29. märts 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kare vesi võib tekitada palju pahandust

Onnline New veepehmendaja hoiab katlakivi joogiveest eemale.
Foto: Onninen
Kare vesi on sage külaline Eesti kodudes ning põhjustab mitmeid probleeme nii kodumasinatele kui ka küttesüsteemidele.

Näiteks Tartu piirkonnas on keskmine veekaredus 9,5-25,2 saksa kraadi (DH). Onnineni vee- ja kütteseadmete kliendihalduri Margus Poolakese sõnul võiks joogivee karedus olla vahemikus 3-5 saksa kraadi.

„Kõik, mis on normist üle, tekitab katlakivi. Ehk siis seadmed, näiteks pesu- ja nõudepesumasin, kohvimasin, kraanikausid, ventiilid ja isegi küttesüsteemid ummistuvad ning sealt edasi tekivad nende kasutamisel probleemid. Lihtne viis, kuidas oluliselt vähendada katlakivi tekkimist ja kuidas säästa oma kodutehnikat ja küttesüsteeme, on kasutada veepehmendajat,“ selgitab Poolakese.

Automaatikat täis seade

Onninenis müüdav Onnline veepehmendi tööpõhimõte on tegelikult lihtne – vesi suunatakse läbi anuma, mis sisaldab spetsiaalset vaigugraanu­lit. Vees olevad kaltsium- ja magneesiumsoolad seotakse vaiguga. Veepehmendi anumas oleva soola abil pestakse vaiguanumasse kogunenud soolad veepehmendi regeneratsiooni ajal välja ning suunatakse kanalisatsiooni. Vaigu regeneratsiooni ehk läbipesu tsüklite arv sõltub vee karedusest ja ?tarbitava vee kogusest. Teatud aja tagant tuleb sead­mele lisada ka spetsiaalset veepehmendussoola.

Onnline veepehmendaja on väga kompaktne ning see tuleb lisada veesüsteemi pärast peen- ja rauafiltrit. „Eesti vees on väga palju rauda ja kui selle osakesed satuvad vaiguanumasse, rikuvad need süsteemi tööd ning vaigugraanul tuleks asendada uuega juba peale paari aastat. Mõistlik on enne veepehmendi soetamist teha veeanalüüs, et selgi­tada välja millist veetöötlusseadet üleüldse vaja on,“ sõnab Poolakese.

Poolakese hinnangul tuleb seadme paigaldamisel kindlasti jälgida, et näiteks aias kasutatav vesi võetakse enne veepehmendit. „Taimede kastmiseks ja auto pesemiseks ei ole vaja kasutada pehmendatud vett. Kui neid toiminguid teha veepehmendajast ?tuleva veega, koormab see liigselt filtrit, mis tähen­dab, et seade nõuab tihedamat hooldust ja soolade lisamist.“

Kasu nii pindadele kui ka tehnikale

Pehmem vesi tähendab pikemat eluiga köögi-, maja­pidamis- ja ka kütteseadmetele ning väikse­mat ajakulu pindade küürimisel. „Pehmem vesi ei koorma seadmeid ja hoiab ära mitmete võimalike kahjustuste tekke. Kuna vesi jätab kuivades vähem plekke nii pindadele kui ka nõudele, on ka vähem koristamist ja puhastamist.“

Poolakese sõnul paljud inimesed ei tea, et mitmete koduseadmeid puudutavate probleemide taga on kare vesi. „Kui inimestel läheb mõni koduseade rikki, viiakse see remonti, kus selgub, et probleemi põhjustab karedast veest tekkiv katlakivi. Järgmise sammuna lisatakse vett pehmendavaid kemikaale koduseadmesse, kuid kuna katlakivi ladestub ka mujal, siis see probleemi tegelikkuses ei kõrvalda. ?Alles viimases hädas mõeldakse sellele, et võib-?olla on probleem vee kareduses ning seejärel hakatakse leidma süsteemsemat lahendust.“

Kui inimene otsustab veepehmendaja kasuks, siis paigaldamise pärast muretsema ei pea. Seadme paigaldab Onnineni koolitatud ekspert, kes kliendi­ga otse ühendust võtab.

Vee kareduse tabel

 

Pehme
0…1 mg-ekv/l
 0…2,8 °DH (GER)
Mõõdukalt pehme1…2 mg-ekv/l 2,8…5,6 °DH (GER)
Nõrgalt kare2…3 mg-ekv/l 5,6…8,4 °DH (GER)
Mõõdukalt kare3…4 mg-ekv/l 8,4…11,2 °DH (GER)
Kare4…6 mg-ekv/l 11,2…16,8 °DH (GER)
Väga kare> 6 mg-ekv/l > 16,8 °DH (GER)

1 saksa kareduse kraad (1° DH) on karedus, mille põhjustab kaltsiumoksiid kontsentratsiooniga 10 mg/l (0,143 mmol/l)

Allikas: http://eestivesi.ee/vee-kareduse-tabel/

Võtke ühendust meie spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse teie veevärgile: [email protected].

ONNINENIST

Onninen pakub töövõtjatele, tööstusele, riiklikele organisatsioonidele, tehniliste toodete müüjatele ja tarnijatele laiaulatuslikke materjali- ja infovoo lahendusi. Oleme Soome ettevõte, mis tegutseb alates aastast 1913. Onninen kuulub Kesko gruppi.

Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Ehitusuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 51 23 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Helen PaapsiReklaamimüügi projektijuhtTel: 5880 7785