15. september 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mis põhjustab ehituslubade menetlemise aja pikenemist?

Foto: Andras Kralla
Uus Maa Kinnisvarabüroo augustikuu kinnisvarauudistest selgub, et arendajate sõnul on Tallinnas märgata ehituslubade taotlemisele kuluva aja pikenemist. Samas on Tallinna Linnaplaneerimise Ametis juba aastane tendents menetlusprotsessi kiirenemise suunas, kirjutab Domus Kinnisvara projektijuhtimise osakonna juht Kaili Tamm.

Eelmise aastal 13. aprillil Äripäevas avaldatud uudises ütles TLPA toonane juhataja Anu Hallik-Jürgensen, et ehitusprojektide põhjal kõigub keskmine menetlusaeg 14 ja 33 päeva vahel. Näiteks Lasnamäe, Kristiine ja osalt Mustamäe puhul on kahe kuuga menetlusse võetud 102 ehitusprojekti, neist 23 menetlus on lõppenud ning keskmine menetlusaeg seal on 22 päeva. Juba toona värbas TLPA ka lisatööjõudu.

Käesoleval aastal võeti Tallinnas poole aasta jooksul menetlusse 913 uut ehitusprojekti. Väljastati ehitus- ja kasutuslubasid esimesel poolaastal vastavalt 578 ja 485.

Tallinna Linnaplaneerimise Ameti ehitusosakonna juhataja Helvi Kork nendib, et suveperioodil võib menetlusprotsess teatud juhtudel tõepoolest kauem aega võtta. Eelkõige seetõttu, et ehitiste ohutuse kontroll nõuab paljude erinevate spetsialistide sekkumist projekti järelevalvetoimingutesse. Väga ülekoormatud on puhkuste tippajal Päästeameti ehituskontrolli inspektorid. Mõningate projektide puhul on kooskõlastuste ajatelge nihutanud ka Tallinna Vee vastav töökorralduse muudatus.

Linnaplaneerimise Amet juhib jätkuvalt tähelepanu, et kiire menetlemise tagab korrektselt esitatud ehitusprojekt, mis on kooskõlas kõigi nõuete ning lähtetingimustega nagu näiteks projekteerimistingimused ja planeeringud.

Domus Kinnisvara projektijuhtimisosakonna konsultantide kogemus kinnitab ülalöeldut. Mida korrektsem on ehitusdokumentatsioon, seda kiirem ja lihtsam on loamenetlus kohalikus omavalitsuses. Säästes ühtlasi ametnike aega korduvalt lahendamata märkuste läbivaatamisest. Menetlemiseks ehitusregistrisse tuleb esitada eelnevalt pädevate isikute poolt kontrollitud ja kinnitatud projekti koosseis koos nõutud lisadokumentidega.

Loe ka Tallinna Linnaplaneerimise Amet võttis menetlusse ligi tuhat uut ehitusprojekti

Autor: Kaili Tamm Domus Kinnisvara projektijuhtimise osakonna juht

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785