Hankepassi esitamisel ole tähelepanelik

01.09.2017 jõustunud uus riigihangete seadus tõi kasutusele hankepassi. LEADELL Pilv Advokaadibüroo vandeadvokaat Britta Oltjer ja advokaat Karin Ploom juhivad tähelepanu kahele hankepassi puudutavale olulisele aspektile, mis võivad saada hankel osalemisel takistuseks.

Hankepass on esialgne tõend, mis näitab, et puuduvad alused pakkujat või taotlejat hankemenetlusest kõrvaldada ja hankele kvalifitseerumise tingimused on täidetud.

Seadus näeb ette, et hankepass esitatakse koos pakkumusega või hankemenetluses osalemise taotlusega. Mis saab aga juhul, kui alltöövõtja hankepass ei ole esitatud õigeaegselt? Kuigi tegemist ei ole pakkumuse osaga ja tegemist on nii-öelda esialgse tõendiga, on riigihangete vaidlustuskomisjon (VAKO) 26.09.2018 otsuses nr 178-18/197342 selgitanud, et hankija ei saa ega tohigi anda pakkujale võimalust esitada hankepassi tagantjärele.

Hankepassi tähtajaks esitamata jätmisel ei ole võimalik puudust kõrvaldada ka siis, kui hankijale on esitatud hankepass enne kõrvaldamise otsuse tegemist.

Karin Ploom ja Britta Oltjer LEADELL Pilv Advokaadibüroo
Karin Ploom ja Britta Oltjer LEADELL Pilv Advokaadibüroo

Samas otsuses on VAKO toonud välja ka teise olulise aspekti. Nimelt, riigihangete seadus ei näe ette kohustust, et hankepass tuleks esitada ka selle isiku osas, kelle vahenditele pakkuja soovib tugineda tehnilist ja kutsealast pädevust puudutavate kvalifitseerimistingimuste osas. Seadus räägib hankepassi esitamise kohustusest üksnes juhul, kui pakkuja soovib tugineda teise isiku majanduslikule ja finantsseisundile esitatud nõuetele.

VAKO on oma otsuses aga leidnud, et selline seadusandlik lahendus ei ole kooskõlas Euroopa Liidu õigusega, kuivõrd riigihangete seaduse aluseks olev direktiiv näeb ette, et ettevõtja võib teise isiku suutlikkusele tugineda nii majandusliku ja finantsseisundi kui ka tehnilise ja kutsealase pädevuse osas. Mõlemal juhul tuleb esitada hankepass ka selle isiku kohta, kelle suutlikkusele tuginetakse.

Ehk, olenemata asjaolust, et riigihangete seadus näeb ette kohustuse esitada alltöövõtja hankepass ainult juhul, kui tuginetakse alltöövõtja majandus- ja finantsnäitajatele, laieneb see kohustus VAKO hinnangul ka alltöövõtja osas, kelle tehnilisele ja kutsealasele pädevusele tuginetakse. Siinjuures on oluline tähele panna, et tegemist on sellisel juhul seadusest tuleneva kohustusega, mida hankija ei pea eraldi sätestama riigihanke alusdokumendis.

Seega tuleb hankepassi esitamisel olla tähelepanelik, et see saaks esitatud õigeaegselt ja kõigi isikute osas, kelle vahenditele pakkumuses tuginetakse. Olenemata asjaolust, et tegemist on üksnes esialgse tõendiga, tuleb olukorras, kus hankepass ei ole esitatud kõigi isikute suhtes õigeaegselt, pakkuja hankemenetlusest kõrvaldada.

Osale arutelus

  • Britta Oltjer
    LEADELL Pilv advokaadibüroo vandeadvokaat

  • Karin Ploom
    LEADELL Pilv advokaadibüroo advokaat

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi ehitusuudiseid sotsiaalmeedias:

RSS

Ehitus­uudised.ee toetajad:

Ajakiri Ehitaja

detsember 2018

Teabevara ehitus­spetsialistile

Valdkonna tööpakkumised

Ehituse erilehed