakse Norras IFC uurimis- ja arendustegevust. Taanis on IFC standardile vastava BIM kasutamise kohustus teatud maksumusega objektidel kehtestatud seadusega. Hiinas on IFC kehtestatud riikliku standardina. Soome on BIM'is esirinnas. BIM standardi rakendamist planeerib ka Riigi Kinnisvara AS Eestis.

Eestis esimeste seas BIM'i juurutanud ettevõtte Sirkel & Mall juhatuse liikme Margo Koppeli sõnul on BIM tarkvara Eestis saamas peamiseks eelduseks, et turul pikas perspektiivis eksisteerida. BIM tarkvara kasutades tagab ettevõte endale kuluefektiivsuse, kliendirahulolu ning konkurentsieelise. Margo Koppeli sõnul on BIM tarkvara möödapääsmatu investeering, mille esimesed tulemused on täna töös juba reaalselt tunda

Seminari lõpetuseks tutvustas Autodeski tarkvara insener Thomas Gregersen Autodeski BIM tarkvara platvormi - Revitit, mis sisaldab BIM modelleerimise töövahendeid arhitektidele, tehnosüsteemide projekteerijatele ning ehitusinseneridele.

 

 

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed