(Sisuturundus) Õigeaegne torustike renoveerimine ennetab suuri väljaminekuid remondile

Enamik Eesti korterelamute ning ühiskondlike hoonete kanalisatsiooni- ja sademeveetorustikud on maa sees olnud rohkem kui 30 aastat. Selle aja jooksul on puujuured, torustikesse jõudev kodukeemia ja jääkained pannud nende seisukorra tõsiselt proovile.

„Hoonete torustik on justkui inimese organism, mida peab aeg-ajalt kontrollima ning enne kokkukukkumist sondeerima. Selleks on loodud spetsiaalsed torustike diagnostikaks loodud kaamerad, mis annavad reaalse pildi, kus on torudest läbi kasvanud puujuured, kus on lekked ning miks tekivad ummistused,“ tutvustab Terrat AS-i projektijuht Kaido Kaarna.

Ta lisab, et kahjuks ei kipu hoone omanikud täna veel väga tõsiselt olukorda suhtuma ning abi kutsutakse reeglina alles siis, kui häda käes. Paraku on torustikega nagu iga teise asja puhul: remont on alati kallim, kui ennetustegevus.

Hea uudis on aga see, et torustike renoveerimine ei tähenda enam sugugi tüütut ning kallist seinte ja põrandate lõhkumist ning maapinna lahtikaevamist. Kahtlemata on viimane olnud läbi aegade kõige levinum meetod, kuid täna on Kaarna sõnul parimaks alternatiivseks lahenduseks Brawoliner ehk nn spetsiaalne vaikude abil kivistuv renoveerimismaterjal, mis võimaldab ehitada vanade torude sisse uue torustiku. Seejuures annab kasutatav tehnoloogia torustikele vähemalt 50aastase eluea ning on enamjaolt soodsam, kui traditsiooniline kaevamine ja hoonete renoveerimisel kasutatav torude väljavahetamise meetod.

Brawoliner-meetod muudab torud senisest veetihedamaks, annab efektiivsemat kaitset juurte sissetungi vastu ning on kiire võimalus torud korda saada ilma kaevamiste ja mürata. Samuti muudab see meetod mürarikkad plastikpüstakud senisest oluliselt vaiksemaks. Väga paljude hoonete juures, kus torustikud on valatud seinte ja põrandate sisse, ongi see ainsaks võimaluseks torustike renoveerimiseks.

Vannitoa lammutamise asemel renoveeriti torud oluliselt valutumalt ja kiiremini

2014. aasta kevadel renoveeris Terrat AS sukkamismeetodil Sauel Tule 16 asuva korteriühistu Tuulekoda MTÜ torustiku, paigaldades suka neljale kortermaja vannitubasid ja tualette teenindavale kanalisatsioonipüstikule.

„Meie kortermaja vannitubade kanalisatsioonitorud olid kehvas seisus, esines lekkeid ja ummistusi ning ühe püstaku torus oli mõra,“ kirjeldab ühistu esimees Andres Kaiv olnud olukorda. „Kanalisatsioonitrassi sukkamismeetodist kuulsime majaelanikult, kes soovitas sellise lahenduse kaalumist. Kuna püstakute sõlmed on majas vahelagedesse valatud, oleks tavapärane torude väljavahetamine kujunenud väga töömahukaks ja elanikele ebamugavaks. Mitmed ühistu liikmed oli väga vannitoaseinte lõhkumise vastu.“

Kujunenud olukorra tõttu leidis ühistu, et torude renoveerimine sukaga on nende jaoks sobiv lahendus, sest pole vaja vanu torusid eemaldada ega lammutustöid teostada. Samuti oli teada, et suka paigaldamine toimub kiirelt ja väheste ebamugavustega.

Tööd võtsid aega umbes kolm päeva püstaku kohta. Eelnevalt teostati püstakute survepesu ja mehhaaniline puhastus spetsiaalsete puhastuskettidega rooste ja mustuse eemaldamiseks ning enne sukkamist tehti vidomonitooring robotitega. Sukkamine koos hargnemiste lahtipuurimisega kestis ühe päeva.

