29. august 2018

Korstnapühkija soovitused koduomanikule

Karmis põhjamaises kliimas on läbi aegade olnud kodude südameks puuküttega ahi, mis annab perele soojust ja kodule hubasust rõsketel sügisõhtutel ning külmadel talvedel. Et küttekeha teeniks kaua ning oleks ohutu, tuleb seda õigesti kütta ning regulaarselt hooldada. Korstnapühkijate väärika elukutse esindaja, Eesti Korstnapühkijate Koja liige Keit Lullu annab mõned soovitused algavaks kütteperioodiks.

Mis on korstna kõige suurem vaenlane? Valest kütmisest korstna lõõri tekkinud pigi.

Kuidas mittekorras korsten endast märku annab? Lahtised ja lagunenud kivid ja põlenud moodulkorstnad. Suitsu tuleb tuppa.

Milliseid ettevalmistusi peaks klient enne korstnapühkija tulekut tegema? Piisab kui klient tagab ligipääsu puhastusluukidele ja katusele.

Kui tihti ja kui põhjalikult peab korstnale ülevaatust tegema? Korstnaid ja kütteseadmeid peab hooldama vastavalt kütmise tihedusele ja vajadusele. Seadus ütleb, et mitte vähem kui kord aastas.

Millised sammud tagavad korstnapühkijale jätkuva kliendisuhte? Suhtlus, puhtus, kvaliteetne töö.

Milline puuliik on ahju kütmiseks sobilik ja millise puuliigi hea kütteväärtus võib ahjule liiga teha? Kütmiseks sobivad hästi lepp ja kask. Tamme- ja saarepuuga kütmine võib ahju kahjustada, sest need  põlevad tugeva leegiga ja kõrge temperatuuriga. Männi- ja kuusepuus on palju tõrva, mistõttu muutuvad lõõrid kiiremini tahmaseks kui lehtpuuga kütmisel.

Mis oleks sobilik niiskuseprotsent küttepuudel? Kuni 15 %. Küttepuud peavad kuivama riita laotult kuivas 2 aastat.

Kuidas mõjub „ülekütmine“ ahju tervisele? Ülekütmisel paisuvad ahju kivid ebaühtlaselt ja ahi hakkab pragunema.

Kumba varianti eelistada: kas igapäevane kütmine, või üle mitme päeva tagant intensiivne kütmine? Oleneb ilmast. Kui on väljas tugevad miinuskraadid, siis tuleks kütta iga päev, et ahi säilitaks ühtlase temperatuuri ja ei jõuaks maha jahtuda korstnapitsis olevad telliskivid.

Kuidas käituda korstnas tahma põlemise korral? Kui korstnas tekib põlemine, tuleb kindlasti helistada 112 ja teavitada Päästeametit. Kontrollida, et oleksid kinni kõik luugid ja siibrid ja et ei oleks pealetulevat õhku. Kunagi ei tohi kasutada kustutamiseks vett kuna temperatuur korstna põlemise ajal on kuni 1200 kraadi.

Hülsi, korstnamütsi kasutamise vajalikkus? Kui paigaldad korstnasse hülsi, pikendad oluliselt kivikorstna eluiga. Korstnamütsi paigaldamisel tuleb jälgida, et see ei mõjutaks tõmmet.

Milline peaks olema õhu pealevool ? Igal kütteseadmel on oma kogus õhku, mida ta vajab. See on kirjas ahjupassis, mille väljastab kutsetunnistusega pottsepp. Valmis kamina soetamisel tuleb kindlasti järgida passis olevaid nõudeid.

Kas on mõttekas katta korsten plekist ümbrisega? Üldiselt mitte. Korstnapitsi tohib katta plekiga kui korstna tootjal on kirjas, et peab katma. Seadus ütleb, et korsten peab olema nähtav vähemalt kahelt poolt täispikkuses.

Kes on hea klient korstnapühkija jaoks? See kes kasutab ja hooldab kütteseadmeid vastavalt nõuetele.

Kas korstnapühkija toob tõesti õnne õuele? Õnne on ainult siis, kui sellesse uskuda.

Silikaatkivist korstnapitsi kasutusest ja hooldusest saab lisaks lugeda www.silikaat.ee 

Jaga lugu
Ehitusuudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785