Hansapank: laenuvõimet jätkub veel 12-14 kuuks

Hansapanga eluaseme finantseerimise
osakonna juhi Agnes Maki sõnul on eluasemelaenude kasvutempo aeglustunud ja
2006. aasta sissetulekute juures jätkub laenuvõimet 12-14 kuuks.

"Enam ei saa selline igaaastane 60% kasv jätkuda, see ei ole jätkusuutlik," ütles ta Äripäeva ehituse ja kinnisvara arengukonverentsil.

Järjest rohkem inimesi võtab kinnisvara tagatisel laenu muuks otstarbeks kui kodu soetamiseks või renoveerimiseks. "Tervelt 39% laenajatest 2006. aastal oli see teine laen. Järjest rohkem kasvab koduvahetajate segment, inimesed ostavad uue maja või suurema korteri," tutvustas ta turu suundi.

"Keskmine laenusummade kasv on jätkuvalt kiire, summad kasvavad enam väljaspool Tallinna, eriti Tartus," ütles Makk.

Üheks kasvu allikas peab Hansapank keskmiste laenutähtaegade pikenemist. Keskmine kuumakse on keskmisest palgast 40%, mis oli hansapankuritele üllatuseks.

"10% palgatõus kompenseeriks 1% laenu intressi tõusu," lisas ta tulevikku vaadates. Viimase 12 kuuga on laenuportfell kasvanud 31,1 miljardit ehk 58%, laenuvõime kasv on 2006 tulude prognoosi alusel 22,4 miljardit ehk 25%. "Kui laenu kasv jätkub viimase 12 kuu tempos, jätkub 2006. aasta sissetulekute juures laenuvõimet 12-14 kuuks. Võrreldes kahe aasta taguste prognoosidega on eestlaste laenuvõime vähenenud poole võrra, edaspidise kasvu allikas on sissetulekute kasv. Laenutähtaegade pikendamine enam olulist kasvupotentsiaali ei anna," tutvustas Makk eestlaste laenuvõimet.

Osale arutelus

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed