• 25.08.08, 11:03
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eestlased kõhklevad Gruusia kinnisvaraturule investeerida

Enne sõjalist konflikti Venemaaga kiiresti arenenud Gruusia kinnisvaraturg ei ole peale olukorra rahunemist Eesti kinnisvarafirmade kinnitusel eestlastes veel tekitanud uut investeerimishuvi sealsesse kinnisvaraturgu.
"Gruusia areneb mitte kuude, vaid päevadega - sealne majanduskasv on praegu 10%. Kinnisvara hinnad Gruusias tõusevad iga nädalaga." Nii kutsus Eesti Kaubandus-Tööstuskoda eelmise aasta alguses Eesti ettevõtjaid Gruusia ärikeskkonda tutvustavale seminarile. Poolteist aastat hiljem on Gruusia läbi elanud sõjalise konflikti Venemaaga. Rahu on taastumas, kuid Eesti kinnisvarafirmade kinnitusel ei ole eestlased kiire kinnisvaraturu arenguga Gruusiasse investeerimise vastu huvi tundma hakanud.
Huvi pakub maa ostmineOÜ Uus Maa analüütik Annika Jakobson ütleb, et nende kliendid on peamiselt huvi tundnud ja investeerinud Gruusias maasse. Korterite vastu selles piirkonnas ei ole huvi tuntud.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Thbilisis korterite arendusega tegelev Eesti kinnisvafirma omanik, kes ei soovi oma nime avaldada, tõdeb, et Eestist on olnud sealsete korterite vastu huvi nullilähedane. Seetõttu loobus ta isegi eestikeelse internetilehekülje uuendamisest. Kohalikele on aga nende arendused hästi kaubaks läinud ja enamus korteritest on müüdud. Edasistest plaanidest ei soovi Thbilisis kinnisvara arendav Eesti ärimees rääkida, kuid kinnitab, et tema silmis on Gruusia endiselt perspektiivne piirkond.
Ka Peep Aaviksoo, kellel on suured kogemused kiiresti arenavate piirkondade kinnisvarasse investeerimisel, on kindel, et varemetesse Gruusia ei jää. "Kui Lääs muuga hakkama ei saa, siis infrastruktuuri ülesehituseks rahalisi vahendeid leitakse ikka," lausub ta. Gruusiasse investeerimise riski kohta peab tema sõnul paika küüniline tõde: "Tõeliselt suuri rahasid teenitakse ikka siis kui veri tänavatel."
Endal tal siiski Gruusiasse investeerimise kogemus puudub. Kuid teades Gruusia ärikultuuri, mis erineb oluliselt euroopalikust, on ta sealses regioonis äriajamise suhtes ettevaatlik. "Palju sõltub kohalikest partneritest, võid teenida investeeringu mitmekordselt tagasi, kuid võid tagasi tulla ka kogemuse võrra rikkamana, ainult et ilma rahata."
Kinnisvara investeeringute tegemiseks soovitab Aaviksoo vaadata Balkani suunas. Tema kinnitusel peaks see, mis on toimunud Horvaatias ja Sloveenias, toimuma ka teistes piirkonna riikides. "Arvestades Gruusia sündmusi peaks seal oluliselt kiirenema Euroopa suunas liikumine," leiab ta.
Ka Moldavat ja Rumeeniat ei tohi Aavikso sõnul unustada. Kuigi ka Rumeenias on kinnisvarahinnad pärast eelmise aasta 30%-list kasvu stabiliseerunud.
Bulgaaria meeldib enimJakobsoni väitel on Uus Maa kaudu tehtud tehingute järgi eestlaste meelispaigad investeerimiseks Hispaania ja Bulgaaria. Gruusiasse on vahendatud vaid mõningaid kontakte. Samas möönab Jakobson, et mõned investorid on olukorda vaadates avaldanud arvamust, et nüüd peaksid seal hinnad palju odavamaks minema, mistõttu võiks seal ka kinnisvarainvesteeringutes pikaajalisi positsioone võtta.
AS Arco Vara juhatuse liikme Avo Rõõmussaare kinnitusel on ettevõte aastaid jälginud Gruusia arenguid ning leidnud siiani, et teenitav tulu ja ettevõtluse risk ei ole seal tasakaalus. Mõne kliendi palvel on otsitud ka sealsetesse projektidesse investoreid ja ka elukondlikku kinnisvara Musta mere ääres. Paraku ükski tehing seni realiseerinud ei ole.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Üks küsimus: Mida peab jälgima väljaspool Eestit kinnisvara soetades? Avo Rõõmussaar
AS Arco vara juhatuse liige
Kindlasti on kinnisvara omandamisel asukohal oluline roll, kuid paljudel juhtudel ei ole see ainumäärav.
Näiteks tootmispinna otsimisel tuleb tähelepanu pöörata eelkõige infrastruktuurile.
Puhkusepiirkonda nn teise kodu ostmine on seotud sellega, kus puhata soovitakse ning millise piirkonna vastu on endal suurem huvi ja kas reisid sinna on muutunud regulaarseks.
Kui aga soovitakse puhtalt investeerida puhkusepiirkonda, tuleb arvestada sealse populaarsusega turismipiirkonnana, arendustegevusega turismipiirkonnas, üldiste poliitiliste ning majanduslike teguritega.
Viimase viie aasta jooksul suurima elamispindade hinnatõusuga piirkonnad Euroopas Eesti

