Viljandi kesklinnas aastakümneid kasutult seisnud villa Dollist on saamas linnas ainulaadne kinnisvaraobjekt ning selle ülesvuntsimisel ületatakse ka karmimate ametnike ootusi. Ajaloolist hoonet arendab Viljandi ettevõtja Hardi-Sander Luik ühes sugulase Hans H. Luigega.
„Muinsuskaitsetingimused on vahest tüütud, aga peamiselt paberimajanduse pärast. Nende projektide lõpptulemus on ju lihtsalt suurepärane,“ rääkis villa Dolli arendaja ja Maakivist juht Hardi-Sander Luik saates „Äri Eestimaal“.
Ettevõte Maakivist on Viljandis üle kümne aasta tegutsenud ning esialgu kivimüüride ja maakivide lõhkumisega alustanud ettevõtte on aja jooksul rekonstrueerinud mitmeid ajaloolisi hooneid ning konserveerinud linnuseid.
Mõni aasta tagasi astuti ehitustöödelt kinnisvaraarenduse poole ning ühes sugulase Hans H. Luigega soetati Viljandi kesklinna kultuurimälestis, millest valmib 20 koduga kortermaja.
Hardi-Sander Luik ütleb, et 2021. aastal, kui hoone osteti, olid ka ootused tootlusele teistsugused. Luik tõdeb, et tootlust hoiab muu hulgas tagasi üldine kohalik kinnisvaraturg.
„Tootlus ei ole kõrge. Kui oleksime suuremas kuurortlinnas, siis kinnisvarahinnad toetaksid seda paremini,“ selgitab Luik. Ta ütleb, et kui projekti tootlus jääb kümne protsendi juurde, oleksid nad väga õnnelikud. Võrdväärselt teeb ettevõtjale rõõmu, et Viljandi linn saab projekti käigus taas veidi ilusamaks.
„Kui Viljandis äri teeme, siis vahet pole, kas teeme korda väikese munakivisillutise või restaureerime villasid, aga eesmärk on teha Viljandit ilusamaks,“ ütles Luik.
Pea kolmandiku enda elust pärandehituse valdkonnale pühendanud Hardi-Sander Luik räägib, et Viljandis on luksuskorteritest lausa vajaka ning seni on ostuhuvi näidanud eeskätt inimesed väljaspool Viljandit.
Saates räägime Hardi-Sander Luigega, milline on hetkeseis pärandehituse valdkonnas, kuidas õnnestub väikelinnas leida ja koolitada spetsialiste ja miks peab olema restaureerimine romantiline.
Saatejuht on Eget Velleste.
Pildil Hardi-Sander Luik, autor Valdo Ots.