„Majaelanikele oli kõige ebamugavam mehhaanilise puhastuse protseduur, kuna see tekitas müra ja mõnel juhul ka ebameeldivat lõhna,“ meenutab Kaiv ja lisab, et kuigi töid teostati tööpäevadel tööpäeva sees ja suka paigaldamise protsess kestis hilisõhtuni, oli igal öösel kanalisatsioonitrass kasutatav.

Korteriühistu jaoks oli torustiku renoveerimise eesmärk kanalisatsiooni rikete kõrvaldamine, mis on hetkeseisuga saavutatud, samuti pole tekkinud lekkeid ja ummistusi. Kaiv lisab: „Tööde lõppedes anti üle renoveerimistöö kohta videoaudit torude seisundi kohta peale sukatamist ja teostusdokumendid. Plaanime lähiajal tellida veel püstakute harude renoveerimise, et tagada ka püstikute kolmikute pikaealisus.“

Kuidas oma maja torustikke hoida?

„Eelkõige teevad torustikele halba korrudeerumine ja niiskus ning sinna hoolimatusest sattuvad kemikaalid ja nõudepesujäägid. Seega tuleks torusid regulaarselt umbes kord 3-5 aasta jooksul pesta, filmida ning vajadusel renoveerida,“ annab Kaarna nõu.

Ühe püstaku diagnostika võtab AS-i Terrat spetsialistidel aega keskeltläbi kuni kaks tundi, sest enne torude analüüsi peab need surveveega mustusest ja jääkainetest puhastama. Renoveerimine Brawoliner-meetodil võtab aega umbes ühe päeva ühe püstaku kohta, kusjuures elanikud enamasti renoveerimisprotsessi ei taju.

Pehme kangaga renoveerimise tehnoloogia sai alguse 1970ndail aastail ning seda tehnoloogiat täiustatakse pidevalt. Protsessi käigus immutatakse painduv tekstiilvooderdus ehk nn renoveerimissukk vaikudega ja paigaldatakse surveõhku kasutades uuendatavasse torulõiku. Immutatud sukk kivistub ümbritseva keskkonna temperatuuril ning protsessi kiirendamiseks soojendatakse kangast sooja vee või auruga.  Pärast kivistumist moodustub vana toru sisse täiesti uus veetihe toru.

Naaberriigis Soomes on näiteks Brawoliner juba väga tavaline, Eestis aga suhteliselt uus asi. „Eks siin mängib rolli ka meie elanike rahakoti suurus ning nagu ikka soovivad korrusmajade ülemised korrused katust vahetada, otsapealsed seinu soojustada ning esimesed püstakuid remontida. Nii juhtubki sageli, et meiega võetakse ühendust alles siis, kui torud juba lekivad,“ räägib Kaarna, soovitades kõigil, kelle majades pole ammu torusid üle vaadatud, kutsuda igaks juhuks spetsialistid uuringule. Olukorra hindamine ei kohusta koheselt renoveerimist tellima, ent aitab paljudel ühistutel saada aru olukorra tõsidusest ning oma finantse reaalsemalt planeerida.

Hoonesiseste vertikaalsete ja horisontaalsete kanalisatsioonitorustike ja vihmaveepüstakute renoveerimissüsteem Brawoliner on ideaalseks lahenduseks väikesemõõduliste ehk DN50-DN255 trasside renoveerimiseks nii tänavate-teede all, elumajade sees kui ka tööstustes.

1992. aastal loodud AS Terrat on Eesti kapitalil põhinev keskkonnaehitusele keskendunud ehitusfirma, mille põhitegevusteks on vee- ja kanalisatsioonitorustike projekteerimine, ehitus ning renoveerimine kaevamata meetodil, hüdrotehniliste ja keskkonnarajatiste ehitus ja parkide ning purskkaevude ehitus

AS Terrat on rajanud ja ettevõttes rakendanud integreeritud kvaliteedi-, keskkonna- ning töötervishoiu ja tööohutuse juhtimissüsteemi, mis vastab ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 ja OHSAS 18001:2007 standarditest tulenevatele nõuetele ning mis on leidnud vajalikku tunnustust ja heakskiitu sertifitseerimisfirmadelt Det Norske Veritas ja Bureau Veritas Certification.

Täiendav info ja nõustamine

Galerii

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed