Kohus: Venemaa peab sakslasele tasuma 4,9 miljonit eurot

Sakslase Franz Sedelmayeri juhtum näitas,
et tasub võidelda oma õiguste eest. Ka siis, kui vastaseks on suur Vene karu,
sest kohus mõistis sakslase kasuks välja 4,9 miljonit eurot.

Kaksteist aastat on möödunud sellest kui Müncheni ärimees andis sisse hagi Vene riigi vastu. Nüüd võib ta rõõmustada, sest pikk kohtutee tasus enda ära.

Kölni Oberlandesgericht mõistis oma hiljutise otsusega (OLG Köln nr. 22 U 98/07), et kuna Venemaa võlgneb mehele 4,9 miljonit eurot (76,6 mln krooni), siis on selle v?la kustutamiseks lubatud müüa sundoksjonil ära Venemaale kuuluv kinnisvara Kölni linnas. Nimelt on tänaseni Nõukogude Liidu endise Kaubandusesinduse hooned Reini-metropolis endiselt Venemaa omistuses.

?iguskonflikti algus

Nüüdseks 44aastane baierlane läks 1990-ndatel aastatel ühe saksa-vene turvafirma koosseisus Venemaale, kus varustasmuuhulgas miilitsat vormiriietuse, kuulikindlate vestide ja autodega. Koos oma kohaliku partneriga ostis ta Peterburi ühes nooblis linnaosas firmale villa, mille renoveeris suure summaga.

Tolleaegne president Boris Jeltsin leidis aga, et hoone sobib riigi residentsiks ja lasi krundi sundvõõrandada. Sedelmayerile tuli teade villa konfiskeerimisest tollaselt Neeva linna valitsuse ametnikult Vladimir Putinilt, kes vastutas kontaktide eest välismaiste ärimeestega.

Moskva pakkus sakslasele vastutasuks teist kinnisvara, kuid sakslane ei olnud vahetuskaubaga nõus ning viis Venemaa kohtu ette.

Stockholmis asuv rahvusvaheline arbitraaž mõistis Venemaa maksma baieri ärimehele kahjutasu 4,9 miljoni ulatuses. Selle nõude kinnitas formaalselt ka Berliini Kammergericht.

Kreml keeldus kahjutasu maksmast

Kuna Kreml ei olnud nõus seda summat maksma, hakkas Franz Sedelmayer otsima Saksamaal leiduvat riigi varandust, mida oleks võimalik panna aresti alla.

Venemaa paraaditõldade, lennukite või saatkonnahoonete võtmine aresti alla osutus võimatuks kuna need teenivad riiklikke huvisid ning on seetõttu ka kaitstud. Lõpuks õnnestus energilisel sakslasel leida Kölnis endise nõukogude kaubandusesinduse krunt, mis on momendil üüritud välja linna korteriehitusühingule. Seal elavad peamisel siia Venemaalt tulnud saksa päritolu olevad hilisümberasujad.

Putini riigimasin ei nõustunud hoonete arestimisega ja kaebas otsuse järjekordselt kohtusse. Nüüd langetas Kölni Oberlandesgericht aga otsuse, mida pole võimalik enam edasi kaevata. Krunt ja selle juurde kuuluvad seitse hoonet müüakse lähiajal võla katteks ära. Kokku on Vene kinnisvara väärtus umbes 40 miljonit eurot (624 mln krooni). Osa müügist saadud rahadest läheb Franz Sedelmayerile; Venemaa peab ka katma sakslase kohtukulud.

Seega vaatab otsustusvõimeline ja kannatlik ärimees positiivselt tulevikku. Protsessimiseks vajas baierlane 30 advokaadi abi, lõpuks kaitses ta ennast ise. “Ma elasin viis aastat Venemaal selleks et siis kaksteist aastat selle riigiga kohtupinke kulutada. Minu juhtum demonstreeris, et lõpuks võisin ikkagi usaldada ainult saksa justiitsi.”


Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed