Üks luks valgust on igas muus olukorras lihtsalt hämarus, aga ohuolukorras võib see päästa elu. Mida tasub evakuatsioonivalgustust valides silmas pidada? Millised evakuatsioonivalgustuse lahendused ja miks võeti kasutusele elektriseadmete müüja Esvika Elekter uusima kaupluslao rajamisel, uurisime nende projektijuhilt Raul Peedult.

- Eatoni evakuatsioonivalgustile saab juurde lisada tuttava rohelise jooksva mehe märgi või kasutada seda ainult paanika vältimise valgustina
- Foto: Rait Tuulas
„Evakuatsioonivalgustuse juures paelub mind selle konkreetsus – reeglid on täpselt paigas, ei ole mingisugust kaheti mõistetavust. Kontoris või ostusaalis saab üldvalgusega ikka üht või teistpidi mängida, aga evakuatsioonivalgusega on selge, mis on õige ja toimiv lahendus. Eksimisruumi ei tohi olla, sest sellest võivad sõltuda elud,“ ütleb Raul Peedu, kes on aidanud
Esvika klientidele sobivaid valguslahendusi luua juba üle 16 aasta.
„Avalike hoonete ohutus on oluline küsimus, aga Eestis on seda aastaid alahinnatud, kohati isegi ignoreeritud. Ohutuse tagamine inimestel on oluline ja seda teadmist koos praktiliste lahendustega oleme koostöös tarnijatega oma klientideni viinud,“ kirjeldas Peedu.
Evakuatsioonivalgusteid tuleb pidevalt kontrollida
Evakuatsioonivalgusteid on kolme tüüpi: eraldiseisvad valgustid, kaugjälgitav evakuatsioonivalgustuse süsteem ja keskakulahendus. Standardi järgi sobivad kõik, kuid eraldiseisvaid valgusteid peab inimene ise rohkem kontrollima. „Esvika uut maja ehitades otsustasime valida lihtsa ja hästi toimiva lahenduse – eraldiseisvad valgustid,“ räägib Peedu.
Välja valitud Eatoni valgustid suudavad end osaliselt ise kontrollida. Evakuatsioonivalgusteid tuleb kontrollida iga päev, iga kuu ja iga aasta. Iga päev peab vaatama, kas evakuatsioonivalgustil põleb roheline tuluke. Kaugjälgitavaid evakuatsioonivalgusteid iga päev kontrollima ei pea, sest süsteem saadab vea korral teate.
„Eraldiseisvatele evakuatsioonivalgustitele tuleb kord kuus teha nii-öelda lülitustest ehk vaadata, kas valgustid lähevad probleemideta üle akutoitele ja tulevad aku pealt tagasi elektrivõrku. Meie valitud valgustid teevad igakuise testi automaatselt ise. Kord aastas tuleb teha aku kestvustest, et kontrollida, kas aku peab vajaliku aja vastu,“ selgitab Peedu.
Evakuatsioonivalgusti peab kestma
Hoone jaoks valikuid tehes tasub valida lahendusi, mis peaks vastu palju aastaid. „Mõte oli kohe alguses valida võimalikult uudne toode, mis on alles jõudnud tootmisesse ja mis oleks Euroopas täiesti uus. Sellise lahenduse pakkus meile Eaton,“ ütleb Peedu.
Välja valitud lahendusel on standardne põhi, mille külge on võimalik panna erineva funktsiooniga valgusteid. Selle külge võib panna kõigile tuttava rohelise jooksva mehe sildi, teha ilma sildita paanika vältimise valgusti või midagi muud. Üht toodet saab kasutada pea kõikides vajalikes punktides.

- Valgus kordidoris hädavalgustita ja hädavalgustiga
Valitud Eatoni lahenduse kasuks rääkis tema sõnul ka väga hea aku, mis on piisavalt väike, et valgusti ei tunduks laes suure kobakana. Peedu on valitud lahenduse disaini ja paigaldusmugavusega rahul: „See on prantslaste disainitud ja nad on ise selle üle uhked. Põhjusega – need on efektsed. Valgustit saab kerge vaevaga eelmise asemele panna, sest paigaldus on tehtud hästi lihtsaks ja uusi auke ei ole vaja puurida.“
Igale ruumile oma lahendus
Esvika hoones asuvad koos kontor, kauplus ja ladu ning kõik need ruumid vajavad eri tüüpi valguslahendust, ka evakuatsioonivalgusteid. „Lao laed on kõrged, mistõttu ei ole evakuatsioonimärki mõtet lakke panna, sest vajalikul hetkel ei märkaks seda keegi. Samas ei saa evakuatsioonimärki panna ka liiga madalale rippuma, kus see jääks tõstukile ette. Otsisime paraja kõrguse, et silm haaraks evakuatsioonimärki, aga tõstuk mitte,“ tutvustab Peedu.

- Evakuatsioonivalgustid on vajalikud ka tehnoruumides. Kindlasti serveriruumides, kus asuvad sageli ka UPS-id.
- Foto: Rait Tuulas
Paanika vältimise valgustid tasub Peedu sõnul paigaldada ka tehnoruumidesse, kindlasti sinna kus hoitakse servereid ja UPSe. Ka dušši- ja riietusruumi, mis enamasti on akendeta, tasub ohutuse tagamiseks paigaldada paanika vältimise valgustid.

- Paanika vältimise valgusti akendeta dušši- ja riietusruumis
Unustada ei tohi väljapääsude ja evakuatsiooni kogunemiskoha valgustust
Evakuatsiooniolukorras võivad hoonest väljumise kohad muutuda pudelikaelaks ja vajavad erilist tähelepanu. „Kui evakuatsiooniks tuleb kasutada treppe, siis tuleb sinna paigaldada evakuatsioonivalgus, et vältida õnnetusi trepil. Samavõrra oluline on väljapääsude juures kasutatav evakuatsioonivalgustus, mis ohuolukorras pakuks inimestele vajalikku valgust ning aitaks vältida komistamisi ja kukkumisi. Iga meeter, mille võrra ohtlikuks muutunud hoonest eemale jõutakse, tõstab ohust pääsemise lootust. Tobe oleks ju kui ebapiisava valguse tõttu juhtuks ohu eest põgeneva inimesega õnnetus välisuksel,“ selgitab Peedu.

- Evakuatsioonivalgusti välisukse kohal tagab ohutu hoonest väljumise
- Foto: Rait Tuulas
Vähemalt üks evakuatsioonivalgusti peab asuma ka õues. „Kokkulepitud turvaline punkt, kuhu inimesed evakueeruvad, peab olema kindlasti valgustatud, et eelkõige pimedal ajal oleks turvaline koht lihtsasti leitav. Siin tuleb arvestada aga ilmastikuoludega, suviste kuumalainete ja talvise pakasega. Enamasti kaob akude mahutavus miinuskraadide juures ära, meie võtsime kasutusele lahenduse, millel on ka oma küttekeha. Samuti on see vandaalikindel. Saame sellele kindlad olla,“ räägib Peedu.
Seotud lood
Kui ettevõte sünnib soovist teha midagi sisukat ja põnevat, ei pruugi esialgu ollagi suurt strateegiat ja visiooni. Ent kui sellele lisandub aastatepikkune sihikindlus, oskus õigeid otsuseid teha ja kirg valdkonna vastu, võib sellest kasvada midagi suurt. Just nii on läinud ettevõttega Optimus Systems, mis alustas 20 aastat tagasi viieliikmelise meeskonnana ning on nüüdseks kasvanud Eesti turvavaldkonna liidriks.