Kinnisvarabüroo 1Partner juhatuse liige
Martin Vahter rääkis aripaev.ee-le, et kommertspangad jätavad massiliselt
ärilaene pikendamata, nõudes lisatagatist, omafinantseeringu suurendamist või
üleminekut annuiteetgraafikule.
Vahter ütles, etkinnisvaraarendajad kasutasid palju aastaseid ärilaene, kus kogu laenu põhiosatulnuks pangale tagasi maksta laenuperioodi lõpuks.Kui aga laenuraha tagasi maksta ei tahtnud või seda polnud, pikendati lepingut järgmise aasta võrra.
Ärilaenu oli lihtne pikendada ja seda tehti algse lepinguga samadel tingimustel. Piisas vaid panka saadetud e-kirjast, rääkis Vahter ja lisas, et enam neid laenulepinguid samadel tingimustel ei pikendata. Pank nõuab kõrgemat intressi, lisatagatisi,projekti omafinantseeringu suurendamist või arvutab maksed annuiteetgraafikule. See tähendab, etiga kuu tuleb kustutada osa laenu põhiosast.
"Arusaadav, et pankadel on ärilaenudega seoses tekkinud hirm," kommenteeris Vahter. Tema sõnulon tekkinud tõsine risk, et laenude tagasimaksmise asemel läheb osa ärimehi kergema vastupanu teed ning laseb firma pankrotti.
"Enne antakse auto ära ja lastakse ettevõte pankrotti, kui inimene loobub kodust. Mida pank sellest võidab, kui ta küsib eluasemelaenu võtjalt lisatagatist? Nii kaua kui inimene suudab laenu teenindada, pank teda ei puutu. Pigem kaasneb lisatagatise nõue ärilaenudega," võrdles Vahter kodu- ja ärilaene.
Vahter lisas, et praegu on pangad juba nii hellad, et isegi paaripäevasele tagasimakse hilinemisele järgnebpangamärgukiri, ja kui raha ruttu ei tule, annab pank tagatisvara realiseerimiseks kolmekuulise tähtaja.
Seotud lood
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.