• 28.03.11, 10:06
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ettevõtted müüvad oma kinnisvara

Ettevõtted loobuvad kinnisvaraomaniku staatusest, et investeerida oma põhitegevusse ning ühtlasi vabaneda ka riskidest, mida aastatega kahanenud kinnisvara väärtus kaasa võib tuua.
„Eks masu õpetas, et iga kingsepp jäägu ikka oma liistude juurde,“ kommenteeris Uus Maa Property Advisors juhatuse liige Keit Pihl nende ettevõtete tegevust, kes on otsustanud oma aastaid kinnisvara all kinni olnud raha ettevõtte põhitegevuse arendamiseks ja laiendamiseks suunata.
Maailma mastaabis ei ole tegemist sugugi uue trendiga. Ega ole see Eestiski väga uus nähtus – see on „maale toodud“ koos kinnisvaraturu arenguga. Esialgu tasa ja targu, viimastel aastatel juba märksa rohkem.
„Varem püüdsid erineva valdkonna ettevõtted oma põhitegevuse kõrvalt ka kinnisvaraäri ajada. Oldi omanikuks enda tootmispinnale ja arendati samas näiteks ka kortermajade projekte olles ise toiduaine- või mõnes muus tööstuses tegev. Buum süvenes, optimism kinnisvara osas kasvas ja põhitegevus sai vähem tähelepanu. Mulli lõhkedes oldi kehvas seisus. Põhitegevus lonkas ja kinnisvara kaotas väärtust,“ rääkis Pihl Eesti lähiajaloost.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Täna on ettevõtted järjest rohkem keskendumas oma põhitegevusele. Ettevõttele kuuluva kinnisvara alt vabastatakse vahendid ja suunatakse tootmisse. Pindadele, kus tootmine käib, jäädakse peale müüki üürnikuks. Ehk toimub sale and lease back tehing.
Pihl ütles, et tavaliselt on selliste tehingute puhul ostjaks erineva kaliibriga investorid ja fondid, kes otsivad stabiilset tootlust. „Üürihind peab olema üürija poolt kindlalt teenindatav ja investori jaoks Eesti turul olenevalt riskidest enamasti 8-10% tootlusega,“ rääkis ta investori ootustest tehingule.
Tavaolukorras tehakse sale and lease back tehing turu keskmise üürihinna pealt. See, kas üürija on valmis näiteks ka turuhinnast kõrgemat üüri maksma, sõltub Pihli sõnul juba selle mõjust üürija majandustegevusele. „Kui teisele pinnale tegevuse ümberkolimine on ressursimahukas, kuid on siiski vajadus täiendavat kapitali kaasata, on samale pinnale talutavalt kõrgema üüriga jäämine samuti põhjendatud,“ märkis ta.
Mis on mis?* Sale and lease back tehingu puhul müüb kinnisvara omanik oma kinnisvara, kuid jääb ise pinda üürnikuna kasutama. Asja mõte on kaasata kinnisvara alt vabanevaid vahendeid oma põhitegevusse/tootmisse.
* Tavalise rahavoo tehingu puhul müüakse kinnisvara nt. büroohoone koos erinevate üürilepingutega. Need lepingud on omanik sõlminud erinevate klientidega ehk nö. kolmanda poolega.
 

Seotud lood

Uudised
  • 29.03.11, 12:14
Maxima: eelkõige investeerime põhitegevusse, mitte betooni
Ettevõtted loobuvad kinnisvaraomaniku staatusest, et investeerida oma põhitegevusse ning ühtlasi vabaneda ka riskidest. Nii otsustas ka kaubanduskett Maxima müüa ketile kuulunud krundi, millele ostja hakkas 2008. aastal kaubanduskeskust ehitama.
Uudised
  • 30.03.11, 16:31
BPE: tehingut reklaamima ei kiputa
Kuigi sale and lease back tehing näitab reeglina, et ettevõttel on prioriteedid paigas ning investorite usalduskrediit olemas, ei soovita selliste tehingute toimumist suure kella külge panna.
Uudised
  • 28.03.11, 11:41
Ärikinnisvaraturul tulemas mastaapsed tehingud
Colliersi investeeringute ja hindamise juhi Margus Tinno sõnul on märkimisväärselt aktiviseerunud ärikinnisvara investeeringute turg ning lisaks investorite huvile osta, on kasvanud ka omanike valmidus hea kvaliteediga äriobjekte müüa.
Uudised
  • 28.03.11, 16:37
Indrek Hääl: sisuliselt ostab investor ühe üürniku äririski
Baltic Property Trusti varahalduse juhi Indrek Hääle sõnul suhtub ostja sale and lease back tehingutesse küllaltki kriitiliselt ja ettevaatlikult.
  • ST
Sisuturundus
  • 23.05.25, 10:07
Laske klientidel valida – pakkudes konstruktsiooniühenduste valikuvõimalusi
Valikuvõimalus projekteerimisfaasis võimaldab ausat konkurentsi. Anstar soovib pakkuda betoonkonstruktsioonide ühendustele alternatiive – lihtsaid, usaldusväärseid ja tõhusaid lahendusi.

Hetkel kuum

Mateki müügidirektor Kaarel Väer.
Uudised
  • 06.06.25, 07:52
Eesti puitmajatootja sõlmis Saksamaal 25 miljonilise lepingu
GRK Eesti juht Tiit Roben.
Uudised
  • 05.06.25, 10:29
Tiit Roben suurest hankevõidust: väljakutsed alles algavad
GRK Eesti juht Tiit Roben räägib avameelses intervjuus, millised on Rail Balticu suure alliansshanke võidu põhjused, järgnevad sammud ja kriitilisemad kohtad, mis ehituse käigus ja lepingu täitmisel võivad ette tulla.
Sarikapärga saagis teiste seas hoogsalt maha taristuminister Kuldar Leis.
Uudised
  • 10.06.25, 17:36
GALERII: Pealinna rajataval võimsal Loodusmajal võeti sarikapärg maha
Sellest saab Eesti suurim puithoone. Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid!
Sarikapeolised.
Uudised
  • 09.06.25, 07:00
Tallinna uus suur elurajoon saab peagi valmis
Viimasel majal võeti sarikapärg alla. Vaata galeriid, mis seal on ja mis toimus!
Eskiis: Maru Ehitus.
Uudised
  • 05.06.25, 09:55
Maru Ehitus rajab tööriistamüüjale lao- ja büroohoone
Haridusministeerium jääb ilma 38 miljonist eurost, mis oli mõeldud näiteks täiskasvanuhariduse ja noortevaldkonna jaoks
Uudised
  • 06.06.25, 07:55
Teedeehitus saab juurde hea portsu kaitsekulude eurorahast
85 miljonit eurot läheb teedeehitusse Pärnu ja Tartu maanteel ning Rail Balticu ehitusse..
Uue valukoja eskiislahendus.
Uudised
  • 05.06.25, 09:58
Kohila valda ehitatakse uus BLRT valukoda
Liivakivi Kandla Grey, loodusliku pinnaga plaat 60x90 cm
  • ST
Sisuturundus
  • 06.05.25, 12:16
Praktiline ülevaade: kuidas valida õige looduskivi teedele ja terrasside

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Ehitusuudised esilehele