Artikkel jätkub pärast reklaami

PoolaHispaaniaTaaniBelgiaAllikas: Global Property
MIS EDASI?Kui ettevõttel on vaja kiiresti arenevasse piirkonda leida tootmispind:
Esmalt uurida, kas mõni Eesti suurem kinnisvarafirma tegutseb või omab koostööpartnerit selles piirkonnas. Või võtta ühendust välisriigis asuvate suuremate ja rahvusvaheliste firmadega.Kui on soov investeerida kinnisvarahinna tõusu väljaspool Eestit:Turvaline on seda teha kinnisvarabüroo kaudu. Leida kinnisvarabüroo abiga sektor, millesse on sobilik investeerida. Seejärel hakata läbi vaatama konkreetseid pakkumisi.Allikas: Uus Maa

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 16.06.25, 11:23
Katuseakende vananemine – probleem, millega peab arvestama
Katuseaknad on oluliselt enamat kui lihtsalt valgusallikad. Need mõjutavad hoone energiatõhusust, ventilatsiooni ja sisekliimat. Vananedes võivad aknad tekitada probleeme, mis ei ole esialgu visuaalselt märgatavad, kuid mis aja jooksul kahjustavad konstruktsioone ning halvendavad kasutajate mugavust.

Hetkel kuum

Arhitektuurse lahenduse on loonud HG Arhitektuur OÜ.
Uudised
  • 30.06.25, 13:26
EKE alustab Hipodroomil suurt ehitusprojekti
Klientidega läbirääkimised võivad olla üsna valulikud ja seda mitmel põhjusel.
Uudised
  • 30.06.25, 06:45
Materjalimüüja teeb rekordmüüke, aga mitte Eestis
Evecon OÜ uus tegevjuht Karl-Joonatan Kvell.
Uudised
  • 26.06.25, 10:04
Evecon sai uue juhi
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Uudised
  • 27.06.25, 11:41
GALERII: Mapri ehitab viltuvajunud elamu uuesti üles
Mapri Ehituse järelteeninduse juht Ero Tragel: See, mis Lubja tänaval juhtus, on ainulaadne nii meie praktikas kui ka kogu Eesti ehitussektoris.
Eesti ehitajatel on Soomega eriline, ent kohati keeruline ja vastuoluline suhe.
Uudised
  • 27.06.25, 06:45
Soome ehitusturg on suvel selgelt aktiveerunud
Kvaliteetne tööjõud on väga nõutud, ent selle leidmine on endiselt väga keeruline
Kontsessioonilepingu allkirjastamine.
Uudised
  • 01.07.25, 08:16
Capital Mill ehitab Tapale ujulaga spordikeskuse
Vabaajakeskuse hoonestusõigus seatakse 50 aastaks ning lepinguga kohustub arendaja osutama sporditeenuseid vähemalt 20 aasta vältel
Parima uue ühiskondliku hoone tiitli võitis lasteaed Hellik, Aardla tn 138. Tellija Tartu Linnavalitsus; projekteerija Projektibüroo OÜ; ehitaja AS Ehitustrust. Foto: Talis Taim.
Uudised
  • 30.06.25, 14:15
Galerii: selgusid Tartu parimad ehitised
Volvo Construction Equipment esitleb uue põlvkonna rataslaadureid, mis tõhustavad tootlikkust
  • ST
Sisuturundus
  • 25.06.25, 14:49
Volvo Construction Equipment esitleb uue põlvkonna rataslaadureid, mis tõhustavad tootlikkust

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele